لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

شورلت (Chevrolet) | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

تولد شورلت

وقتی به خودروساز آمریکایی فکر می‌کنیم دو نام هست که بیشتر از بقیه به چشم می‌آید: فورد و شورلت. پس از این که فورد اولین خودروهای خود را عرضه کرد، لویس شورلت (Louise Chevrolet) و ویلیام سی دورانت (William C. Durant) تصمیم گرفتند شرکتی تاسیس کنند که مستقیما با فورد رقابت کند.

 

شورولت

 

نام شورلت به احترام لوییس شورلت انتخاب شد که در آن زمان راننده بسیار معروف تیم بیوک بود. دورانت نیز چندی قبل از سمتش در جنرال موتورز (General Motors) که خود یکی از بنیان‌گذاران آن بود برکنار شده بود و تصمیم گرفته بود با تاسیس یک برند جدید انتقام خود را از جنرال موتورز بگیرد.

 

شورولت

 

شورلت در سال ۱۹۱۱ با نام شرکت وسایل نقلیه شورلت (Chevrolet Motor Company) تاسیس شد. نشان و لوگوی معروف شورلت که یک پاپیون است نیز در سال ۱۹۱۳ رونمایی شد، هرچند هنوز هم بسیاری از متخصصین تاریخ خودرو نمی‌دانند چرا صاحبان شورلت این نشان و لوگو را انتخاب کرده‌اند.

 

جدایی شورلت از شورلت و اقبال بین‌المللی

در سال ۱۹۱۵ به دنبال اختلافات داخلی لوییس شورلت سهام خود را فروخت و مالکیت شرکتی که نام خودش روی آن بود را تمام و کمال به دورانت سپرد. در همان سال‌ها فروش شورلت آنقدر بالا بود که این شرکت به سود رسیده بود. در سال ۱۹۱۸ شورلت اولین کامیون خود را نیز عرضه کرد. تا سال ۱۹۲۳ شورلت یک میلیون خودرو تولید کرد و تبدیل به یکی از نامداران صنعت خودرو شد.

 

شورولت

 

شورلت همان زمان اولین کارخانه خود را خارج از آمریکا و در دانمارک افتتاح کرد و از این طریق وارد بازار جهانی شد. تا سال ۱۹۳۰ این شرکت نزدیک به هفت میلیون خودرو تولید کرده بود و این یعنی آن‌ها توانسته بودند به ظرفیت تولید سالانه تقریبا یک میلیون خودرو دست پیدا کنند.

 

شورولت

 

همزمان با این اتفاقات دورانت در سال ۱۹۱۶ با سود به دست آمده از فروش خودروهای شورلت بخش قابل توجهی از سهام جنرال موتورز را خرید. با عقد این قرارداد دورانت ریاست جنرال موتورزی که روزی او را از کار برکنار کرده بود را به عهده گرفت و شورلت تبدیل به یکی از زیرمجموعه‌های اصلی جنرال موتورز شد.

 

 

شورلت در جنگ جهانی دوم

شورلت پیش از آغاز جنگ جهانی دوم به تولید خودروهای ارزان‌تر با کارایی بالاتر برای طبقه متوسط روی آورده بود و در این زمینه با فورد رقابت سختی داشت. در اوایل دهه ۱۹۴۰ از شورلت و جنرال موتورز خواسته شد برای آمادگی برای جنگ مهمات تولید کنند. در سال ۱۹۴۲ و با اوج گرفتن جنگ جهانی دوم تولید خودروهای شورلت کاملا متوقف شد و کارخانه‌های آن برای تولید تجهیزات نظامی تغییر کاربری داده شدند.

 

شورلت پس از جنگ جهانی دوم

در سال‌های پس از جنگ فروش اتوموبیل در آمریکا بالا رفت و خانواده‌های آمریکایی رو به خرید دو یا چند ماشین آورده بودند و همین باعث فروش بیشتر محصولات شورلت شد.

 

شورولت

 

اما آن‌چه حقیقتا به این شرکت جانی دوباره بخشید رونمایی از اولین شورلت کوروت (Chevrolet Corvette) در سال ۱۹۵۲ بود. این خودرو اولین خودروی تولید صنعتی جهان بود که بدنه‌ای فایبرگلس و در نتیجه بسیار سبک داشت. محبوبیت کوروت آنقدر بالا بود که تبدیل به یکی از خودروهای کلاسیک افسانه‌ای شد که تولید نسل‌های جدید آن ادامه یافت و در حال حاضر نسل هفتم کوروت در بازار وجود دارد.

 

 

شورولت

شورولت

شورولت

 

در سال‌های پس از جنگ شورلت خودروهای زیادی را عرضه کرد که بسیاری از آن‌ها مثل شورلت سیلورادو (Chevrolet Silverado) و یا شورلت ایمپالا (Chevrolet Impala) و شورلت کامارو (Chevrolet Camaro) تبدیل به نمادی از خودروسازی آمریکایی در سراسر جهان شدند.

 

شورلت امروزی

در سال ۲۰۰۵ جنرال موتورز مجددا خودروهایی با مارک شورلت را در بازار اروپا عرضه کرد. این خودروها نسخه‌های تغییر نام یافته خودروهای دوو (Daewoo) بودند که توسط جنرال موتورز کره تولید می‌شدند.

شورلت بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ در پی رکود اقتصادی با سختی‌های فراوانی مواجه بود اما توانست با ارائه مدل‌های متنوع‌تری از خودرو و همینطور اصلاح خطوط تولید خود از این مرحله سخت نیز عبور کرد. جنرال موتورز شروع به تولید خودروها، وانت‌ها و کامیون‌هایی با مصرف سوخت بهینه‌تر کرد تا بتواند با رقیبان خارجی که خودروهایی کارآمد با مصرف سوخت کمتر داشتند رقابت کند.

 

 

یکی از نتایج تلاش‌های این شرکت، عرضه شورلت ولت هیبریدی بود (Chevrolet Volt) که توانست جوایز متعددی از جمله خودروی سال اروپا، خودروی سال آمریکای شمالی و پاک‌ترین خودروی سال را از آن خود کند.

 

شورولت

 

شورلت ولت با فروش ۳۱۴۰۰ دستگاه در سال ۲۰۱۲ تبدیل به پرفروش‌ترین خودروی هیبریدی جهان شد. تا سال ۲۰۱۶ این رتبه هنوز هم در اختیار شورلت بود. در این سال‌ها ولت پس از نیسان لیف (Nissan Leaf) و تسلا مدل اس (Tesla Model S) پرفروش‌ترین خودروی هیبریدی جهان بود.

 

شورولت

 

شورلت امروزه در بیش از ۱۴۰ کشور جهان فعال است و سالانه بیش از ۵ میلیون خودرو به فروش می‌رساند و همچنان پا به پای فورد برای تصاحب بازارهای پر رونق آمریکایی رقابت می‌کند.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین