لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :8 دقيقه

بیمه شخص ثالث چیست؟ همه چیز در مورد بیمه شخص ثالث

 

اگر راننده یک وسیله نقلیه زمینی هستید، حتما با بیمه شخص ثالث آشنایی دارید چون برای تردد و رانندگی حتما موظف به داشتن بیمه شخص ثالث هستید. اما خیلی از راننده‌های تازه‌کار و حتی بعضی از راننده‌های با تجربه درک درستی از مفهوم بیمه شخص ثالث ندارند و گاهی اوقات نداشتن دانش کافی در این زمینه باعث بروز مشکلات و هزینه‌هایی برای راننده‌ها می‌شود. در این پست مفهوم بیمه شخص ثالث را توضیح داده و به مهمترین سوالات در این زمینه پاسخ داده ایم. بیمه شخص ثالث بخش اعظمی از بازار بیمه را به خود اختصاص داده است و در قانون نیز اجباری بودن داشتن این بیمه، تاکیدی روی اهمیت آن است.

 

بیمه شخص ثالث

 

شخص ثالث یعنی چه؟ شخص ثالث کیست؟

شخص ثالث یعنی همه افرادی (چه شخص حقیقی و چه شخص حقوقی) که وسیله نقلیه به آن‌ها خسارت جانی یا مالی وارد کرده باشد، به جز راننده مقصر در حادثه هرچند در قوانین جدید بخشی به عنوان بیمه حوادث راننده هم در نظر گرفته شده که مربوط به خسارت‌ها و هزینه‌های درمانی راننده مقصر می‌شود. در اصطلاح حقوقی، مالک وسیله نقلیه شخص اول در نظر گرفته می‌شود، شخص ثانی شرکت بیمه است و کلیه افرادی که در حادثه آسیب

آسیب مالی یا جانی دیده باشند، شخص ثالث محسوب می‌شوند.

 

 

بیمه شخص ثالث اجباری است؟ چرا؟

در قوانین بیمه، داشتن بیمه شخص ثالث برای دارندگان وسایل نقلیه زمینی اجباری است و تردد با خودروی بدون بیمه شخص ثالث جرم است. دارندگان وسایل نقلیه زمینی حتما باید سند مربوط به بیمه شخص ثالث را همراه خود داشته باشند و در صورت نیاز باید آن را به ماموران ارائه کنند. دوربین‌های نظارت ترافیکی بیمه خودروها را چک می‌کنند و همچنین ماموران وظیفه دارند در صورتی که راننده‌ای بیمه‌نامه شخص ثالث را همراه نداشته باشد، خودروی او را توقیف کنند.

برای لحظه‌ای تصور کنید که هنگام رانندگی تصادف کرده‌اید و آسیب‌های مالی (مثل تخریب خودرو) و یا جانی (مثل شکستگی یا جراحت‌های دیگری) به بار آورده باشید. در صورت نبود بیمه شخص ثالث هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید هزینه این خسارات را پرداخت کنید. بیمه شخص ثالث به منظور حمایت از حقوق قربانیان تصادفات الزامی شده است.

 

بیمه شخص ثالث

 

بیمه شخص ثالث چه خساراتی را پوشش می‌دهد؟

بیمه شخص ثالث دو نوع خسارت را جبران می‌کند:‌مالی و جانی. خسارت جانی همانطور که از اسمش پیداست به هر نوع آسیب‌دیدگی جسمی ناشی از تصادفات گفته می‌شود. میزان خسارت به وسیله قانون‌گذار در قانون مشخص شده است و یا در برخی آسیب دیدگی‌ها از سوی پزشکی قانونی و دادگاه تعیین می‌شود. هر نوع جراحت، آسیب، شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی و یا مرگ زیر مجموعه بیمه شخص ثالث قرار می‌گیرد.

 

بیمه شخص ثالث

 

خسارت مالی هر نوع آسیب به اموال قربانیان حادثه گفته می‌شود. بارزترین مثال برای خسارات مالی، آسیب دیدگی خودرو ناشی از تصادفات است که می‌تواند هزینه‌های سرسام‌آوری به منظور تعمیرات به قربانی تحمیل کند.

 

قیمت بیمه شخص ثالث چطور تعیین می‌شود؟

حق بیمه پایه از سوی بیمه مرکزی و دولت تعیین می‌شود. قانون‌گذاران در این زمینه بر اساس قوانین فقهی کشور عمل می‌کنند. به عنوان مثال در صورت فوت فردی در تصادف، مبلغ پرداختی دیه توسط قوه قضاییه تعیین شده است. در سال ۹۷ دیه کامل در ماه‌های حرام ۳۰۸ میلیون تومان و در ماه‌های غیر حرام ۲۳۱ میلیون تومان است. بیمه مرکزی بر اساس این قوانین حق بیمه را مشخص می‌کند.

 

تخفیف عدم خسارت چیست؟

قیمت بیمه با توجه به نحوه عملکرد مالک وسیله نقلیه می‌توان افزایش یا کاهش پیدا کند. تخفیف عدم خسارت به رانندگان و مالکانی تعلق می‌گیرد که تصادفی نداشته باشند و از بیمه خود استفاده کنند. به عنوان مثال اگر فردی در طول یک سال، در هیچ تصادفی مقصر نباشد و از بیمه شخص ثالث استفاده نکند، سال بعد ۵ درصد تخفیف می‌گیرد. به عنوان مثال و با توجه به قوانین فعلی، اگر فردی ۵ سال از بیمه شخص ثالث استفاده نکند، ۲۰ درصد تخفیف می‌گیرد. در سال دهم این فرد می‌تواند ۵۰ درصد تخفیف دریافت کند و در سال پانزدهم میزان تخفیف او به ۷۰ درصد می‌رسد. شرکت‌های مختلف بیمه برای رقابت با یکدیگر میزان تخفیف متفاوتی دارند اما حق ندارند از حداقل قیمت تعیین شده توسط بیمه مرکزی پایین‌تر بیایند.

 

 

جریمه خسارت چیست؟

 

بیمه شخص ثالث

 

مشابه تخفیف عدم خسارت، اگر فردی تصادفات متعددی داشته باشد، در مبلغ بیمه سال بعد خود جریمه می‌شود. یک بار خسارت مالی شامل ۱۰ درصد جریمه می‌شود و یک بار خسارت جانی شامل ۲۰ درصد. هرچقدر تعدد تصادفات بیشتر باشد، جریمه لحاظ شده هم افزایش پیدا می‌کند. به عنوان مثال اگر فردی در یک سال چهار بار خسارت به بار آورده باشد، در زمینه خسارت مالی ۸۰ درصد و در زمینه خسارت جانی ۱۰۰ درصد جریمه می‌شود.

 

آیا کاربری خودرو روی قیمت بیمه تاثیر دارد؟

بله. کاربری‌های متعدد نسبت به میزان ریسکی که دارند حق بیمه‌های متفاوتی دارند. خودروهایی مثل خودروهای آموزش رانندگی یا تاکسی‌ها که احتمال تصادف بیشتری دارند حق بیمه بیشتری دارند. خودروهای کاربردی مثل خودروهای صنعتی، آمبولانس و خودروهای آتش‌نشانی هم حق بیمه بیشتری دارند.

 

در چه صورتی جریمه دیرکرد بیمه شخص ثالث به کسی تعلق می‌گیرد؟

همانطور که اشاره کردیم بیمه شخص ثالث اجباری است و در قانون تعریف شده که اگر فردی بیمه خود را به موقع تمدید نکند، به صورت روزشمار جریمه خواهد شد. حداکثر میزان جریمه دیرکرد یک سال است و بیشتر از آن جریمه‌ای به فرد تعلق نمی‌گیرد. نوع خودرو، ظرفیت بار آن و عوامل مختلف دیگری روی جریمه دیرکرد تاثیر دارند. همچنین شرکت‌های بیمه مختلف سیاست‌های مختلفی در قبال جریمه دیرکرد دارند بنابراین نمی‌توان قیمت دقیقی برای جریمه دیرکرد ارائه کرد.

 

سطح پوشش مالی بیمه شخص ثالث چقدر است؟

 

بیمه شخص ثالث

 

بیمه مرکزی میزان حداقلی برای تعهد مالی شرکت بیمه مشخص کرده است. در سال ۹۷، شرکت‌های بیمه موظف به پرداخت ۷ میلیون و ۷ هزار تومان به عنوان پوشش حداقلی هستند. اما شرکت‌های مختلف برای رقابت با یکدیگر میزان مختلفی برای پوشش بیمه در نظر می‌گیرند. سطح پوشش مالی بیمه شخص ثالث به شرکت بیمه و نوع بسته بیمه خریداری شده بستگی دارد و در شرکت‌های بیمه مختلف و در پکیج‌های پیشنهادی مختلف تفاوت دارد.

 

اعتبار بیمه‌نامه شخص ثالث چقدر است؟

در این مورد هم شرکت‌های مختلف، بسته‌های مختلفی ارائه می‌کنند. زمان اعتبار بیمه به انتخاب مشتری بستگی دارد. بعضی شرکت‌ها حتی امکان ارائه بیمه شخص ثالث به صورت روزشمار را هم فراهم کرده‌اند. بیمه‌های کوتاه مدت هزینه بیشتری دارند. آن‌چه در کشور عرف است، بیمه سالانه خودرو است اما مشتریان می‌توانند مقادیر کمتر یا بیشتری را هم انتخاب کنند.

 

 

نداشتن بیمه شخص ثالث چه عواقبی دارد؟

اولین مشکل نداشتن بیمه شخص ثالث این است که در صورت بروز هر گونه سانحه‌ای هیچ پشتیبانی مالی نخواهید داشت و موظف به پرداخت تمام خسارات از جیب خودتان هستید.

 

بیمه شخص ثالث

 

مشکل دوم توقف خودرو توسط پلیس و توقیف آن است. پلیس در صورت مشاهده خودرویی بدون بیمه شخص ثالث موظف به توقیف آن است و تمام هزینه‌های پارکینگ و توقیف نیز به عهده مالک است. بسته به سابقه راننده ممکن است گواهینامه او نیز ضبط شود.

خرید و فروش خودرویی که بیمه شخص ثالث ندارد از نظر قانونی ممکن نیست و خریدار و فروشنده باید پیش از معامله حتما بیمه شخص ثالث آن را تهیه یا تمدید کنند.

 

آیا امکان انتقال بیمه شخص ثالث به مالک جدید وجود دارد؟

بیمه شخص ثالث هم می‌تواند به یک فرد متعلق باشد و هم به یک خودرو. بنابراین در صورت فروش خودرو، مالک جدید می‌تواند بیمه‌نامه را به نام خود ثبت کند. هم می‌توان یک الحاقیه به بیمه‌نامه ضمیمه کرد که در مورد تغییر مالک توضیح می‌دهد و هم می‌توان مشخصات بیمه‌نامه را تغییر نداد، چرا که در بیمه‌نامه خودرو شماره شاسی خودرو ثبت می‌شود و کارت خودرو که به نام مالک جدید است هم همان شماره شاسی را خواهد داشت. همچنین مالک می‌تواند در صورت تمایل شرکت بیمه خود را هم تغییر دهد.

بیمه شخص ثالث یکی از ارکان اصلی بیمه است و هر راننده‌ای موظف است همیشه بیمه‌نامه را همراه خود داشته باشد و نسبت به تمدید به موقع بیمه خود اقدام کند. بهتر است به موقع وضعیت بیمه خود را بررسی و آن را تمدید کنید تا مشمول جریمه‌های سفت و سخت بیمه‌ای و قانونی نشوید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین