لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

تسلا Tesla | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

سرآغاز تسلا

تسلا  در سال ۲۰۰۳ توسط پنج سرمایه‌گذار، کارآفرین و مهندس بنیان‌گذاشته شد و مدیریت آن به عهده ایلان ماسک، میلیاردر معروف گذاشته شد. این شرکت نام خود را از نیکولا تسلا مخترع معروف اعانه گرفته است چون تسلا یکی از نوآورترین‌ افراد در زمینه الکتریسیته و برق بود. بنیان‌گذاران شرکت تسلا به دنبال تولید خودروی الکتریکی اسپرتی بودند که هیچ آلودگی تولید نکند.

 

تسلا

 

 

اولین خودروهای تسلا

نمونه اولیه خودروی تسلا، تی زیرو (T-Zero) با همکاری شرکت ای‌سی پرپولشن (AC Propulsion) تولید شد. مدیران تسلا و ای‌سی احساس می‌کردند در کنار هم می‌توانند شانس موفقیت خود را در بازار افزایش دهند. اولین خودروی تسلا که به طور رسمی برای فروش عرضه می‌شد با استفاده از فیبر کربن ساخته شد تا سبک، مستحکم و قدرتمند باشد. در سال ۲۰۰۶ بالاخره از تسلا رودستر رونمایی شد و مورد استقبال گسترده قرار گرفت. مشتریان و منتقدان خودرو همه نبوغ طراحی تسلا در این خودرو را تحسین کردند. بعد از مدتی انتظار بالاخره در سال ۲۰۰۸ تولید تسلا رودستر آغاز شد و این خودرو آماده عرضه شد. ظرف مدت سه سال تسلا توانست ۲۰۰۰ خودروی رودستر را با قیمت ۱۰۹ هزار دلار به فرونیکولا ش برساند. این خودرو با استفاده از شاسی خودروی لوتوس الیز (Lotus Elise) طراحی شد، تسلا و لوتوس یک قرارداد همکاری داشتند که طی آن لوتوس ۲۵۰۰ شاسی در اختیار تسلا می‌گذاشت. تسلا تعمدا رودستر را به عنوان یک خودروی لوکس و گران‌قیمت طراحی کرده بودند چرا که آن‌ها می‌دانستند تعداد خودروهای فروخته شده به علت جدید بودن فناوری پایین خواهد بود. هدف تسلا این بود که با یک خودروی لوکس و گران‌قیمت شروع کند تا بتواند قبل از عرضه یک خودروی ارزان و در دسترس برای همه جامعه، از نظر فناوری پیشرفت کافی را داشته باشد و بتواند خودروی بی‌نقصی برای توده مردم طراحی کند.

 

همکاری‌های تسلا با خودروسازان مطرح

تسلا یکی از شرکت‌های پیشگام در فناوری استفاده از باتری‌های لیتیوم-یون بود و به همین علت این شرکت شروع به تولید باتری با همکاری خودروسازان دیگر کرد. به عنوان مثال مرسدس بنز و تسلا با همکاری یک دیگر خودروی مرسدس بنزن کلاس A ای سل (A-Class E-Cell) را تولید کردند. طبق قرارداد همکاری تسلا و بنز، شرکت بنز به تسلا کمک می‌کرد تا قطعات الکتریکی برای ۵۰۰ خودروی آزمایشی تولید کند. تسلا همچنین با گروه دایملر آگ در زمینه تولید خودروی اسمارت‌کار ای‌وی (Smartcar EV) همکاری کرد و ۱۰۰۰ دستگاه از این خودرو تولید شد. بزرگ‌ترین همکاری تسلا با یک شرکت خودروسازی، توافق همکاری آن‌ها با تویوتا است. تویوتا با تسلا در زمینه تولید خودروی شاسی‌بلند کوچک راو ۴ الکتریکی همکاری می‌کند.

 

تسلا

 

 

تسلا مدل S

در سال ۲۰۰۹ تسلا شروع به کار روی خودروی بعد خود کرد که نام آن تسلا مدل اس (Tesla Model S). این خودرو یک سدان لوکس بود که قیمت کمتری داشت و تمام امکانات یک خودروی لوکس را بدون هیچ آلودگی در اختیار سرنشینان قرار می‌داد. تسلا برای تولید این خودرو با مشکلات مالی مواجه بود ولی با یک وام کم‌بهره دولتی و سرمایه‌‌گذاری ۷۰ میلیون دلاری ایلان ماسک از جیب خود، بالاخره تسلا مدل اس آماده تولید شد. تسلا مدل اس یک ظرفیت پنج بالغ و دو کودک را داشت و در مجموع برای ۷ نفر ظرفیت داشت. قیمت این خودرو ۵۷۴۰۰ دلار بود که خریدار با تخفیف مالیاتی تنها ۴۹۹۰۰ دلار برای آن پرداخت می‌کرد. از ویژگی‌های خاص این خودرو ظرفیت باتری آن بود که اجازه می‌داد این خودرو در تیپ پایه با هر بار شارژ 257 کیلومتر مسیر را طی کند کامل‌ترین تیپ تسلا مدل اس می‌توانست با یک بار شارژ ۴۸۲ کیلومتر مسافت را طی کند. تسلا مدل اس می‌تواند ظرف ۵.۵ ثانیه از صفر کیلومتر تا صد کیلومتر شتاب بگیرد و این باعث می‌شد این خودروی الکتریکی از بسیاری از خودروهای اسپرت مشابه بنزینی سریع‌تر باشد. تسلا مدل اس محبوبیت زیادی کسب کرد و پیش از تولید آن بیش از ۲۰۰۰ دستگاه از آن پیش‌فروش شده بود.

 

تسلا

 

همچنین بخوانید:  بررسی کامل تسلا مدل S

 

تسلا، امروز و آینده

شرکت تسلا در حال حاضر مشغول کار روی خودرویی با نام تسلا مدل اکس (Tewsla Model-X) است که شباهت‌های زیادی با تسلا مدل اس دارد ولی در واقع یک شاسی‌بلند تمام چرخ است. تسلا همچنین با شدت در زمینه تولید و توسعه باتری‌های لیتیوم-یون فعال است و طی همکاری با شرکت پاناسونیک، سالانه دو میلیون باتری تولید خواهد کرد. شرکت پاناسویک در حال حاضر قدرتمندترین باتری‌های بازار را تولید می‌کند.

تسلا در طول فعالیت کوتاه مدت خود با بدبیاری‌ها و اتفاقات ناخوشایندی هم مواجه بوده است. به عنوان مثال، چندی پیش شرکت تسلا از شرکت فیسکر اتوموتیو (Fisker Automotive) شکایت کرده بود. تسلا مدعی بود که فیسکر در طراحی مدل S کم کاری کرده است و همچنین برخی از طراحی‌های تسلا را در خودروی خود با نام فیکسر کارما به کار برده است. دادگاه در نهایت رای را به سود شرکت فیسکر صادر کرد و تسلا مجبور شد ۱.۱ میلیون دلار هزینه حقوقی ناشی از شکایت را به فیسکر ورداخت کند.

آن‌ها همچنین تنش‌هایی با برنامه معروف تاپ گیر داشتند. کارشناسان تاپ گیر معتقد بودند که باتری‌های خودروهای تسلا بسیار زودتر از آن‌چه این شرکت اعلام می‌کند خالی می‌شوند.

تسلا همچنین مجبور شد حدود ۶۰۰ دستگاه تسلا رودستر را به دلیل مشکلاتی در شاسی‌های تولید شده توسط شرکت لوتوس پس بگیرد و مبلغ پرداختی خریداران را به آن‌ها برگرداند.

امروزه تسلا همچنان یکی از موفق‌ترین سازندگان خودروهای الکتریکی در جهان است و سخت مشغول به کار است تا بتواند به تقاضای بسیار زیاد برای خودروهای خود پاسخ بدهد. باید دید آیا واقعا تسلا می‌تواند باعث تحولی در بازار شود و کم کم خودروهای بنزینی و دیزلی را از دور خارج کند یا نه.

 

تسلا

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین