لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :7 دقيقه

رولزرویس | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

رولزرویس شاید پرآوازه‌ ترین نام در عرصه خودروهای لوکس باشد. اگرچه رولزرویس فعالیت خود را به عنوان یک شرکت خودروسازی مستقل از سال ۱۹۷۳ آغاز کرده است، ولی استفاده از برند رولزرویس در مدل‌های مختلف خودرو از سال ۱۹۰۶ آغاز شده است. امروزه این خودروسازی انگلیسی یکی از زیرمجموعه‌های بی‌ام‌و آگ آلمانی است. خودروهای رولزرویس به دلیل پرستیژ و شخصیت لوکسی که دارند معروف است. این خودرو تبدیل به نمادی از لوکس بودن و تعلق به طبقه اجتماعی مرفه تبدیل شده است.

خودروهای رولزرویس را در سراسر جهان با کیفیت و دقت در ساخت می‌شناسند بخش‌های زیادی از این خودرو هنر دست سازندگان آن است. توجه ویژه این خودروسازی به جزئیات است که باعث شده رولزرویس این چنین پر آوازه باشد. از ویژگی‌های اصلی خودروهای روزلرویس این است که همیشه روح و زبان طراحی خاصی دارند و از گذشته تا امروز برخی سنت‌ها را در ساخت خود حفظ کرده‌اند. خودروهای رولزرویس شیک، قدرتمند، نرم، راحت و بسیار ساکت هستند تمام چیزهایی که ثروتمندان و افراد متمول از یک خودرو می‌خواهند.

 

 

سرآغاز رولزرویس

 

تاریخچه برند رولزرویس

 

ابتدای قرن بیستم میلادی، شراکتی بین یک فروشنده خودرو و یک مهندس زبده باعث تولد رولزرویس شد. چارلس رولز که مالک اولین نمایشگاه فروش خودرو در انگلستان بود و یک مهندس موفق به نام هنری رویس تصمیم گرفتند خودروهایی تولید کنند و با نام رولز رویس به فروش برسانند.

خودروی رولزرویس سیلور گوست یا روح نقره‌ای در سال ۱۹۰۷ معرفی شد و در همان سال بسیاری از متخصصین خودرو آن را بهترین خودروی جهان خواندند. این خودرو توانسته بود ۲۷ بار بین لندن و گلاسکو سفر کند و بیش از ۲۳ هزار کیلومتر مسافت را طی کند، در آن زمان این طولانی‌ترین سفر یک خودرو در جهان بود. این مانور تبلیغاتی برای این طراحی شده بود که نشان دهد خودروهای رولزرویس تنها شیک و راحت نیستند، بلکه عملکرد خوبی دارند و قابل اعتماد هستند.  در سال ۱۹۲۵ سیلور گوست جای خود را به رولز رویس فانتوم یک (Phantom I) داد، خودرویی که در آمریکا هم فروخته می‌شد.

در همان دهه ۲۰ میلادی رولزرویس وارد عرصه تولیدات هوانوردی هم شد. آن‌ها بعد از جنگ جهانی اول کارخانه‌ای در ماساچوست آمریکا تاسیس کردند که موتور هوایپما، قایق و خودرو تولید می‌کرد. موتور R رولزرویس توانست رکورد سریع‌ترین موتور هواپیما را به خود اختصاص دهد.

 

دهه ۳۰ میلادی، رکوردشکنی

در دهه ۳۰ میلادی، رولزرویس به رکورد شکنی در زمین و دریا ادامه داد. در سال ۱۹۳۳ سر مالکوم کمپبل با خودروی بلوبرد (Bluebird) که از موتور V12 R رولزوریس استفاده می‌کرد توانست رکورد سرعت ۴۳۸.۴۸ کیلومتر بر ساعت را ثبت کند. چهار سال بعد جورج آیستون توانست با خودروی تاندربولت (Thunderbolt) که از دو موتور تقویت شده R رولزرویس استفاده می‌کرد، رکورد سرعت را با ۵۰۲.۱۱۵ کیلومتر بر ساعت جابجا کند.

 

تاریخچه برند رولزرویس

 

رکوردشنی رولزرویس در دریا با یک حادثه تلخ همراه بود. سر هنری سگریو توانست با قایق خود به رکورد ۱۹۱ کیلومتر بر ساعت دست پیدا کند. این قایق هم از موتور R رولزرویس استفاده می‌کرد. تنها چند ثانیه بعد از ثبت رکورد، قایق سگریو با یک تنه درخت که در آب غوطه‌ور بود برخورد کرد و باعث مرگ او شد.

در دهه ۱۹۳۰ رولزرویس همچنان با قدرت به فعالیت در زمینه خودرو نیز ادامه می‌داد. آن‌ها با ایجاد تغییراتی در شاسی خودروی فانتوم ۲ سعی کردند آن را بیشتر در دسترس طبقه متوسط جامعه قرار دهند. کمی بعد رولزرویس فانتوم ۳ نیز عرضه شد که اولین خودروی رولزرویس بود که از موتور V12 استفاده می‌کرد.

 

 

دهه ۱۹۴۰ تا ۱۹۶۰ میلادی، تکامل رولزرویس

در طول دهه ۴۰، رولزرویس وقت زیادی صرف بی‌نقص کردن طراحی و ساخت خودروهای خود کرد. در سال ۱۹۴۶، خودروی رولزرویس سیلور ریث (Silver Wraith) با بدنه منحصر به فرد ساخته می‌شد. این بدنه‌های سنگین نیاز به یک موتور با حجم عجیب و غریب ۴۸۸۷ سی‌سی داشت.

سال ۱۹۴۹ رولز رویس سیلور داون (Silver Dawn) وارد بازار شد. این اولین خودروی رولزرویس بود که بدنه آن از جنس فولاد بود. استفاده از این بدنه‌ها باعث شد خودرو سبک‌تر از سیلور ریث باشد. این خودرو امروزه به یکی از خودروهای محبوب کلکسیونرها تبدیل شده است.

 

تاریخچه برند رولزرویس

 

در دهه ۵۰ میلادی خودروهای رولزرویس در خدمت خانواده سلطنتی انگلستان قرار گرفتند. پیش از این درباریان انگلیس با دایملر هماهنگ یداشتند. شاهزاده الیزابت در سال ۱۹۵۰ اولین خودروی رولز رویس فنتوم چهار را سفارش داد. تنها ۱۸ دستگاه از این خودرو تولید شد و یکی از کمیاب‌ترین و نادرترین خودروهای کلکسیونی جهان است.

در سال ۱۹۵۵ رولزرویس خودروی سیلور کلاود (Silver Cloud) را عرضه کرد. این خودرو می‌توانست تا ۱۷۰ کیلومتر سرعت بگیرد و توسط طراح معروف خودرو جی‌پی بلاچلی طراحی شده بود. این خودرو از همان موتور ۴۸۸۷ سی‌سی سیلور ریث استفاده می‌کرد اما بدنه آن از جنس فولاد بود. اواخر دهه ۵۰ میلادی خودروی رولز رویس فنتوم ۵ عرضه شد که به یک موتور V8 مجهز شده بود.

در طول دهه ۱۹۶۰ رولزرویس گروه خاصی از مخاطبان یعنی ستاره‌های موسیقی و سینما و مشاهیر جهان را هدف گرفت. در این دوره برای خیلی از ستاره‌های موسیقی و سینما، رولزرویس نشان موفقیت بود. تب رولز رویس در سینما آنقدر بالا گرفته بود که در سال ۱۹۶۵ فیلمی به نام رولز رویس زرد با بازی اینگرید برگمان و عمر شریف تولید شد.

 

تاریخچه برند رولزرویس

 

دهه‌های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ – دوران بی‌ام‌و و فولکس‌واگن

در دهه ۷۰ میلادی رولزرویس از خودروی کورنیش (Corniche) رونمایی کرد. این خودروی دو در بر اساس رولز رویس سیلور شدو (Silver Shadow) طراحی شده بود. این خودروها به صورت دستی و در دو مدل سقف‌دار و سقف جمع‌شونده ساخته می‌شد. رولز رویس تنها ۱۳۰۶ دستگاه از این خودروی خاص ساخت. در همین دوره خودروی کاماروگ بر اساس پلتفرم سیلور شدو طراحی شد.

کمی بعد نسل بعد سیلور شدو با نام سیلور شدو ۲ عرضه شد که نسبت به مدل قبلی فرمان‌پذیری بهتر و سواری نرم‌تری داشت. در سال ۱۹۸۰ شرکت ویکرز که یک شرکت نظامی/دفاعی انگلیسی بود و مالک خودروهای بنتلی نیز بود رولزرویس را خرید. رکوردشکنی‌های رولزرویس در این دهه نیز ادامه داشت. در سال ۱۹۸۳ از موتور رولزرویس آون ۳۰۲ که برای هواپیماهای جت بود در یک خودرو استفاده شد که توانست رکورد سرعت زمینی را با سرعتی بیشتر از ۱۰۱۹ کیلومتر بر ساعت بشکند.

 

 

تاریخچه برند رولزرویس

 

در سال ۱۹۸۵ رولزرویس سهام خودد را در بازار لندن به فروش گذاشت. اوضاع مطابق همیشه برای رولزرویس پیش می‌رفت تا جایی که شرکت ویکرز با مشکلات مالی مواجه شد و در سال ۱۹۹۸ تصمیم به فروش رولز رویس گرفت. در حالی که به نظر می‌رسید شرکت بی ام و قرار است این خودروسازی را تصاحب کند، این گروه فولکس واگن بود که در مناقصه پیروز شد، هرچند بخش‌هایی از رولزرویس که روی موتور هواپیما متمرکز بودند به بی ام و واگذار شدند. طبق این قراردادها شرکت فولکس‌واگن می‌توانست از طراحی گریل و رادیاتور و همینطور نماد معروف برند رولزرویس استفاده کند و بی‌ام‌و می‌توانست از نام و لوگوی رولزرویس استفاده کند. این باعث شده بود هیچکدام از این دو شرکت نتوانند خودروهای رولزرویس تولید کنند.

 

رولزرویس در سال‌های اخیر

بعد از مدت‌های طولانی مذاکره، فولکس‌واگن و بی ام و به یک توافق رسیدند. بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۲ بی ام و از موتورهای رولزرویس استفاده می‌کرد و فولکس‌واگن اجازه داشت از لوگو و نام رولزرویس استفاده کند. نهایتا این توافق هم پایدار نبود و در سال ۲۰۰۳ بی ام و رولز رویس را خرید و فولکس‌واگن به سراغ برند بنتلی رفت. کمی بعد رولزرویس کارخانه خود را به گودوود منتقل کرد و نام شرکت را به رولز رویس موتور تغییر داد.

این شرکت در سال ۲۰۱۴ توانسته بود ۴۰۶۳ دستگاه خودرو بفروشد. بیشتر خریداران رولز رویس اهل انگلستان، کشورهای خاورمیانه و حوزه‌های آسیا اقیانوسیه بودند. در سال ۲۰۱۷ رولزرویس توانست ۳۳۶۲ خودرو در پنجاه کشور مختلف به فروش برساند.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین