لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

موتور پرنده پلیس دبی، رویای ماشین‌های پرنده به واقعیت تبدیل می‌شود؟

 

شاید همه ما در طول زندگی خود به خودروها یا موتورهایی که پرواز می‌کنند فکر کرده باشیم. وسایل نقلیه شهری که بتوانند پرواز کنند سال‌ها است که بخشی از داستان‌های علمی تخیلی بوده‌اند اما حالا کم کم با جابجا شدن مرزهای فناوری داریم به آن نقطه‌ای از دانش بشری نزدیک می‌شویم که رویای خودروی پرنده یا موتور پرنده اندک اندک در حال تبدیل شدن به واقعیت است. خبر خوب این است که شاید در آینده‌ای نزدیک مثل سال‌های ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ نسل اول این قبیل خودروها وارد بازار شود و خبر بد این است که این وسایل نقلیه شهری پرنده احتمالا با قیمت حداقلی ۱۵۰ هزار دلار عرضه می‌شوند.

 

موتور پرنده

 

موتور پرنده پلیس

شاید در چند روز گذشته ویدیویی از ماموران پلیس که در حال تمرین با یک موتور پرنده هستند را تماشا کرده باشید. موتور پرنده پلیس دبی یکی از چند مدل موتور پرنده یا هاوربایک است که توسط شرکت آمریکایی هاورسرف طراحی شده است. این مدل که هاوربایک S3 نام دارد پس از سال‌های طولانی آزمون و خطا کم کم آماده عرضه می‌شود. این موتور بدنه‌ای سبک از جنس فیبر کربن دارد و با کمک چهار ملخ به پرواز درمی‌آید. به گفته سازنده این موتور پرنده می‌تواند تا ۹۶ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد و ارتفاع ایمن برای پرواز با آن پنج متر است. بسته به شرایط آب و هوایی و وزن سرنشین این موتور پرنده می‌تواند با یک بار شارژ کامل ۱ تا ۲۵ دقیقه پرواز کند.

جوزف سگوراکان یکی از مسئولین ارشد طراحی این موتور می‌گوید اگرچه کار با آن ترسناک است، ولی بعد از مدتی پرواز با این موتور متوجه خواهید شد که هیچ تجربه‌ای مشابه آن وجود ندارد. این موتور پرنده نیازی به گواهینامه موتورسیکلت یا مدرک خلبانی ندارد اما سازنده آن می‌گوید تمام خریداران باید پیش از تحویل تمرینات گسترده‌ای داشته باشند. این موتور پرنده از طریق دو دسته کنترل مثل یک هلیکوپتر کنترل می‌شود.

 

موتور پرنده

 

 

آینده پلیس دبی

وزن این موتور ۱۱۴ کیلوگرم است و تمام استانداردهای اداره فدرال هوانوردی آمریکا را رعایت کرده است. در حال حاضر اولین مشتری این موتور پرنده پلیس دبی است. پلیس دبی که بخاطر داشتن خودروهایی مثل لامبورگینی و بوگاتی در ناوگان خود معروف است حالا به سراغ یک موتور پرنده رفته است. به گفته پلیس دبی موتور پرنده به آن‌ها کمک می‌کند در نقاطی که دسترسی به آن‌ها به صورت پیاده یا با خودرو سخت است حضور داشته باشند. پلیس دبی امیدوار است تا سال ۲۰۲۰ بتواند از این موتورهای پرنده استفاده عملیاتی کند.

 

موتور پرنده

 

هنوز عده خیلی زیادی در مورد عملی بودن این ایده تردید دارند و معتقدند این فقط یک مانور تبلیغاتی از سوی حاکمان دبی است و این موتور پرنده نمی‌تواند کاربرد عملیاتی داشته باشد. در این ویدیو می‌توانید اولین مراحل تمرینات پلیس دبی با این موتور پرنده را تماشا کنید.

 

 

همانطور که در ویدیوی موتور پرنده پلیس دبی می‌بینید به علت وجود تیغه‌های تیز ملخ که می‌توانند خطرات جدی برای سرنشینان این موتور پرنده یا مردم عادی داشته باشد، کاربردی بودن این وسیله نقلیه برای پلیس مورد تردید قرار دارد.

اما شرکت هاورسرف (Hoversurf) که تولید موتور پرنده پلیس دبی را به عهده دارد تنها تولید کننده وسایل نقلیه عمود پرواز الکتریکی یا eVTOLS نیست. شرکت‌های مثل ایروفکس (Aerofex)، مالوی ایروناتیکس (Malloy Aeronautics)، ایهنگ (Ehang) و وولوکاپتر (Volocopter) از جمله شرکت‌های پیشتاز در زمینه وسایل نقلیه عمود پرواز هستند و همگی در حال کار روی این ماشین‌ها و موتورهای پرنده هستند. این وسایل نقلیه تنها شیوه‌ای مدرن برای رفت و آمد نیستند بلکه می‌توانند نقش فراوانی در کاهش آلودگی هوا و گازهای گلخانه‌ای ایفا کنند.

تیم رابینسون یکی از سردبیران مجله هوافضا در مورد آینده این وسایل نقلیه می‌گوید: پیکربندی‌ها و طراحی‌های متفاوتی وجود دارد، بعضی‌ها از ملخ‌های خارجی استفاده می‌کنند و بعضی‌ها از ملخ‌های پوشیده، بعضی‌ها بال دارند و بعضی‌ها نه. بعضی مدل‌ها بال یا ملخ کج شونده دارند و بعضی‌ها نه. رابینسون معتقد است هنوز مشخص نیست چه کسی در این عرصه موفق می‌شود و نتیجه این تلاش‌ها چه می‌شود.

 

 

اما به جز موتورهای پرنده، شرکت‌های متعددی در حال کار روی پروژه ماشین‌های پرنده هستند. دلورین ایرواسپیس (DeLorean Aerospace) یکی از شرکت‌هایی است که مشغول کار روی یک خودروی پرنده است. خود شرکت هاورسرف که سازنده موتور پرنده پلیس دبی است نیز در حال کار روی یک خودروی پرنده است، آن‌ها عرضه این خودروی پرنده را وابسته به موفقیت یا عدم موفقیت موتور پرنده خود می‌دانند. برای حل شدن مشکل تیغه‌های خطرناک این موتور پرنده، هاورسرف اعلام کرده است که در نسخه‌های بعدی این ملخ‌ها پوشیده خواهند شد. در مدل‌ نهایی سرنشینان می‌توانند مدت طولانی‌تری با این موتور پرنده پرواز کنند.

 

امنیت موتور پرنده

ریچارد اندرسون یک مهندس هوافضا در دانشگاه مهندسی هوافضای فلوریدای آمریکا می‌گوید این موتورها می‌توانند آینده حمل و نقل شهری را رقم بزنند، اما تنها در صورتی که پرواز با آن‌ها ایمن باشد. او در مورد موتور پرنده پلیس دبی می‌گوید این موتور پرنده به نظر عملیاتی نیست چون در صورت برخورد با هر کسی، تیغه‌های ملخ آن باعث آسیب دیدگی شدید یا حتی قطعه قطعه شدن بدن می‌شود.

در حال حاضر دورنمای روشنی از وضعیت خودروها یا موتورهای پرنده در دست نیست و باید دید این فناوری در چند سال آینده چقدر و چطور پیشرفت می‌کند. مهندسین این شرکت‌ها امیدوارند با آماده شدن اولین نسل از خودروی پرنده یا موتور پرنده، تغییر بنیادینی در نحوه حمل و نقل و تردد در شهرها ایجاد کنند.

 

موتور پرنده

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین