لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

نکات لازم در مورد ضد یخ خودرو

 

با فرا رسیدن فصل سرما، صاحبان خودرو به ضد یخ به عنوان اولین دغدغه خود نگاه می‌کنند و گاهی به دلیل نبود آگاهی لازم با مشکلاتی مواجه می‌شوند. در این مقاله به موضوع ضدیخ پرداخته‌ایم و انواع ضد یخ‌ها، زمان و نحوه مناسب استفاده از آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

 

ضد یخ چیست؟

ضدیخ مایعی است که در وهله اول وظیفه دارد از خوردگی در موتور جلوگیری کند و در مرحله بعدی مانع یخ زدگی یا جوش آوردن موتور در فصول مختلف سال شود. این مایع ترکیبی از یک سیال پایه (مونو اتیلن گلایکول) و مواد افزودنی دیگر است که بسته به میزان جلوگیری از خوردگی، زنگ‌زدگی و بهبود کیفیت ضد یخ تفاوت دارند.

 

ضد یخ

 

ضد یخ‌ها از نظر کیفی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند ضد یخ‌هایی با پایه معدنی و ضد یخ‌هایی با پایه آلی. ضد یخ‌های پایه معدنی عمده‌ترین نوع آن در بازار و پر مصرف‌ترین آن‌ها هستند. کارکرد این نوع ضد یخ در موتور نیز یک سال است. ضد یخ‌های پایه آلی به دلیل مواد افزودنی استفاده شده عمر بیشتری نسبت به ضدیخ‌های پایه معدنی داشته و تا سه سال در موتور خودرو کار می‌کنند.

 

 

زمان تعویض ضد یخ

ضد یخ مایعی است که استفاده از آن در تمام طول سال ضروری است و بر خلاف باور عمومی فقط مختص فصل سرما نیست. مهم‌ترین وظیفه ضدیخ در فصل گرما محافظت موتور خودرو در مقابل خوردگی و بهبود دوام آن است.

 

ضد یخ

 

بهترین زمان برای تعویض ضدیخ به صورت سالانه است. همانطور که اشاره کردیم اکثر ضدیخ‌های موجود در بازار از نوع پایه معدنی هستند و حداکثر تا یک سال عمر مفید دارند. با این حال بعضی از شرکت‌های سازنده ادعا می‌کنند که محصولشان کارکرد بیشتری دارد که این ادعا به هیچ عنوان پایه علمی ندارد. همه کارشناس خبره دنیا زمان تعویض ضد یخ خودرو را یک سال توصیه کرده‌اند و عنوان کرده‌اند که عدم رعایت آن، به علت از دست دادن خاصیت مقاومت مایع ضدیخ در برابر سرما و گرما، منجر به کاهش عمر موتور و سیستم خنک کننده خودرو می‌شود.

 

 

خواص ضروری ضد یخ خودرو

 • ضد یخ باید قادر باشد در زمستان دمای انجماد آب را تا حداقل دمای ممکن پایین آورد.
 • ضد یخ مناسب باید از نظر شیمیایی و کارکرد، عملکرد کافی داشته باشد.
 • ضد یخ باید دارای نقطه جوش بالایی بوده و نباید در دمای بالا رسوب کند.
 • ضد یخ نباید روی قسمت‌های لاستیکی به کار رفته در سیستم تاثیر نامطوب بگذارد.
 • ضد یخ باید در زمینه انتقال حرارت عملکرد مناسب داشته و نباید هیچگونه تاثیر نامساعدی روی تبادل حرارتی سیستم خنک‌کننده داشته باشد.
 • ضد یخ باید دارای کمترین آثار سمی باشد.
 • ضد یخ استفاده شده نباید قابل اشتعال باشد.
 • ضد یخ باید بدون کف باشد یا کف بسیار کمی داشته باشد.
 • ضریب انبساط حرارتی ضد یخ باید پایین باشد.
 • گرانروی ضد یخ در دمای پایین باید پایین و در حد قابل قبولی باشد.
 • ضد یخ مناسب باید بیشترین حفاظت را از فلزات به کار رفته در سیستم خنک کننده داشته باشد.
 • ضد یخ نباید روی رنگ بدنه خودرو اثر نامطلوبی داشته باشد.

 

نحوه صحیح استفاده از ضدیخ

جهت استفاده از ضد یخ باید مراحل زیر را دنبال کنید:

مسیر و مجاری سیستم خنک کننده را قبل از تعویض و استفاده از محلول ضد یخ بازرسی و در صورت نیاز سرویس کنید.

دقت داشته باشید هنگامی که موتور داغ است هرگز درپوش رادیاتور را برندارید زیرا سیستم خنک کننده تحت فشار است و ممکن است محلول داغ روی صورت شما پاشیده شود.

 

ضد یخ

 

هنگامی که موتور سرد شد درپوش رادیاتور را با احتیاط و به اندازه یک دور باز کنید. چناچه در این هنگام مایع خنک کننده سرریز شد درپوش را بلافاصله ببندید و پس از سردتر شدن سیستم خنک کننده به باز کردن دریچه اقدام کنید.

 

 

قبل از استفاده از ضد یخ نیاز است که آن را با آب دی یونیزه (آب با سختی پایین) مخلوط کنید. بهترین نسبت برای ترکیب کردن 1:1 است به ازای هر مقدار ضد یخ از همان مقدار آب استفاده کنید. سپس محلول را به سیستم خنک کننده اضافه کنید.

در نهایت نیز با کنترل وضعیت و سطح مایع خنک کننده دریچه آن را محکم کنید.

 

نکات ضروری سیستم خنک کننده

 • برای شناسایی نشتی (هنگامی که موتور خودرو سرد است) از آزمون فشار استفاده کنید.
 • درپوش فشار و دهانه پرکننده رادیاتور را بررسی کنید.
 • در صورتی که هنگام کار کردن ماشین، موتور خیلی سرد یا خیلی گرم می‌شود، ترموستات را بررسی کرده و در صورت لزوم با ترموستات مورد پیشنهاد سازنده تعویض شود.
 • استفاده از محلول ضد یخ مناسب و داشتن ترموستات سالم در تمام طول سال ضروری است.

 

ضد یخ

 

در این مقاله به معرفی ضد یخ و کارکرد آن پرداخته‌ایم و زمان مناسب و نحوه تعویض آن را بررسی کردیم. همواره بیاد داشته باشید که مصرف ضدیخ در تمام سال مورد نیاز است و اطلاعات ارائه شده از سوی تولید کننده ضد یخ را قبل از مصرف مطالعه کرده و با آگاهی کامل نسبت به استفاده و تعویض آن اقدام کنید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین