لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

لند روور (Land Rover) | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

تولد لند روور

لند روور یک شرکت بریتانیایی خودروسازی است که خودروهای آن بیشتر بخاطر توانایی‌های آف‌رود معروف هستند. این شرکت کار خود را در سال ۱۹۴۸ آغاز کرده است. اولین خودروی لند روور در سال ۱۹۷۴ توسط مائپوریس ویلکس طراحی شد و یک سال بعد وارد بازار شد. ویلکس در طول تعطیلات تابستانی خود با یک خودروی جیپ سواری کرده بود و آنقدر این تجربه را دوست داشت که تصمیم گرفت یک خودرو بر اساس جیپ طراحی کند. ویلکس خود طراح ارشد این پروژه در شرکت روور بود. او خودروی خود را بر اساس شاسی جیپ طراحی کرد و عقیده داشت با استفاده از شاسی جیپ و موتور روور می‌تواند خودروی بهتری طراحی کرد. از سوی دیگر استفاده از شاسی جیپ و موتور روور باعث کاهش هزینه نو زمان تولید اولین لند روور می‌شد.

 

لند روور

 

اولین خودروهای لند روور

مدت کوتاهی بعد از طراحی نمونه اولیه، شرکت روور این خودرو را در نمایشگاه خودروی آمستردام معرفی کرد. این خودرو بلافاصله به موفقیت دست پیدا کرد و در همان سال اول تولید به ۶۸ کشور مختلف صادر شد. در سال ۱۹۵۰ شرکت روور خودروی خود را تقویت کرد و در سال ۱۹۵۱ هم از یک موتور قدرتمند‌تر در این خودرو استفاده کرد.

 

 

لند روور

لند روور

 

در سال ۱۹۵۴ شرکت روور با معرفی مدل‌های لند روور ۸۶ و لند روور ۱۰۷ طیف محصولات خود را متنوع کرد. مدل ۱۰۷ از بدنه واگن استیشن برخوردار بود. در همین سال بود که لند روور شروع به ساخت خودروهایی با موتور دیزلی نیز کرد. در سال ۱۹۵۸ لند روور سری ۲ معرفی شد و در دو سایز مختلف روانه بازار شد. لند روور ۸ و لند روور ۱۰۹ هردو موفقیت‌های زیادی برای شرکت روور کسب کردند طوری که تا سال ۱۹۵۵ شرکت روور ۲۵۰ هزار دستگاه لند روور تولید کرده بود.

 

لند روور

 

پیوستن به بریتیش لیلند

سال ۱۹۶۷ روور برای به‌روزرسانی خودروهای لند روور با جنرال موتورز برای طراحی یک موتور ۳.۵ لیتری V8 آلیاژی به توافق رسید. در همین سال شرکت روور تبدیل به یکی از زیرمجموعه‌های گروه صنعتی بریتیش لیلند (British Leyland) شد و توانست به رکورد تولید ۵۰۰ هزار خودرو دست پیدا کند. مدت کوتاهی بعد از این توافق این شرکت شروع به طراحی خودرویی به نام رنج روور کرد، این خودرو در سال ۱۹۷۰ در بازار عرضه شد. رنج روور یک خودروی چابک بود که توانایی‌های آف‌رود داشت ولی برای استفاده‌های روزمره و همینطور بارکشی مناسب بود.

 

دوران بی ام و، فورد و تاتا موتورز

 

لند روور

 

سال ۱۹۷۱ فرا رسیده بود و موفقیت‌های لند روور ادامه داشت. آن‌ها در این سال لند روور سری ۳ را معرفی کردند این خودرو از یک سیستم انتقال قدرت کاملا جدید بهره می‌برد و سیستم ترمز کارآمدتری داشت. در سال ۱۹۷۵ بریتیش لیلند ورشکست شد و مالکیت آن به عهده دولت قرار گرفت اما فروش برند لند روور همچنان بالا بود، آن‌ها در همین سال تولید یک میلیون خودرو را جشن گرفتند.

 

همچنین بخوانید:  تغییرات رنج روور در سال 2018

 

در سال ۱۹۸۸ شرکتی به نام بریتیش ایرواسپیس (هوافضای بریتانیا) مالک گروه روور شد. در سال ۱۹۹۰ روور خودروی معروف لند روور دیسکاوری را تولید کرد که از نظر قیمتی ارزان‌تر از رنج روور بود. این خودرو هم مثل اکثر تولیدات روور، هم می‌توانست در شرایط آف‌رود کارآمد باشد، هم مناسب مصرف روزمره باشد و هم طراحی لوکس خود را حفظ کند. در سال ۱۹۹۴ گروه بی ام و مالکیت گروه روور را به عهده کرد و مدتی بعد نسل دوم رنج روور عرضه شد. عرضه رنج روور نسل دوم یکی از نقاط عطف برند لند روور است.

 

لند روور

 

پس از بی ام و در سال ۲۰۰۰ نوبت به گروه فورد شد تا مالکیت روور را بر عهده بگیرد. بی ام و روور را با مبلغ بیش از ۲.۳ میلیارد دلار به شرکت فورد فروخت. فورد در آن سال‌ها به شدت مشغول خریدن برندهای لوکس و خاص مثل جگوار، استون مارتین و ولوو بود. از جمله اتفاقاتی که در دوران مالکیت فورد برای لند روور افتاد استفاده از موتور V-8 جگوار در خودروهای لند روور و همینطور معرفی رنج روور اسپرت بود. در سال ۲۰۰۷ و در پی رکود اقتصادی آمریکا، فورد به دلیل مشکلات مالی شدید شروع به فروختن برندهای لوکسی که به تازگی خریده بودند کرد. در سال ۲۰۰۸ شرکت فورد لند روور و جگوار را به گروه تاتا موتورز هندوستان فروخت.

 

 

لند روور امروز

 

لند روور

 

امروزه شرکت جگوار لند روور یک شرکت سهامی خاص است که مالکیت آن به عهده تاتا موتورز هندوستان است. دفتر مرکزی این شرکت همچنان در وارویکشایر انگلستان است و این شرکت هنوز به تولید خودروهای توانمند آف‌رود و همینطور شاسی‌بلندهای لوکس مشغول است. این شرکت امروزه بیش از ۱۳ هزار نفر کارمند و کارگر دارد و سالانه بیش از ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو به فروش می‌رساند. امروزه لند روور چهار مدل مختلف لند روور LR2، لند روور ایووک (Evoque)، لند روور LR4 و همینطور رنج روور را عرضه می‌کند. این خودروها خود تیپ‌های مختلفی دارند. این شرکت همچنین در بازارهای متنوعی مثل دوچرخه‌های دست‌ساز و صنعت قهوه فعالیت می‌کند.

 

لند روور

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین