لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :7 دقيقه

بنزین سوپر استفاده کنیم یا معمولی؟

 

خیلی‌ها وقتی برای بنزین زدن به پمپ بنزین‌ها می‌روند با دو گزینه بنزین معمولی یا سوپر روبرو می‌شوند، اما درست نمی‌دانند این دو چه تفاوت‌هایی با هم دارند. بعضی‌ها برای عملکرد بهتر خودرو بنزین سوپر را تجویز می‌کنند و در مقابل بعضی معتقدند بنزین سوپر به خودرو آسیب می‌زند و بنزین معمولی بهترین گزینه است. در این مقاله به بررسی بنزین سوپر و معمولی می‌پردازیم و سعی می‌کنیم به این سوال پاسخ دهیم که تفاوت بنزین سوپر با بنزین معمولی چیست. پیش از این که به این مبحث بپردازیم باید درباره اکتان و عدد اکتان صحبت کنیم.

 

عدد اکتان چیست؟ تفاوت بنزین سوپر و بنزین معمولی چیست؟

عدد اکتان نشان دهنده توانای متراکم شدن سوخت قبل از سوختن است. هرچقدر اکتان سوخت بالاتر باشد، در مقابل احتراق مخرب مقاومت بیشتری دارد. سوخت مناسب سوختی است که پس از جرقه شمع و احتراق مشتعل شودو شعله آن سرتاسر اتاقک احتراق را فرا بگیرد تا انرژی مفید و کارآمد به پیستون‌ها منتقل شود.

تفاوت بنزین سوپر با بنزین معمولی در عدد اکتان آن‌ها است. عدد اکتان سوخت عادی ۸۷ و بنزین سوپر ۹۵ است. به زبان ساده اکتان بالاتر یعنی سوزاندن سوخت در فشار بالاتر. این یعنی بنزین سوپر دیرتر از بنزین معمولی شعله‌ور می‌شود. اما آیا این ویژگی برای خودرو مفید است یا مضر؟

 

 

بنزین سوپر استفاده کنیم یا معمولی

 

جواب این سوال را نمی‌توان به این سادگی داد. با توجه به نوع موتور خودروها باید بنزین مناسب با آن را انتخاب کرد. خیلی از خودروسازان در دفترچه راهنمای خودرو در مورد سوخت مناسب موتور خودرو توضیح داده‌اند. استفاده از سوخت با عدد اکتان مناسب می‌تواند باعث عملکرد بهینه موتور و افزایش طول عمر موتور خودرو شود. استفاده از بنزین سوپر برای خودروهایی که نیاز به بنزین معمولی دارند باعث کاهش عملکرد و کیفیت عملکرد موتور می‌شوند و اگر در خودرویی که به بنزین سوپر نیاز دارد از بنزین معمولی استفاده شود، به دلیل احتراق زودتر سوخت، در حالی که هنوز پیستون به بالاترین نقطه نرسیده است، پیستون به پایین فشار داده می‌شود. معمولا در چنین شرایطی صدایی شبیه برخورد اشیای فلزی با یکدیگر شنیده می‌شود. این باعث آسیب دیدن پیستون‌ها، میل‌لنگ و سوپاپ‌های موتور می‌شود. اما در صورتی که از سوخت سوپر در خودروی مناسب استفاده کنید، شتاب و قدرت بیشتری نسیب شما می‌شود.

 

در چه خودرویی از بنزین سوپر استفاده کنیم؟

اکثر خودروهای جدید، با بنزین سوپر عملکرد بهتری دارند. اکثر خودروهای موجود در کشور بر مبنای بنزین سوپر طراحی شده‌اند و کمتر خودرویی است که نیاز به بنزین معمولی داشته باشد. با این اوصاف استفاده طولانی‌مدت از بنزین معمولی می‌تواند باعث فرسایش و کاهش عملکرد موتور شود. اما از سوی دیگر قیمت بنزین سوپر بالاتر است، اگر عذر اقتصادی دارید سعی کنید گاهی از بنزین سوپر و گاهی از بنزین عادی استفاده کنید تا آسیب ناشی از استفاده از سوخت اکتان پایین به حداقل برسد.

 

بنزین سوپر استفاده کنیم یا معمولی

 

شرایط محیطی چه تاثیری بر بنزین مورد استفاده خودرو دارند؟

از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار روی بنزینی که انتخاب می‌کنید، شرایط جغرافیایی و آب و هوایی است. در ارتفاع اکتان بنزین افزایش پیدا می‌کند. ارتفاع تنها عامل موثر روی اکتان بنزین نیست، بلکه رطوبت و دمای هوا هم روی آن تاثیر دارند. با افزایش رطوبت هوا به عدد اکتان افزوده می‌شود. در هوای سرد نیز اکتان بنزین افزایش پیدا می‌کند.

 

 

می‌توان نتیجه گرفت که در زمستان به بنزین با اکتان پایین‌تری نیاز است و در تابستان به اکتان بیشتری نیاز است. سوخت مشابه در شرایط مشابه از نظر رطوبت و ارتفاع از سطح دریا، در زمستان دیرتر می‌سوزد تا در تابستان. تاثیر ارتفاع از سطح دریا نسبت به دما و رطوبت بسیار زیادتر است. اگر کنیار دریا زندگی می‌کنید، استفاده از بنزین با اکتان بالاتر می‌تواند به خودروی شما کمک کند عملکرد بهتری داشته باشد. عوامل دیگری مانند تراکم موتور، میزان کارکرد و دمای آن هم روی اکتان بنزین مورد نیاز خودرو تاثیر می‌گذارند.

 

 آیا خودروهای جدید نیاز به بنزین با اکتان پایین دارند؟

اگر اکتان سوخت پایین‌تر از سطح نیاز موتور باشد، موتور اصطلاحا شروع به ضربه زدن یا اصطلاحا ناک زدن می‌کند، این را به خصوص هنگام بالا رفتن از سربالایی می‌توان حس کرد.

در خیلی از خودروهای جدید سنسوری به نام سنسور ناک وجود دارد که می‌تواند در صورت استفاده از بنزین اکتان پایین یا کاهش ارتفاع، افزایش دما یا کاهش رطوبت، با به تعویق انداختن جرقه‌زنی این مشکل را حل کند. البته این شرایط مضراتی هم دارد. شتاب خودرو کم می‌شود، موتور کمتر به فشار دادن پدال گاز پاسخ می‌دهد، آلودگی بیشتری تولید می‌شود و طول عمر قطعات موتور کاهش پیدا می‌کند. بنابراین مهم نیست که خودروی شما سنسور ناک دارد یا نه، حتما از بنزینی با اکتان مناسب برای خودروی خود انتخاب کنید. اکثر خودروها نیاز به بنزینی دارند که اکتان آن بیشتر از ۹۰ است یعنی یا باید از بنزین سوپر استفاده کنید یا از مکمل‌های سوخت استفاده کنید تا اکتان خودرو افزایش پیدا کند.

 

بنزین سوپر استفاده کنیم یا معمولی

 

آیا می‌توان بنزین عادی و سوپر را ترکیب کرد؟

خیلی‌ها تصور می‌کنند ترکیب بنزین سوپر و بنزین عادی ممکن نیست و به خودرو آسیب می‌زند. حقیقت این است که می‌توانید با ترکیب دو نوع بنزین به عدد اکتان مورد نیاز خودروی خود برسید. مثلا فرض کنید خودرویی دارید که اکتان بنزین مورد نیازش بیشتر از بنزین معمولی و کمتر از بنزین سوپر است. در این شرایط استفاده از بنزین سوپر هزینه اضافی است و استفاده از بنزین عادی باعث آسیب دیدن موتور خودروی شما می‌شود. در چنین شرایطی می‌توان با ترکیب بنزین سوپر و بنزین عادی به سوختی با اکتان مناسب رسید، البته باید حساب کنید این بنزین‌ها باید با چه نسبتی با یکدیگر ترکیب شوند.

 

 

آیا می‌توان به جای بنزین سوپر از مکمل سوخت و افزایش دهنده اکتان استفاده کرد؟

 

بنزین سوپر استفاده کنیم یا معمولی

 

در اکثر خودروهای تولید داخل، نیازی به استفاده از مکمل سوخت نیست. این مکمل‌ها هزینه زیادی دارند و از سوی دیگر خودروهای داخلی اکثرا نیاز به تراکم سوخت بالا ندارند و کارشان با همان بنزین عادی یا بنزین سوپر راه می‌افتد.

خودروهای وارداتی ولی بحث مجزایی هستند. موتور بسیاری از خودروهای مدرن خارجی، به خصوص آن‌هایی که مجهز به توربوشارژر هستند، به اکتان سوخت بسیار حساس هستند. خرابی این خودروها (مثلا شکستن پیستون) به دلیل استفاده از بنزین نامناسب بسیار شایع است. در چنین شرایطی استفاده از مکمل‌ها و افزایش دهنده‌های اکتان سوخت فکر خوبی است. دقت داشته باشید که مکمل‌ها و اکتان بوسترهای تقلبی نخرید چون آسیب‌های جدی به خودروی شما وارد می‌کند. مراقب مکمل‌ها و افزایش دهنده‌های اکتانی که سرب دارند نیز باشید چون سرب نه تنها باعث آلودگی شدید هوا می‌شود بلکه به خودرو هم آسیب خواهد زد.

 

در صورت عدم دسترسی به بنزین سوپر یا مکمل چه باید کرد؟

اگر خودروی شما نیاز به سوخت اکتان بالا دارد اما دسترسی به بنزین سوپر یا مکمل‌های سوخت ندارید، می‌توانید با رعایت برخی اصول رانندگی آسیب‌های ناشی از سوخت نامناسب را به حداقل برسانید. در چنین شرایطی از رانندگی با سرعت زیاد، فشار دادن پدال گاز و تخته گاز رفتن و شتاب‌گیری سریع خودداری کنید. سعی کنید طوری رانندگی کنید که دور موتور از محدوده میانی تجاوز نکند. برای شتاب‌گیری سعی کنید از دنده‌های سنگین‌تر استفاده کنید تا مجبور نباشید فشار زیادی روی پدال گاز وارد کنید.

 

فراموش نکنید که دفترچه خودروی خود را مطالعه کنید تا ببینید خودرویتان به چه نوع سوخت با چه اکتانی نیاز دارد و سپس طبق نیاز خودروی خود عمل کنید. بنزین سوپر یا بنزین معمولی به خودی خود نفع یا ضرری ندارند و این نوع موتور خودروی شماست که مشخص می‌کند کدام یک از این دو نوع سوخت برای شما مناسب است.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین