لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

نحوه ثبت نام کارت سوخت

 

بالاخره بعد از حرف و حدیث‌های فراوان، تصمیم گرفته شد که برای مقابله با قاچاق گسترده بنزین، کارت سوخت احیا شود. افرادی که هنوز کارت سوخت خودرو یا کارت سوخت موتورسیکلت فعال دارند، نیازی نیست در طرح جدید ثبت‌نام کنند. البته آن‌ها می‌توانند درخواست صدور کارت المثنی داشته باشند که باعث باطل شدن کارت اصلی آن‌ها خواهد بود.

اما کلیه مالکان خودرو و موتورسیکلت که کارت سوخت ندارند یا کارت سوختشان مفقود شده است باید با ثبت تقاضای صدور کارت المثنی، کارت جدید خود را دریافت کنند. در حال حاضر برای راحت شدن کار مالکین، سه روش مختلف برای ثبت نام کارت سوخت خودرو و ثبت نام کارت سوخت موتورسیکلت در نظر گرفته شده است.

 

 

روش اول: مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰

 

کارت سوخت

 

روش اول برای مالکان خودرو یا موتورسیکلتی است که کارت سوخت ندارند. این افراد باید از تاریخ شنبه ۳ آذر ماه، با در دست داشتن مدارک لازم به دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه کنند و تقاضای خود را ثبت کنند. مالکان خودروهای عمومی سواری، وانت، موتورسیکلت و همچنین مالکان خودروهای قولنامه‌ای شامل این افراد می‌شوند. مالکان خودروهای جدیدی که دارای کارت سوخت هستند نیازی به مراجعه به پلیس+۱‍۰ ندارند و تنها باید برای دریافت کارت سوخت خود به دفاتر پستی مراجعه کنند.

 

شرایط و مدارک لازم برای ثبت‌نام کارت سوخت

۱. حضور مالک وسیله نقلیه الزامی است. در صورت عدم حضور مالک، نماینده قانونی آن‌ها باید وکالت‌نامه‌ای همراه داشته باشد که در آن به صراحت از کارت سوخت یاد شده باشد.

۲. اصل و کپی کارت، سند یا بنچاق خودرو

۳. شناسنامه یا کارت ملی مالک یا نماینده قانونی مالک

۴. ارائه آدرس کامل پستی، شامل کد پستی و شماره ملی مالک

۵. همراه داشتن بیمه‌نامه ماشین. صدور کارت سوخت برای خودرویی که بیمه نیست قانونا امکان‌پذیر نیست.

۶. پرداخت مبلغ ۱۰ هزار تومن به حساب شرکت ملی پخش و پالایش فرآورده‌های نفتی. این مبلغ صرفا از طریق دستگاه‌های کارت‌خوان دفاتر پلیس + ۱۰ پرداخت می‌شود و واریز اینترنتی، عابربانکی یا واریز از طریق فیش بانکی پذیرفته نیست.

 

چند نکته در مورد ثبت‌نام کارت سوخت

۱. خودروهای پلاک قدیمی مجاز به ثبت نام کارت سوخت نیستند و اگر کارت سوخت مالک مفقود شود، تنها پس از تعویض پلاک امکان صدور کارت المثنی وجود دارد.

۲. مبلغ 400 تومن به ازای هر پرینت کاغذی از متقاضی دریافت می‌شود.

 

کارت سوخت

 

روش دوم: مراجعه به وبسایت خدمات دولت همراه (www.mob.gov.ir)

طبیعی است که با گذشت زمانی طولانی از عرضه کارت سوخت، مالکانی باشند که نیاز به کارت سوخت المثنی دارند. برای سهولت کار این مالکان، آن‌ها می‌توانند از طریق سامانه خدمات دولت همراه، گزینه درخواست سوخت المثنی را انتخاب کنند و اطلاعات خود را ثبت کنند. دقت کنید که این سامانه از ۵ آذرماه فعال می‌شود. ثبت اطلاعات در این سامانه کاملا رایگان است.

 

 

روش سوم: اپلیکیشن خدمات دولت همراه

متقاضیان کارت سوخت المثنی از تاریخ ۵ آذرماه می‌توانند با دریافت و نصب رایگان اپلیکیشن خدمات دولت همراه، گزینه درخواست کارت سوخت المثنی را انتخاب کنند. دقت کنید که این گزینه تنها از تاریخ ۵ آذرماه فعال می‌شود. این نرم‌افزار کاربردی هم برای دستگاه‌های اندروید در دسترس است و هم برای دستگاه‌های آی‌او‌اس.

این نرم‌افزار را می‌توانید از طریق سایت خدمات دولت همراه و نرم‌افزارهای ایران‌اپس، کافه‌بازار و همچنین اپ‌استور دریافت کنید.

 

اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام الکترونیکی کارت سوخت المثنی

مالکان خودرو یا موتورسیکلتی که بخواهند به صورت الکترونیکی درخواست کارت سوخت المثنی خود را ثبت کنند باید اطلاعات زیر را در سامانه وارد کنند:

۱. شماره تلفن همراه به نام مالک وسیله نقلیه

۲. کد ملی و تاریخ تولد

۳. شماره VIN (کد شناسایی وسیله نقلیه) یا همان سریال هشت رقمی درج شده روی بارکد کارت خودرو

۴. شماره ۱۶ رقمی یکی از کارت‌های بانکی عضو شتاب.

 

پس از پایان ثبت اطلاعات پیامکی مبنی بر تایید عملیات به تلفن همراه مالک ارسال می‌شود. نحوه فعال‌سازی کارت سوخت و استفاده از آن در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.

 

کارت سوخت

 

جدول زمان‌بندی مراجعه به سامانه خدمات دولت همراه بر اساس رقم سمت راست شماره تلفن همراه

مالکان خودروها باید بر اساس رقم سمت راست شماره تلفن همراه خود در تاریخ‌های مشخص شده نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند. شماره‌ها و تاریخ اقدام برای ثبت‌نام در جدول زیر آورده شده است.

 

رقم

روز

تاریخ

۹۹

دوشنبه

۵/۹/۹۷

۸۹

سه‌شنبه

۶/۹/۹۷

۹

چهارشنبه

۷/۹/۹۷

۸

پنج‌شنبه

۸/۹/۹۷

۸

جمعه

۹/۹/۹۷

۷

شنبه

۱۰/۹/۹۷

۷

یک‌شنبه

۱۱/۹/۹۷

۶

دوشنبه

۱۲/۹/۹۷

۶

سه‌شنبه

۱۳/۹/۹۷

۵

چهارشنبه

۱۴/۹/۹۷

۵

پنج‌شنبه

۱۵/۹/۹۷

۴

جمعه

۱۶/۹/۹۷

۴

شنبه

۱۷/۹/۹۷

۳

یک‌شنبه

۱۸/۹/۹۷

۳

دوشنبه

۱۹/۹/۹۷

۲

سه‌شنبه

۲۰/۹/۹۷

۲

چهارشنبه

۲۱/۹/۹۷

۱

پنج‌شنبه

۲۲/۹/۹۷

۱

جمعه

۲۳/۹/۹۷

۰

شنبه

۲۴/۹/۹۷

 

 

نکات نهایی

۱. افرادی که بیش از یک دستگاه خودرو یا موتورسیکلت دارند، باید برای هر خودرو یا موتور جداگانه ثبت‌نام کنند و هر بار از یک کارت بانکی متفاوت استفاده کنند.

۲. در صورتی که مشکل یا سوالی درباره ثبت نام کارت سوخت المثنی دارید با شماره ۰۹۶۲۷ تماس بگیرید.

۳. مالکان خودرو یا موتورسیکلتی که رمز کارت خود را فراموش کرده‌اند می‌توانند رمز خود را بازیابی کنند و نیازی به ثبت‌نام مجدد نیست.

 

کارت سوخت

 

زمستان سال گذشته بود که اولین زمزمه‌های بازگشت کارت سوخت به گوش می‌رسیدند و حالا با توجه به نرخ پایین سوخت در بازار ایران که باعث شده سودجویان زیادی دست به قاچاق سوخت بزنند، مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفته است کارت سوخت را یک بار دیگر احیا کند و بزودی سوخت‌گیری تنها با ارائه کارت سوخت صورت می‌گیرد. در حال حاضر تصمیمی در مورد افزایش بهای سوخت گرفته نشده است هرچند بعید نیست با ادامه این روند، بزودی نرخ‌های جدیدی برای سوخت در نظر گرفته شود.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین