لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

شماره VIN خودرو و موتورسیکلت چیست؟

 

این روزها که همه درگیر ثبت‌نام یا پیگیری کارت سوخت خودرو یا کارت سوخت موتورسیکلت خود هستند، یکی از چیزهایی که شنیده می‌شود شماره VIN خودرو و شماره VIN موتورسیکلت است که برای پیگیری وضعیت کارت سوخت باید آن را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۴۰ ارسال کرد. اما شماره VIN خودرو و موتورسیکلت چیست و چطور می‌توان آن را پیدا کرد؟

 

کد VIN خودرو یا کد VIN موتورسیکلت چیست؟

 

vincode

 

VIN (Vehicle Identification Number) یا شماره شناسایی خودرو یک کد ۱۷ رقمی است که از اعداد و حروف متشکل شده است و به نوعی حکم اثر انگشت خودرو را دارد. هر خودرو یا موتورسیکلتی یک کد VIN منحصر به خود دارد. این کد منحصر به فرد نه تنها مدرک هویت و شناسنامه خودرو است بلکه اطلاعات زیادی درباره خودرو را نیز در دل خود پنهان کرده است.

 

 

کد VIN حاوی چه اطلاعاتی است؟

هر کد VIN از چهار دسته حرف و عدد تشکیل شده است و هرکدام از این حروف و اعداد بخشی از اطلاعات مربوط به خودرو هستند. وقتی از سمت چپ این کد شروع می‌کنیم، اولین عددی که با آن روبرو می‌شویم نشان دهنده محل ساخت خودرو است. اعداد ۱ تا ۵ مربوط به آمریکای شمالی، عدد ۲ مربوط به کانادا، عدد ۳ مربوط به مکزیک و به طور کلی هر حرف یا عددی نشان دهنده یک منطقه جغرافیایی است. مثلا در خودروهای کیا حرف اول سمت چپ کد، K خواهد بود که نشان می‌دهد این خودرو در کره تولید شده است، در یک مثال دیگر، اولین حرف سمت چپ کد VIN خودروهای ژاپنی، J خواهد بود.

حرف دوم از سمت چپ نشان دهنده شرکت سازنده است. به عنوان مثال در خودروهای تویوتا دومین حرف این کد T است و در خودروهای جنرال موتورز از حرف G استفاده شده است. سومین کد مربوط به نوع و مدل خودرو است که البته برای هر خودروسازی متفاوت است. به عنوان مثال حرف B بعد از حرف G (جنرال موتورز) نشان می‌دهد برند این خودرو بیوک است.

حروف و اعداد چهارم تا هشتم، توضیحات مربوط به خودرو است. البته این مورد هم برای هر خودروساز متفاوت است اما به طور کلی رسم است که مدل خودرو، نوع موتور، نوع بدنه و حتی بعضی وقت‌ها سیستم ایمنی خودرو در این کدها رمزگذاری شده است. عددی که در جایگاه هشتم از سمت چپ کد VIN قرار گرفته است، عددی است که به آن رقم چک می‌گویند. این رقم در واقع کارکرد امنیتی دارد و نشان دهنده صحت و اعتبار کد VIN خودرو است.

حروف و اعداد دهم تا هفدهم کد VIN نشان دهنده اطلاعات جزئی‌تر خودرو مثل کارخانه محل ساخت، آپشن‌ها و ویژگی‌های خودرو و تیپ خودرو است. عدد دهم از سمت چپ کد VIN نشان دهنده سال تولید خودرو است. به عنوان مثال حرف G ششمین حرف الفبای انگلیسی نشان دهنده عدد ۶ یا همان ۲۰۱۶ است. البته رمزگشایی این بخش کمی دردسر دارد چون کارخانه‌ها کمی سلیقه‌ای عمل می‌کنند. ولی برای مثال، حرف A در خودروهای هیوندای نشان دهنده این است که این خودرو در کارخانه‌ای در شهر آسان کره جنوبی تولید شده است.

شش رقم انتهایی کد VIN در هر خودرو منحصر به فرد است. باقی ارقام نشان دهنده اطلاعاتی هستند که بین خودروهای مختلف یک کارخانه ثابت هستند، اما برای شناسایی تک تک این خودروها نیاز به یک رقم منحصر به فرد است که این وظیفه به عهده شش رقم انتهایی کد VIN است.

 

vincode

 

 

چطور کد VIN را پیدا کنیم؟

ساده‌ترین راه پیدا کردن کد VIN نگاه کردن به کارت مشخصات ماشین یا موتورسیکلت است که راهنمایی و رانندگی صادر می‌کند. پشت کارت یک کد ۱۷ رقمی قرار دارد که VIN خودرو یا موتورسیکلت است. اگر به کارت خودرو دسترسی ندارید، عرف است که این کد در محل اتصال شیشه جلو و بدنه در گوشه سمت راننده نوشته شده است. یکی دیگر از جاهایی که می‌توانید برای مشاهده کد ٰVIN آن را بررسی کنید، قسمت پایین فاصله بین در و بدنه در سمت راننده است. بعضی خودروسازان کد VIN را روی موتور یا جایی نزدکی به آن ثبت می‌کنند.

 

vincode

 

اهمیت کد VIN چیست؟

کد VIN مثل شماره شناسنامه و اثر انگشت خودروی شماست. برای درخواست کارت سوخت، استعلام خلافی یا حتی خرید قطعات جانبی به این کد نیاز دارید. همچنین این کد هنگام سرقت شدن خودرو بسیار مهم می‌شود چون معتبرترین راه شناسایی خودرو از طریق همین کد است.

 

vincode

 

 

برای پیگیری کارت سوخت با استفاده از کد VIN باید چه کرد؟

همانطور که پیش‌تر گفتیم این روزها با فعال شدن دوباره کارت‌های سوخت، عده خیلی زیادی به دنبال کد VIN خودرو یا موتورسیکلت خود هستند تا برای کارت سوخت ثبت‌نام کنند یا وضعیت کارت سوخت خود را پیگیری کنند. برای پیگیری کارت سوخت دو روش وجود دارد.

در روش اول باید کد VIN خودرو یا کد VIN موتورسیکلت خود را به شماره ۱۱۰۱۲۰۲۰۴۰ ارسال کنید تا ببینید صدور کارت سوخت شما در چه مرحله‌ای است. برای موتورسیکلت‌ها ابتدا حرف M و سپس ستاره را وارد کنید و بعد از آن کد VIN موتور را وارد کنید. به عنوان مثال M*IRKV91MN5O3685988. برای خودرو باید ابتدا حرف V و سپس ستاره را وارد کنید و بعد کد VIN خودرو را وارد کنید، یعنی کد ارسالی باید به این صورت باشد: V*IRPC90VV5I9658742.

 

vincode

vincode

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین