لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

پورشه | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

پورشه یکی از آشناترین نام‌‌ها در صنعت خودروسازی است. زمانی که به خودروهای پورشه فکر می‌کنیم، سرعت، قدرت، زیبایی و فناوری به ذهن خطور می‌کند. این شرکت که دفتر مرکزی آن در شهر اشتوتگارت آلمان قرار دارد یکی از زیرمجموعه‌های شرکت فولکس‌واگن است. آن‌ها مشغول به تولید خودروهای اسپرت، شاسی‌بلند و سدان هستند که از میان آن‌ها می‌توان به پورشه باکستر، پورشه ۹۱۱، پورشه پانامرا، پورشه ماکان و پورشه کاین اشاره کرد.

 

 

سرآغاز پورشه

این شرکت کار خود را از سال ۱۹۳۱ آغاز کرد. زمانی که فردیناند پورشه شرکتی برای مشاوره و توسعه ساخت خودرو تاسیس کرد. در ابتدا این شرکت با نام خود خودرو تولید نمی‌کرد. آغاز موفقیت‌های پورشه زمانی بود که دولت آلمان نازی، به دنبال تولید خودرویی بود که تمام مردم آلمان بتوانند آن را بخرند. خودرویی اقتصادی، خانوادگی و با عملکرد بالا. در میان طرح‌های مختلفی که از طرف شرکت‌‌های مختلف ارائه شدند، پورشه با طراحی فولکس غورباقه‌ای (بیتل) توانست در این رقابت پیروز شود و یکی از معروف‌ترین و موفق‌ترین خودروهای تاریخ را تولید کند. پورشه بر اساس همین طراحی اولین خودروی خود با نام پورشه ۶۴ را طراحی کرد.

 

پورشه

 

پورشه در طول جنگ جهانی دوم

با آغاز جنگ جهانی دوم، شرکت پورشه شروع به تولید خودروهای نظامی برای ارتش آلمان کرد. فردیناند پورشه پس از این که در پایان جنگ کارخانه پورشه توسط متفقین اشغال شد، دستگیر شد و ۲۰ ماه بخاطر جنایات جنگی بازداشت شد. در این مدت فری پورشه، فرزندش کنترل کارخانه را به دست گرفت و پورشه‌ای مطابق میل خود طراحی کرد: پورشه ۳۵۶.

موفقیت این خودرو در کنار مرگ فردیناند پورشه در سال ۱۹۵۱ باعث شد فرزندش مسیر او را ادامه داد. یکی از معروف‌ترین طراحی‌های او پورشه اسپایدر ۵۵۰ بود که در مسابقات مختلف نیز موفقیت‌های مختلف کسب کرد. به نظر می‌رسید کم کم پورشه مسیر خودش را پیدا کرده است. آن‌ها رو به طراحی خودروهای اسپرت‌تر آورده بودند. فرزند فری پورشه، فردیناند الکساندر و تیمش شروع به کار روی یک خودروی اسپرت دیگر کردند که نتیجه آن پورشه ۹۱۱ بود. شاید بتوان ۹۱۱ را معروف‌ترین و محبوب‌ترین مدل پورشه نیز دانست، تولید نسل‌های بعدی این خودرو هنوز هم ادامه دارد.

 

پورشه

 

 

پورشه در دهه‌ها ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰

در سال ۱۹۷۲ پورشه از یک شرکت مالکیت خصوصی به یک شرکت عمومی تغییر پیدا کرد. این یعنی تصمیم‌گیرندگان جدید پورشه نه یک فرد، بلکه اعضای هیئت مدیره بودند. دو سال بعد در نمایشگاه خودروی پاریس، این شرکت از پورشه ۹۱۱ توربو رونمایی کرد که بلافاصله محبوبیت زیادی کسب کرد.

در سال ۱۹۷۵ پورشه ۹۲۴ عرضه شد که مسیری متفاوت برای پورشه بود چون از موتور جلو بهره می‌برد که تماما از آلیاژ آهن درست شده بود. در سال ۱۹۸۱، پورشه ۹۴۴ به تولیدات این کارخانه اضافه شد. کمی بعد و در سال ۱۹۸۵ پورشه ۹۵۹ مهم معرفی شد که در مسابقات رالی مختلف افتخارات زیادی کسب کرد، از جمله این موفقیت‌ها می‌ةوان به پیروزی در رالی پاریس داکار اشاره کرد.

 

پورشه

 

یکی دیگر از جهش‌های پورشه در زمینه فناوری زمانی رخ داد که در سال ۱۹۸۸ پورشه ۹۱۱ کاررا عرضه شد که اولین خودروی این شرکت بود که از فناوری انتقال قدرت تمام چرخ (چهار دیفرانسیل) استفاده می‌کرد. در سال ۱۹۹۱ پورشه گامی بلند در زمینه ایمنی برداشت و تبدیل به اولین خودروسازی شد که در تمام مدل‌هایش از کیسه هوا برای راننده و سرنشین استفاده می‌کند.

در سال ۱۹۹۶ و پس از سه سال و نیم طراحی، مدل جدیدی از محصولات پورشه به نام پورشه باکستر وارد خط تولید شد. در همین سال بود که پورشه به رکورد تولید ۱ میلیون خودرو دست پیدا کرد. اگرچه در سال ۱۹۹۸ فری پورشه در ۸۸ سالگی از دنیا رفت، ولی این هم از سرعت پورشه در مسیر موفقیت نکاست. آن‌ها در همان سال با پورشه ۹۱۱ جی‌تی ۱ در مسابقه لمانز رتبه‌های اول و دوم را کسب کرد.موفقیت‌های پورشه با خودروهای سوپراسپرت و عملکرد بالایی مثل پورشه باکستر اس و پورشه کاررا جی‌تی ادامه پیدا کرد.

 

 

پورشه از سال ۲۰۰۰ تا امروز

در سال ۲۰۰۲ پورشه یک تصمیم مخاطره‌آمیز دیگر گرفت و با مدل پورشه کاین وارد عرصه خودروهای شاسی‌بلند شد. موفقیت این خودرو باعث شد مدل‌های دیگری از آن از جمله پورشه کاین توربو و پورشه کاین توربو اس نیز وارد بازار شوند. یکی دیگر از محصولات جدید پورشه، سدان چهار در پانامرا بود که بلافاصله تبدیل به یک خودروی محبوب و دوست‌داشتنی شد.

امروزه پورشه با فروشی بیش از ۲۵.۵ میلیارد دلار، یکی از مطرح‌ترین نام‌ها در عرصه خودروهای لوکس و اسپرت است. آن‌ها در سال ۲۰۱۷ در سراسر جهان بیش از ۲۴۵ هزار دستگاه فروخته‌اند و در سگمنت های مختلف بازار از خودروهای سوپر اسپرت گرفته تا شاسی بلندهای بزرگ و لوکس حضور فعالی دارند.

 

پورشه

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین