لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

چرا خودروی من دود می‌کند؟ بررسی انواع دود خارج شده از خودرو و علت بروز این مشکل

 

هرکس اندکی با خودرو آشنا باشد می‌داند که اگزوز خودرو، برای خروج گازهای تولید شده به علت سوخت و ساز موتور است. در یک خودروی سالم دود خارج شده از اگزوز بی‌رنگ و شفاف است و جای نگرانی ندارد. اما با خارج شدن دود قابل مشاهده از اگزوز می‌توان حدس زد که یک جای سیستم فنی خودرو می‌لنگد. دود خارج شده از اگزوز می‌تواند نشان دهنده مشکلی درون خودرو باشد. در این مقاله سعی می‌کنیم انواع دود خارج شده از اگزوز را بررسی کنیم و ببینیم کدام‌ها بی‌خطرند و کدام‌ها نشان دهنده مشکل هستند. بهتر است قبل از اینکه خودتان برای حل این مشکلات دست به کار شوید به خاطر داشته باشید که سیستم اگزوز خودرو برای خروج مواد سمی طراحی شده است و کار با آن ممکن است باعث بروز مشکلات سلامتی شود.

 

 

دود سفید

 

دود سفید

 

بعضی وقت‌ها مساله میزان خارج شدن دود از اگزوز است. در فصل‌های سرد سال، خروج دود سفید رنگ نه چندان غلیظ از اگزوز طبیعی است چرا که موتور خودروها در روزهای سرد برای گرم شدن نیاز به زمان دارد. اگر بعد از گرم شدن موتور خروج دود سفید از اگزوز به پایان برسد، جای نگرانی نیست و خودرو عملکرد طبیعی خودش را دارد. دود سفید در خودرویی که موتور آن گرم شده است می‌تواند نشان دهنده مشکلی در موتور خودرو یا مایع خنک‌کننده خودرو باشد. نشت مایع خنک‌کننده می‌تواند باعث خروج دود سفید از اگزوز خودرو شود.

 

دود آبی

 

دود آبی

 

خروج هر نوع دود آبی رنگی از خودرو، چه روشن و شفاف و چه غلیظ و تیره نشان‌دهنده مشکلاتی در زمینه روغن خودرو است. دود آبی بیشتر زمانی از خودرو خارج می‌شود که روغن خودرو در حال سوختن باشد. ممکن است روغن به محفظه احتراق خودرو نشتی کرده باشد و بسوزد و این نشان دهنده مشکلی در موتور خودرو به خصوص روغن موتور است. یکی دیگر از دلایل وجود دود آبی می‌تواند مشکل در حلقه پیستون باشد مشکلات حلقه پیستون باعث می‌شوند روغن موتور به بیرون نشتی کند. در خودروهای دارای توربوشارژر، اگر دمنده توربو مشکل داشته باشد دود آبی از خودرو خارج می‌شود.

 

دودهای غلیظ

 

دود غلیظ

 

هرچقدر رنگ دود خارج شده از خودرو تیره‌تر باشد مشکل خودرو جدی‌تر است. دود خاسکتری رنگ می‌تواند نشان دهنده سوختن روغن دنده باشد. دود سیاه غلیظ نشان دهنده این است که موتور دچار نشتی بنزین است. یکی دیگر از دلایل خارج شدن دود سیاه از خودرو می‌تواند گرفتگی مجاری سوخت خودرو باشد. همچنین اگر انژکتورها و سنسورهای سوخت آسیب دیده باشند، ممکن است از خودرو دود سیاه خارج شود. در نهایت مشکلات مربوط به فیلتر هوا نیز می‌تواند منجر به خروج دود سیاه از اگزوز شود. دود سفید غلیظ می‌تواند نشان‌دهنده خرابی در سرسیلندر باشد اگر قسمتی از موتور شکاف خورده یا سوراخ شده باشد، دود غلیظ سفید از اگزوز موتور خارج خواهد شد. ترک و شکاف در موتور یا سوختن روغن‌های خودرو نه تنها برای سلامتی خطر دارند بلکه نشان دهنده نیاز خودرو به تعمیرات اساسی هستند.

 

 

در صورت خروج غیرطبیعی دود از اگزوز چه باید کرد؟

نشتی سوخت و روغن یعنی جایی در موتور خودرو سوراخ، پارگی یا حفره وجود دارد. به خاطر داشته باشید که هنگام بررسی این مشکلات به خصوص وقتی موتور خودرو داغ است ممکن است دچار سوختگی یا آسیب‌های شدیدتر شوید. اگر غلظت دود خارج شده از خودروی شما بالا باشد، بهترین کار تماس با یک مکانیک متخصص است. اگر حتی دود سفید غلیظی از خودرو خارج می‌شود و پس از گرم شدن موتور هم از بین نمی‌رود بهتر است منتظر نمانید و بلافاصله با مکانیک یا امداد خودرو تماس بگیرید. اگر دود به جای اگزوز از کاپوت ماشین خارج می‌شود به احتمال خیلی زیاد خودروی شما داغ کرده است در صورت بروز چنین مشکلی به رانندگی ادامه ندهید و بلافاصله به سراغ یک تعمیرکار بروید چرا که این نشتی‌ها ممکن است آسیب‌های جدی به توربوشارژر خودرو یا سیستم جرقه‌زنی وارد کنند.

اگر با دود سیاه مواجه هستید هم بهتر است سراغ یه تعمیرکار متخصص بروید. مساله این نیست که شما دانش فنی کافی برای حل این مشکل ندارید، خودروهای امروزی سیستم‌های تزریق سوخت پیچیده‌ای دارند و دانش ابتدایی فنی درباره خودرو جوابگوی حل این دست مشکلات نیست.

 

 

تصور تعمیرات گسترده و تعویض قطعات برای هر راننده‌ای دشوار است، به خصوص که هزینه‌های تعمیرات می‌توانند به سادگی بالا بروند. انواع مختلف دود که به آن‌ها اشاره کردیم می‌توانند نشان‌دهنده مشکلی جدی در خودرو باشند. اصلا لازم نیست خودتان را سرزنش کنید، چون در بهترین شرایط نگهداری هم خودروها دچار استهلاک وو فرسودگی می‌شوند. هر اتومبیلی بعد از مدتی دچار مشکلات مختلف می‌شود. بهترین واکنش در صورت بروز چنین مشکلاتی، مراجعه سریع به یک متخصص است. مشکلات مربوط به دود خودرو می‌توانند به سادگی خودروی شما را از کار بی‌اندازند. با رسیدگی به موقع به خودروی خود هم می‌توانید در هزینه تعمیرات صرفه‌جویی کنید، و هم طول عمر خودروی خود را بالا می‌برید تا نیازی به خرید یک خودروی نو نداشته باشید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین