لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :7 دقيقه

خودروی دست دوم بخریم یا صفر کیلومتر؟

 

با توجه به وضعیت قیمت خودروها در بازار، خیلی‌ها رو به خرید خودروی کار کرده آورده‌اند و گروهی هم همچنان معتقدند خرید خودروی صفر کیلومتر گزینه بهتری است. در این مقاله سعی می‌کنیم به نکات مثبت و منفی خودروهای صفر و کار کرده بپردازیم تا راحت‌تر بتوانید تصمیم‌گیری کنید. در نهایت ولی چیزی که اهمیت دارد نیازها و ترجیحات خریدار است.

قبل از این که فرآیند خرید ماشین را شروع کنید، باید حسابی به چند نکته فکر کنید. اگر بودجه شما محدود است با توجه به شرایط خرید و فروش خودرو در ایران بهتر است به سراغ گزینه‌های کار کرده بروید تا مجبور نباشید ماشینی بی‌کیفیت بخرید. مهم‌ترین چیز در مورد خودروهای کار کرده استهلاک آن‌هاست. تقریبا تمام خودروها، به استثنای خودروهای کلکسیونی، به مرور زمان ارزش خود را از دست می‌دهند اما از طرف دیگر خودروهای نو از همان لحظه‌ای که فروخته می‌شوند دچار کاهش قیمت می‌شوند ولی همچنان ارزش خرید دارند.

باید دقت داشت که هنگام خرید خودروی کار کرده، باید ریسک هزینه‌های تعمیر و نگهداری را بپذیرید، چون در هر صورت خودرویی که می‌خرید در اختیار فرد دیگری بوده است و واقعا نمی‌توان به خوبی تشخیص داد که وضعیت راندن با آن و نگهداری از آن چطور بوده است. به احتمال خیلی زیاد یک خودروی کار کرده نیاز به تعمیرات یا تعویض قطعات خواهد داشت و کیفیت خدمات پس از فروش آن هم کاهش پیدا می‌کند.

اما در نهایت آن چیزی که اهمیت دارد این است که شما از خودرویی که می‌خرید راضی باشید و به آن اطمینان داشته باشید.

 

چرا ماشین نو بخریم؟

 

خودروی دست دوم

 

برای بعضی‌ها ماشین یعنی فقط ماشین صفر کیلومتر. این افراد حتما باید خودروی جدیدی زیر پایشان باشد تا خیالشان از کیفیت و وضعیت سلامت خودرو راحت باشد. در خارج از ایران یکی از ویژگی‌های مثبت خرید خودروی نو این است که خریدار می‌تواند آپشن‌ها و رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کند، اما این فاکتور در ایران اهمیت ندارد چرا که اکثر خودروها تنها به صورت تک‌رنگ یا نهایتا دو رنگ عرضه می‌شوند و دست مشتری هم در انتخاب آپشن‌ها بسته است و تنها می‌تواند پکیج‌های متفاوتی از خودرو را انتخاب کند. در هر صورت خرید خودروی نو مزایای خاص خود را دارد.

 

 

  • هزینه نگهداری کم

خودروی جدید تا زمانی که چند هزار کیلومتر کار نکرده باشد نیازی به تعمیرات ندارد و تنها باید به تعویض روغن و برخی سرویس‌های ساده نیاز دارد. خودروی جدیدی که کاملا سالم باشد تا چند سال پس از خرید نیازی به تعویض چرخ، باتری، سیستم اگزوز، سیستم ترمز یا سیستم انتقال قدرت و کمک‌فنرها ندارد.

 

  • پشتیبانی و خدمات پس از فروش

معمولا خودروسازها تا چند سال، یا معادل مقدار مشخصی کارکرد خودروهای خود را گارانتی می‌کنند. در صورت داشتن گارانتی و تمام نشدن دوره خدمات پس از فروش، اگر خودرو دچار مشکلی شود سازنده هزینه‌ تعمیر را به عهده می‌گیرد. اما پس از تمام شدن دوره گارانتی، تمام هزینه‌ها به عهده مالک خواهد بود. بنابراین خرید خودرویی که گارانتی آن به پایان رسیده یا قابل انتقال به مالک جدید نیست به معنی پذیرفتن هزینه‌های تعمیرات و سرویس خودرو است.

 

  • ایمنی

در صنعت خودرو فناوری با سرعت زیادی در حال پیشرفت است و خودروها روز به روز و ماه به ماه صاحب امکانات و ویژگی‌های جدیدتری می‌شوند. خرید خودروی کار کرده یعنی خرید یک خودروی قدیمی‌تر که طبعا امکانات و تجهیزات ایمنی کمتری نسبت به خودروهای روز خواهد داشت. بعضی از خودروسازان با هر مدل جدیدی که عرضه می‌کنند گامی بلند در زمینه تجهیزات و فناوری‌های ایمنی بر می‌دارند و خرید خودروی دست دوم یعنی عقب ماندن از کورس سرسام آور فناوری خودرو.

 

  • اعتمادپذیری

 

خودروی دست دوم

 

در شرایط عادی یک خوروی صفر کیلومتر انتخاب مطمئنی است، مگر اینکه جزو آن گروه از خریداران بدشانسی باشید که خودروی صفر مشکل‌دار می‌خرند. ممکن است مالکان خودروهای دست دوم برای فروش خودرو بعضی از ایرادات خودرو را از شما پنهان کنند یا صادقانه وضعیت خودرو را برای شما شرح ندهند. اما در مورد خودروهای صفر کیلومتر و کارخانه‌ای خبری از این پنهان‌کاری نیست و خودرو به شکلی کاملا سالم و قابل اعتماد در اختیار شما قرار می‌‌گیرد.

 

 

چرا خودروی کار کرده بخریم؟

خرید ماشین کار کرده هم مزایای خاص خودش را دارد. به خصوص در بازار ایران که قیمت خودروها عجیب و غریب تعیین می‌شود، برای خیلی‌ها خرید خودروی کار کرده یعنی خرید یک ماشین مجهز و مدرن و خرید خودروی صفر یعنی پول دادن برای یک ماشین بی‌کیفیت با طراحی از مد افتاده. جذابیت‌های خودروهای کار کرده چیستند؟

 

  • هزینه مناسب

 

خودروی دست دوم

 

واضح‌ترین نکته مثبت خرید خودروی کار کرده این است که به علت استهلاک دچار کاهش قیمت شدیدی می‌شوند. مشتریان خودروهای دست دوم و کار کرده می‌توانند با پرداخت هزینه‌ای کمتر از یک خودروی نو، خودرویی بزرگ‌تر، قدرتمندتر و مجهزتر بخرند. از سوی دیگر هنگام خرید خودروی دست دوم شما مبلغ مشخصی می‌پردازید و مثل خودروهای ثبت‌نامی مجبور به پرداخت سود برای اقساط آن نیستید.

 

 

  • زمان تحویل

 

خودروی دست دوم

 

برای خودروهای صفر کارخانه‌ای بین شش ماه تا یک سال باید در انتظار تحویل خودرو بمانید اما خودروی دست دوم و کار کرده پس از تعویض پلاک و انتقال مالکیت بلافاصله در اختیار شما قرار می‌گیرد یعنی می‌توانید یکی دو روزه خودروی جدیدتان را تحویل بگیرید و لذت ببرید.

 

  • شرایط فروش بهتر

اگر کمی پیگیر اخبار خودرو باشید حتما بارها به مواردی برخورده‌اید که خریدران مبلغی برای یک خودرو پرداخته‌اند ولی شرکت سازنده آن‌ها را مجبور کرده به علت نوسانات بازار، مبلغی بیشتر از آن‌چه تعیین شده است بپردازند. بعضی خودروسازان، خودروی خود را در شرایطی می‌فروشند که معلوم نیست هزینه نهایی آن چقدر خواهد شد یا حتی بدتر دیده شده بعضی خودروسازان پول را از مشتری دریافت می‌کنند و حتی به او نمی‌گویند که قرار است صاحب چه خودرویی شود یا در نهایت شرکت از آن‌ها خواسته خودروی دیگری را انتخاب کنند یا پول خود را پس بگیرند. هنگام خرید ماشین دست دوم مبلغی که می‌پردازید مشخص است و محصولی که دریافت می‌کنید هم مشخص است و دیگر خبری از فروش لپ‌لپی خودرو نخواهد بود. شما با یک مجموعه بزرگ صنعتی روبرو نیستید، بلکه با فردی مثل خودتان سر و کار دارید که شرایط خریدش بسیار ساده است: پول را بپردازید و ماشین را تحویل بگیرید.

 

  • خودروی جدیدتر، ریسک کمتر

یکی از عواملی که به حق خیلی‌ها را از خرید خودروی دست دوم دلسرد می‌کند استهلاک خودرو است که پیشتر در همین مقاله به آن پرداخته‌ایم. اما نکته‌ای که باید به آن اشاره کنیم این است که استهلاک و فرسایش خودروهای مدرن (البته اگر با کیفیت باشند، نه پراید و امثال پراید) بسیار پایین است و عملا خودرو دچار مشکلات شدیدی نخواهد شد. بنابراین اگر خودرویی که می‌خواهید بخرید کیفیت ساخت بالایی دارد و سال‌های زیادی هم از تولیدش نگذشته است می‌توانید با خیال نسبتا راحت‌تری سراغ ماشین دست دوم و کار کرده بروید چون در صورتی که مالک حواسش به خودرو بوده باشد و از آن خوب نگهداری کرده باشد تفاوت چندانی با یک خودروی صفر نخواهد داشت.

 

در نهایت تصمیم‌گیری درباره خرید خودروی کار کرده یا نو به دو نکته بستگی دارد نیاز شما به عنوان خریدار و بودجه‌ای که برای خرید خودرو در نظر گرفته‌اید. با توجه به قیمت بالای خودروهای مختلف در بازار ایران، بهتر است همیشه نگاهی به بازار خودروهای دست دوم داشته باشید چرا که در خیلی از موارد خرید یک خودروی کار کرده به صرفه‌تر از خرید یک خودروی بی‌کیفیت نو خواهد بود.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین