لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

خودروی هیبریدی پلاگین (PHEV) چیست؟

 

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که با عبارت خودروی هیبریدی پلاگ این یا PHEV روبرو شوید. اما این خودروها چه نوع خودروهایی هستند، چه ویژگی‌هایی دارند و چه تفاوتی با خودروی هیبریدی عادی دارند؟ در این مقاله سعی می‌کنیم به این سوالات پاسخ بدهیم.

 

خودروی هیبریدی عادی (HEV) چیست؟

خودروی هیبریدی خودرویی است که از دو موتور و پیشرانه استفاده می‌کند. یک موتور احتراق درونی بنزینی و یک موتور الکتریکی. خودرو بسته به شرایط موتور را انتخاب می‌کند و اگر نیروی بیشتری لازم باشد همزمان از هر دو موتور بهره می‌گیرد. تفاوت اصلی بین خودروی هیبریدی معمولی و خودروی هیبریدی پلاگین، منبع اصلی قدرت، بهینگی مصرف انرژی و معماری موتور است.

در یک خودروی هیبریدی معمولی موتور اصلی، موتور بنزینی است. در سرعت‌های پایین که نیازی به انرژی زیادی نیست، خودرو از موتور الکتریکی استفاده می‌کند و در سرعت‌های بالا به صورت خودکار سراغ موتور بنزینی می‌رود. در شرایطی که نیروی بیشتری برای به حرکت درآوردن خودرو لازم باشد (مثل بالارفتن از یک مسیر شیب) خودرو هر دو موتور را به کار می‌گیرد.

این خودروها مصرف سوخت بسیار پایینتری دارند. باتری‌های این خودروها نیروی به دست آماده از ترمزها را ذخیره می‌کنند و در مواقع نیاز از آن استفاده می‌کنند.

 

 

خودروی هیبریدی پلاگ این (PHEV) چیست؟

 

پلاگین

 

می‌رسیم به سوال اصلی این مقاله. خودروی هیبریدی پلاگ این خودرویی است که تمام مدت از موتور الکتریکی استفاده می‌کند. این خودروها تا زمانی که باتری‌ها شارژ داشته باشند از انرژی الکتریکی استفاده می‌کنند و زمانی که باتری تقریبا خالی شده باشد، از موتور بنزینی برای به حرکت درآوردن موتور الکتریکی استفاده می‌کنند. در واقع خودروی هیبریدی پلاگ این، یک خودروی تمام الکتریکی است که از بنزین تنها برای مواقع اضطراری استفاده می‌کند. اگرچه این خودروها هم انرژی ناشی از ترمز را ذخیره می‌کنند اما این انرژی برای تامین کردن کل انرژی موتور الکتریکی کافی نیست. اینجاست که عبارت پلاگ این (به برق زدن) معنا پیدا می‌کند. این خودروها را می‌توان از طریق برق عادی شارژ کرد، اکثر این خودروها با برق ۱۲۰ ولت شهری به سرعت و راحتی شارژ می‌شوند.

اگرچه تمام مدل‌های این خودروها مشابه هم نیستند، اما اکثر خودروهای هیبریدی پلاگ این در دو حالت به کار می‌روند: حالت تمام الکتریکی که در آن تمام نیروی مورد نیاز خودرو از موتور الکتریکی تامین می‌شود و حالت هیبریدی که در آن هر دو موتور بنزینی و الکتریکی به کار گرفته می‌شوند.

 

مزایای خودروهای هیبریدی پلاگ این چه هستند؟

چون خودروهای هیبریدی پلاگ این (PHEV) از برق شهری برای شارژ استفاده می‌کنند و برق نسبت به بنزین و گازوئیل و دیزل انرژی پاک‌تری است، این خودروها به شکل قابل توجهی آلودگی کمتری ایجاد می‌کنند. این خودروها تا زمانی که از موتور الکتریکی استفاده کنند هیچ آلاینده‌ای ندارند و هنگام استفاده از موتور بنزینی هم آلودگی خیلی خیلی کمتری نسبت به خودروهای عادی ایجاد می‌کنند. از سوی دیگر چون این خودروها سوخت بسیار کمی مصرف می‌کنند، می‌توانند باعث صرفه‌جویی فراوانی در هزینه سوخت خودرو شوند.

 

پلاگین

 

 

تفاوت خودروهای هیبریدی پلاگ این با دیگر خودروهای الکتریکی چیست؟

خودروهای هیبریدی عادی

در خودروهای هیبریدی عادی از هر دو موتور استفاده می‌شود اما همانطور که گفتیم بار اصلی بر دوش موتور بنزینی است. باتری این خودروها را نمی‌توان از طریق اتصال به برق شهری شارژ کرد و خود به خود با استفاده از نیروی ترمز شارژ می‌شوند. به دلیل این که نمی‌توان باتری این خودروها را شارژ کرد به آن‌ها خودروی الکتریکی (EV) گفته نمی‌شود و فقط به نام خودروی هیبریدی شناخته می‌شوند.

 

خودروهای تمام الکتریکی

این خودروها تنها باتری و موتور الکتریکی دارند و از طریق خروجی‌های برق معمولی شارژ می‌شوند. برخلاف خودروهای PHEV که دو نوع موتور دارند، خودروهای تمام الکتریکی تنها موتور الکتریکی دارند. این خودروها کمترین  میزان آلودگی را دارند و زمان شارژ آن‌ها هم بسیار سریع است و می‌توانند مسافت خیلی زیادی را با یک بار شاٰرژ طی کنند.

 

پلاگین

 

 

خودروهای الکتریکی پیل سوختی (Fuel Cell)

پیل سوخت بودن یعنی تبدیل انرژی شیمیایی به الکتریکی. این تبدیل می‌تواند بازدهی زیادی داشته باشد و انرژی زیادی تولید کند. در حال حاضر تعداد این خودروها زیاد نیست، اما در آینده شاهد افزایش شمار این خودروها خواهیم بود. در این خودروها گاز هیدروژن تبدیل به الکتریسیته می‌شود. این خودروها هیچ خروجی آلاینده‌ای ندارند و نویدبخش آینده‌ای پاک‌تر برای بشریت هستند.

 

شرکت‌های خودروسازی پس از سال‌ها انکار بالاخره پذیرفته‌اند که چه سهم زیادی در آلوده کردن محیط زیست و آسیب‌های جدی به سیاره زمین دارند و به همین دلیل است که تقریبا همه خودروسازان مطرح جهانی یکپارچه به سمت خودروهای الکتریکی یا خودروهایی با سوخت جایگزین رفته‌اند. بسیاری از شرکت‌های مطرح اعلام کرده‌اند که بین سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۰ از تولید خودروهای بنزینی دست می‌کشند و به سراغ خودروهایی با سوخت پاک‌تر می‌روند. باید دید آیا خودروسازان به این وعده وفا می‌کنند یا گردش مالی زیاد سوخت‌های عادی باعث عهدشکنی آن‌ها می‌شود؟

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین