لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

هشت نکته در مورد خرید صندلی کودک مناسب برای خودرو

 

صندلی مخصوص کودک یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که باید برای کودک خود تهیه کنید. هر سال بیش از ۲۰۰۰ کودک زیر ۱۴ سال در تصادفات رانندگی جان خود را از دست می‌دهند و بیش از ۲۳۰ هزار کودک دچار آسیب‌دیدگی می‌شون. صندلی کودکی که کاملا مناسب سن و قامت کودک شما باشد می‌تواند تاثیر جدی روی سلامتی و امنیت کودک شما هنگام تردد با خودرو داشته باشد. در این مقاله به هشت نکته که هنگام خرید صندلی کودک برای خودرو باید به آن توجه کنید پرداخته‌ایم. امیدواریم با رعایت این نکات و تهیه صندلی کودک مناسب، خودروی خود را تا حد ممکن فرزند دلبندتان ایمن کنید.

 

۱. خودروی خود را بررسی کنید تا ببینید چه صندلی کودکی مناسب آن است

صندلی‌های مخصوص کودک در خودروها دو نوع اتصال مختلف دارند. یکی اتصال از طریق کمربند ایمنی است و دیگری سیستمی که به آن LATCH می‌گویند و در تمام خودروهای جدید وجود دارد. در خودروهایی که از سیستم LATCH پشتیبانی می‌کنند فضاهای خاصی برای نصب صندلی کودک دارند که صندلی به آن متصل می‌شود. اگر خودروی شما از چنین سیستمی پشتیبانی نمی‌کند، باید به سراغ صندلی‌هایی بروید که از طریق کمربند ایمنی متصل می‌شوند. اگر خودروی شما سیستم LATCH دارد، ببینید صندلی دقیقا کجا نصب می‌شود، چون نصب ناقص این صندلی‌ها می‌تواند به جای ایمن کردن کودک شما، بیشتر او را در معرض خطر قرار دهد.

 

صندلی کودک

 

 

۲. صندلی مناسب سن، قد و وزن کودک خود تهیه کنید

هر مدل صندلی کودکی برای وزن و قد مشخصی طراحی شده است. اگر صندلی کودک مناسب جثه او نباشد، هیچ تضمینی وجود ندارد که صندلی کودک شما بتواند از او محافظت کند. صندلی کوچک‌تر برای کودک ناراحت و تنگ است و صندلی زیادی بزرگ باعث می‌شود صندلی نتواند کاملا کودک را در بر بگیرد و خطر بیرون پرت شدن کودک از صندلی او را تهدید می‌کند. چند نوع مختلف صندلی کودک وجود دارد.

صندلی‌های کودک رو به عقب

 

صندلی کودک

 

این صندلی‌ها مناسب نوزادان و کودکان نوباوه است. انجمن پزشکان کودک آمریکا توصیه می‌کند که کودکان تا جایی که امکانش وجود داشته باشد از این صندلی‌ها استفاده کنند. اما چه زمانی باید کودک از صندلی‌های رو به عقب به صندلی‌های رو به جلو منتقل شود؟ این انجمن توصیه می‌کند که زمانی که کودک آنقدر رشد کرد که سرش در فاصله یک اینچی بالای صندلی قرار گرفت، باید سراغ صندلی‌های رو به جلو رفت. قبلا باور عمومی این بود که کودکان باید تا ۱۲ ماهگی یا تا زمانی که ۱۰ کیلو وزن دارند از صندلی رو به عقب استفاده کنند، اما این باور صحت علمی ندارد و هر کودک ممکن است در زمان متفاوتی نیاز به صندلی رو به جلو داشته باشد.

صندلی‌های رو به جلوی کودک

 

صندلی کودک

 

کودک باید حداقل ۲ سال سن داشته باشد و یا همانطور که گفتیم قدش بلند شده باشد تا بتواند از صندلی‌های کودک رو به جلو استفاده کند. همانطور که گفتیم وقتی قد کودک آنقدر بلند شود که سرش به بالای صندلی برسد، زمان استفاده از صندلی رو به جلو فرا رسیده است.

صندلی‌های تقویتی

این صندلی‌ها کاملا مشابه صندلی‌های خودرو هستند فقط قسمت کفی آن‌ها حجم زیادی دارد تا کودک بالاتر بنشیند و بتواند از کمربند ایمنی استفالده کند. زمان مناسب برای استفاده از این صندلی‌ها وقتی فرا می‌رسد که کودک تقریبا ۸ ساله شده باشد و وزنش بیشتر از ۱۸ کیلوگرم باشد. هنگام استفاده از این صندلی‌ها کودک می‌تواند از کمربند ایمنی خود خودرو استفاده کند. هیچ زمان نباید صندلی کودک را روی صندلی جلویی نصب کرد. دقت کنید که کمربند ایمنی صندلی حتما مناسب جثه کودک شما باشد.

 

صندلی کودک

 

۳. از ابعاد خودروی خود اطمینان حاصل کنید

صندلی‌های مختلف ابعاد مختلفی دارند. یادآوری این نکته ممکن است بدیهی به نظر برسد اما اصلا دلتان نمی‌خواهد برای یک صندلی با کیفیت هزینه کنید و بعد متوجه شوید که اساسا در خودروی شما جا نمی‌شود. پیش از خرید ابعاد خودرو و اندازه صندلی‌ها و فضای پای سرنشینان عقب را اندازه‌گیری کنید تا صندلی که انتخاب می‌کنید کاملا مناسب خودروی شما باشد.

 

 

۴. صندلی را درست نصب کنید

بهتر است سراغ صندلی‌هایی بروید که نصب آسانی دارند تا در مراحل مختلف نصب صندلی کودک دچار اشتباه نشوید. سعی کنید صندلی انتخاب کنید که راهنمای تصویری نصب داشته باشد. از تمام دستورالعمل‌ها کاملا پیروی کنید و سرسری از کنار نصب صندلی کودک عبور نکنید. صندلی کودکی که درست نصب نشده باشد نه تنها کمکی به ایمنی کودک نمی‌کند بلکه بیشتر باعث به خطر افتادن جان او می‌شود.

 

۵. کمربندهای ایمنی را تست کنید

صندلی‌های کودک غلب خود کمربندهای ایمنی دارند، از سلامت و ایمن بودن آن‌ها اطمینان حاصل کنید. اگر صندلی شما از نوعی است که از طریق کمربند ایمنی نصب می‌شود، از چفت و بست اتصال صندلی اطمینان حاصل کنید. دقت کنید که این صندلی‌ها نباید بیشتر از چند سانتی‌متر جابجا شوند، در صورت جابجایی و لق بودن صندلی، ببینید در کدام مرحله نصب اشتباه کرده‌اید و آن را اصلاح کنید. همچنین اگر از صندلی‌هایی استفاده می‌کنید که کمربند ندارند و باید از کمربند خود خودرو استفاده کنند، مطمئن شوید کمربند به راحتی بسته شود و موجب آزار کودک شما نشود.

 

صندلی کودک

 

۶. از صندلی‌هایی استفاده کنید که کودک نتواند بست‌های آن را باز کند

کودکان کنجکاو و بازیگوش هستند. سعی کنید صندلی بخرید که بست‌های دو مرحله‌ای داشته باشد تا کودک نتواند به سادگی کمربند و سیستم‌های ایمنی آن را باز کند. بدون این بست‌ها کودک ممکن است صندلی را باز کند و از آن خارج شود.

 

۷. صندلی تهیه کنید که مهارهای آن قابل تنظیم باشند

این صندلی‌ها انعطاف‌پذیری دارند و می‌توان با توجه به رشد کودک، مهارها و بست‌های آن را تنظیم کرد. از سوی دیگر اگر این مهارها قابل تنظیم نباشند و خوب سفت نشوند، عملکرد ایمنی صندلی در صورت بروز صانحه یا تصادف کارآمد نیست و جان کودک شما به خطر می‌افتد.

 

 

۸. سراغ صندلی‌هایی بروید که راحت تمیز شوند

این نکته بیشتر از اینکه به ایمنی کودک مربوط باشد، به راحتی والدین ربط دارد. طبیعی است که کودک شما صندلی و محیط خودرو را کمی کثیف کند. اگر صندلی که برای او تهیه کرده‌اید به سادگی قابل تمیز شدن نباشد برای تمیز کردن و شستن آن حسابی به دردسر می‌افتید. صندلی‌های با کیفیت ولی جنسی دارند که اجازه می‌دهند به سادگی و با یک دستمال و اسپری کاملا آن را تمیز کنید. هیچکس دلش نمی‌خواهد فرزندش روی یک صندلی کثیف بنشیند.

 

امیدواریم با مطالعه این نکات، صندلی مناسب کودک خود را تهیه کنید تا هنگام رانندگی بتوانید با آسایش خاطر او را روی صندلی تنها بگذارید و تنها روی جاده تمرکز کنید. وقتی کودکی سرنشین خودروی شماست، به رانندگی خود بیش از پیش دقت کنید چون کودکان در حادثه‌های رانندگی بسیار آسیب‌پذیرتر از بزرگسالان هستند.

 

صندلی کودک

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین