لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :9 دقيقه

در تست های رانندگی پیش از خرید به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

آیا تابحال برای شما هم پیش آمده که ظاهر کفش یا لباسی را ببینید و به آن علاقمند شوید اما وقتی آن را امتحان می‌کنید متوجه می‌شوید چندان خوب به نظر نمی‌رسند؟ از خیلی جهات خرید خودرو درست مثل خرید کفش و لباس است. خودروهایی که ظاهرا بی‌نقص می‌رسند ممکن است مشکلات جدی داشته باشند. هرچه باشد فروشنده‌ها همیشه هنگام فروش خودرو سعی می‌کنند با رسیدگی به ظاهر خودرو، آن را تمیز و بی‌نقص جلوه بدهند.

به همین دلیل است که تست رانندگی و امتحان کردن خودرویی که قصد خرید آن را دارید یکی از مهم‌ترین جنبه‌های خرید خودروی دست دوم است. هنگام خرید ماشین باید حتما سواری آن را امتحان کنید چون ممکن است کاملا نظر شما را در مورد خریدن یا نخریدن یک خودرو عوض کند. در این مقاله سعی کرده‌ایم نکات مهمی در مورد تست‌های رانندگی پیش از خرید خودرو یادآوری کنیم تا بتوانید آگاهانه‌تر به آزمایش رانندگی خودرویی که می‌خواهید بخرید بپردازید، فراموش نکنید عوامل مختلفی هستند که روی قیمت خودرو کار کرده تاثیر دارند، سعی کرده‌ایم به تمام این عوامل در زمان تست رانندگی اشاره کنیم.

 

 

۱. تحقیق کنید و یک لیست درست کنید

 

تست رانندگی

 

گام اول را باید پیش از تست خودرو انجام بدهید. با خواندن نقد و بررسی‌های خودروی مورد نظر خودتان و همینطور مطالعه نظرات صاحبان خودرو خودتان را آماده کنید. شما باید پیش از خرید خودرو با ویژگی‌های آن آشنا باشید تا بتوانید سطح انتظاراتتان را مطابق با هر خودرویی که آزمایش می‌کنید تعدیل و تنظیم کنید. بعضی از خودروها مشکلات واضحی دارند که مربوط به ساخت آن‌هاست و ربطی به نحوه نگهداری از خودرو ندارند فراموش نکنید هر خودرو نقاط ضعف و قوتی دارد که بهتر است با آگاهی از آن‌ها خودرو را آزمایش کنید. شما می‌توانید در وبسایت‌های مختلف از جمله سایت رکاب، نقد و بررسی خودروی مورد نظر خود را مطالعه کنید تا بدانید دقیقا با چه جور ماشینی سر و کار دارید. فهرستی از موارد ضعف و قوت که در نقدها مطالعه کرده‌اید درست کنید و سعی کنید تمام موارد آن را تست و بررسی کنید. مثلا اگر خودرویی به خاطر بدون سر و صدا بودن معروف است، سر و صدای زیاد هنگام تست رانندگی به معنی وجود مشکلی در خودرو است.

 

۲. قبل از شروع تست رانندگی به چه نکته‌هایی توجه کنیم؟

 • رنگ

 

تست رانندگی

 

قبل از شروع رانندگی حتما به رنگ خودرو توجه کنید چون معمولا بین تصویر یک خودرو و رنگ واقعی آن تفاوت‌هایی وجود دارد. بهتر است تست رانندگی را صبح انجام بدهید تا در نور روز بتوانید وضعیت رنگ خودرو را بررسی کنید. رنگ خودرو شب‌ها زیر چراغ‌های خیابان با رنگ آن در طول روز و نور طبیعی متفاوت است.

 • فضای داخلی

 

تست رانندگی

 

قبل از شروع تست، نگاهی به فضای داخلی خودرو بندازید و ببینید آیا فضای مد نظر شما را دارد یا کوچک‌‌تر از نیاز شماست. اگر کودک خردسالی دارید ببینید فضای کافی برای نصب صندلی کودک وجود دارد یا نه. بهتر است حجم فضای صندوق عقب را نیز از نزدیک بررسی کنید. در بررسی‌های خودرو تنها به عدد حجم خودرو پرداخته می‌شود اما از نزدیک می‌توانید دقیقا ببینید که صندوق خودرو چقدر فضا دارد. پس از نشستن در خودرو هم دقت کنید که با توجه به جثه شما، صندلی‌ها و فضای جلوی پا مناسب هست یا نه. ببینید آیا می‌توانید به سادگی سوار خودرو شوید و از آن پیاده شوید یا نه. همچنین ببینید آیا دید کافی دارید یا نه، چون در بسیاری از خودروهای مدرن از ستون‌هایی در بدنه به منظور تقویت استحکام خودرو استفاده می‌شود که می‌توانند باعث کاهش دید شما شوند.

 • اندازه بدنه

 

تست رانندگی

 

پیدا کردن جای پارک همیشه کار ساده‌ای نیست. کمی بدنه خودرو را برانداز کنید و ببینید آیا ابعاد آن برای پیدا کردن جای پارک مناسب مطلوب است یا نه. اگر در منزل یا محل کار پارکینگ دارید، دقت کنید که ابعاد خودرو برای پارکینگ شما مناسب باشد. بدترین اتفاق ممکن این است که وقتی خودرو را تحویل گرفته‌اید متوجه شوید به دلیل ابعادش وارد پارکینگ نمی‌شود.

 • نشان‌گرها، ادوات و تجهیزات

 

تست رانندگی

 

سعی کنید پیش از شروع تست رانندگی تمام تجهیزات و ادوات خودرو را بررسی کنید. آیا صفحه پشت‌آمپر سالم است و اطلاعات خودرو را واضح در اختیار شما می‌گذارد؟ اگر خودرو نمایشگر دارد، نمایشگر را بررسی کنید. آیا کلیدهای کنترل و دکمه‌های مختلف همه سالم هستند؟ سیستم تهویه و گرمایش خودرو کار می‌کند؟ آیا تمام چراغ‌های به کار رفته در کنسول و پشت آمپر سالم هستند؟ این‌ها از جمله مواردی هستند که باید به آن‌ها توجه کافی داشته باشید تا بعدا مجبور به پرداخت هزینه اضافه‌ای برای تعمیرات نشوید.

قبل از شروع رانندگی صندلی را مطابق نیاز خودتان تنظیم کنید. آینه را در زاویه مناسب قرار دهید و کمربند ایمنی و آینه‌های بغل را بررسی کنید. سیستم صوتی یا رادیوی خودرو را بررسی کنید و پس از اطمینان از سالم بودن آن، آن را خاموش کنید تا بتوانید در طول رانندگی به صدای موتور و دیگر صداهای خودرو گوش دهید. بسیاری از مشکلات فنی خودرو را می‌توان از طریق صدای موتور خودرو شناسایی کرد.

 

۳. هنگام رانندگی آزمایشی

 

تست رانندگی

 

ممکن است فروشنده از شما بخواهد در مسیر مشخصی رانندگی کنید. بهتر است با فروشنده صحبت کنید و مسیر مناسب خود را خودتان انتخاب کنید. هنگام رانندگی آزمایشی سعی کنید شرایطی مشابه آن‌چه به صورت روزمره با آن مواجه هستید را شبیه‌سازی کنید. اگر باید در طول رانندگی روزمره از مسیرهایی با شیب تند عبور کنید، خودرو را در یک شیب آزمایش کنید. اگر بیشتر از طریق بزرگراه‌ها رانندگی می‌کنید، سعی کنید خودرو را در بزرگراه آزمایش کنید. اگر مسیرهای شهری پر پیچ و خم و پرترافیک مسیرهای روزمره شما هستند، سعی کنید خودرو را در این شرایط آزمایش کنید. هنگام رانندگی باید به چند نکته توجه ویژه داشته باشید.

 • شتاب

 

تست رانندگی

 

آیا خودرو نرم و سریع شتاب می‌گیرد؟ آیا هنگام شتاب‌گیری اولیه یا ثانویه سکته‌ای در عملکرد موتور خودرو وجود دارد؟ ببینید خودرو شتاب کافی برای رانندگی در بزرگراه یا بالا رفتن از یک سراشیبی را دارد یا نه.

 • موتور و صدای جاده

 

تست رانندگی

 

باید ببینید که خودرو زمان شتاب‌گیری صدای طبیعی دارد یا نه. لاستیک‌ها نباید صدای اضافی و غیرمعمولی داشته باشند. خودرو را در خیابان‌های ناهموار هم آزمایش کنید تا ببینید چقدر سر و صدا وارد کابین می‌شود.

 • ترمزها

 

تست رانندگی

 

پدال ترمز نرم و راحت است یا خشک است و به سختی فشار داده می‌شود؟ آیا همه سیستم‌های ترمز (مثل ABS و ESP) کار می‌کنند؟ ممکن است با فشار دادن پدال خودرو، خودرو خیلی سخت و با تکان زیاد ناگهان متوقف شود. در چنین شرایطی احتمالا مشکلی در سیستم ترمز خودرو وجود دارد.

 • فرمان‌پذیری، هندلینگ و نرمی رانندگی

 

تست رانندگی

 

حساسیت فرمان یک خودروی سالم بالاست و شما می‌توانید سرعت پاسخگویی چرخ‌ها نسبت به حرکات فرمان را بررسی کنید. مطمئن شوید که خودرو چسبندگی کافی به جاده دارد و هنگام رانندگی به نرمی دستورات شما را اجرا می‌کند.

 • سیستم تعلیق

 

تست رانندگی

 

آیا در مسیرهای ناهموار سیستم تعلیق خودرو عملکرد خشکی دارد یا نرم و روان است؟ خودروی سالم باید تجربه رانندگی نرمی برای شما فراهم کند و کابین خودرو نباید در مواجهه با ناهمواری تکان زیادی داشته باشد. اگر سیستم تعلیق خودرو و کمک فنرهای آن خشک یا آسیب‌دیده باشند، کوچک‌ترین ناهمواری در جاده باعث تکان خوردن کابین می‌شود. این مشکل می‌تواند کیفیت رانندگی و سواری خودرو را به شدت کاهش دهد.

فروشنده ممکن است مدام در حال تعریف و تمجید از خودروی خود باشد، سعی کنید بیشتر روی تجربه رانندگی خود تمرکز کنید تا حرف‌های فروشنده. قیمت ماشین را کیفیت آن تعیین می‌کند نه تبلیغات فروشنده.

 

 

۴. آپشن‌ها و تجهیزات خودرو را آزمایش کنید.

 

تست رانندگی

 

خودروهای مدرن آپشن‌ها و امکانات متنوعی دارند که هرکدام می‌توانند انگیزه‌ای برای خرید یک خودرو باشند. سیستم‌های مختلف فناوری وجود دارند، بعضی خودروها از دکمه‌های قدیمی یا دستگیره استفاده می‌کنند در صورتی که برخی دیگر خودروها مجهز به صفحه نمایش لمسی هستند. دکمه‌ها و صفحه نمایشگر را چک کنید تا ببینید همه امکانات خودرو سالم هستند یا نه. بعضی از مواردی که ممکن است نیاز به آزمایش داشته باشند را با هم مرور می‌‌کنیم.

 • بلوتوث

 

تست رانندگی

 

خیلی از خودروها امکان اتصال تلفن همراه از طریق بلوتوث را دارند. گوشی خود را به سیستم بلوتوث متصل کنید و مطمئن شوید سالم است. بد نیست نیم‌نگاهی هم به کیفیت سیستم پخش خودرو داشته باشید.

 • صفحه نمایش و سیستم کنترل

 

تست رانندگی

 

همانطور که گفتیم در اکثر خودروها نمایشگرهای دیجیتال یا لمسی دارند. ببینید که صفحه‌های نمایش مشکلی دارند یا نه. سعی کنید تمام گزینه‌های مختلف نمایشگر را بررسی کنید. آیا دسترسی به صفحه نمایش ساده است یا تمرکز شما را هنگام رانندگی به هم می‌زند؟ این‌ها مواردی هستند که همه جای بررسی دارند. اگر خودروی مد نظر شما دکمه‌های کنترلی روی فرمان دارد، آن‌ها را هم بررسی کنید.

 • دوربین‌ها و سنسورها

 

تست رانندگی

 

خیلی از خودروها مجهز به دوربین‌های جانبی و سنسورهای مخصوص هستند که مانع از برخورد خودرو با موانع مختلف می‌شوند. تمام سنسورها و دوربین‌ها را چک کنید و از سالم بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر سنسور یا دوربین خراب باشد ممکن است با اعتماد به آن ناخواسته با یک مانع برخورد کنید. اگر خودرو به سیستم مسیریابی مجهز است، حتما آن را امتحان کنید و عملکرد آن را بررسی کنید.

 

 

این موارد بعضی از مهم‌ترین و اصولی‌ترین نکاتی هستند که باید هنگام تست رانندگی به آن توجه کرد هرچند بعضی از موارد ذکر شده بدیهی هستند و همه از آن اطلاع دارند اما ممکن است نکته ظریفی از قلم بیفتد به همین دلیل سعی کردیم در این مقاله ضمن رعایت اختصار، راهنمای جامعی در اختیار افرادی که قصد خرید خودرو دارند قرار دهیم. خرید و فروش خودرو نیاز به دقت خاصی دارد و عجله در این کار اصلا به نفع خریدار نیست. بنابراین توصیه می‌کنیم حتی اگر خودرویی از همه نظر خوب به نظر می‌رسید، باز هم پیش از خرید گزینه‌های مختلف را بررسی کنید و با عجله و بلافاصله پای معامله نروید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین