لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

سانگ یانگ | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

دونگ-آ موتور

سانگ‌یانگ چهارمین خودروساز بزرگ کره جنوبی است و یکی از زیرمجموعه‌های شرکت هندی ماهیندرا اند ماهیندرا است. برای بررسی تاریخچه شرکت سانگ یانگ باید تا سال ۱۹۵۴ به عقب برگردیم. سانگ یانگ در واقع متشکل از دو شرکت متفاوت است. یکی دونگ-هوان موتور (تاسیس شده در سال ۱۹۵۴) و دیگری دونگ‌بنگ موتور (تاسیس شده در سال ۱۹۶۲). این دو شرکت در سال ۱۹۶۳ با یکدیگر ادغام شدند، نام این شرکت جدید ها دونگ-هوان موتور بود. در سال ۱۹۶۴ این شرکت شروع به تولید جیپ، اتوبوس و کامیون برای ارتش آمریکا کرد. این شرکت از سال ۱۹۷۶ شروع به تولید ماشین‌آلات صنعتی و سنگین و همینطور وسایل نقلیه کاربردی کرد.

 

 

تاریخچه برند سانگ

 

کیوآ

از سوی دیگر کیوآ یک شرکت کره‌ای بود که به طور اختصاصی خودروهای جیپ آمریکایی را برای صادرات تولید می کرد و کنترل آن به عهده شرکت آمریکن موتور کورپوریشن یا همان شرکت AMC بود. پس از جدا شدن AMC و توقف استفاده از برند جیپ، این شرکت تبدیل بهع یک خودروسازی مستقل شد که خودروهایی شبیه به جیپ با نام کوراندو می‌ساخت. در سال ۱۹۸۴ کیوآ توسط دونگ-آ موتور خریده شد.

سانگ‌یانگ موتور

در سال ۱۹۸۶ گروه سانگ‌یانگ که یکی از شرکت‌های خوشه‌ای بزرگ کره بود دونگ-آ موتور را خرید و مدیریت آن را به عهده گرفت. سال ۱۹۸۸ سانگ‌یانگ نام دونگ‌-آ موتور را به سانگ‌یانگ موتور تغییر داد و این رسما تولد شرکتی شد که امروز با نام سانگ‌یانگ فعالیت می‌کند. آن‌ها سال قبل یعنی در سال ۱۹۸۷ شرکت انگلیسی پنتر وست‌ویندز را که یک سازنده خودروهای اسپرت و لوکس بود را هم به مجموعه خود اضافه کرد.

 

تاریخچه برند سانگ

 

در سال ۱۹۹۱ سانگ‌یانگ با دایملر-بنز وارد همکاری شد. طبق این قرارداد سانگ‌یانگ می‌توانست با استفاده از فناوری مرسدس بنز یک خودروی شاسی‌بلند بسازد. این توافق قرار بود به سانگ‌یانگ کمک کند جای پای خود را در بازارهای مختلف محکم کند و به آن‌ها اجازه بدهد زیرساخت‌های مورد نیاز خود را از طریق مرسدس بنز تامین کنند و مرسدس بنز هم بتواند با استفاده از این شاسی‌بلند در بازار SUV که آن زمان به اوج خود رسیده بود به رقابت بپردازد. نتیجه این همکاری شاسی‌بلندی با نام موسو بود که اتفاقا حضور کوتاه و نه چندان موفقی در بازار ایران هم داشت. موسو در ابتدا توسط مرسدس بنز به فروش می‌رسید ولی کمی بعد خود سانگ‌یانگ هم شروع به فروختن این محصول کرد.

 

 

این همکاری سود زیادی برای سانگ‌یانگ داشت. حتی زمانی که فروش موسو توسط دایملر-بنز متوقف شده بود سانگ‌یانگ توانست ون مرسدس بنز ام بی ۱۰۰ و ون ایستانا را با برند خود تولید کند. آن‌ها همچنین در خودروهای مختلف از طراحی‌های دایملر کمک گرفتند به طور مثال نسل دوم سانگ‌یانگ کوراندو از موتور و سیستم انتقال قدرت بنز استفاده می‌کرد. سانگ‌یانگ رکستون و سانگ‌یانگ کایرون از سیستم انتقال قدرت بنز استفاده می‌کردند و خودروی سانگ یانگ چیرمن اچ از شاسی و سیستم انتقال قدرت بنز استفاده می‌کرد.

 

تاریخچه برند سانگ

 

در سال ۱۹۹۷ شرکت دوو که آن زمان نامش به تاتا دوو تغییر کرده بود اکثریت سهام سانگ‌یانگ را خرید اما سه سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۰ زمانی که گروه دوو غرق در بحران مالی شده بود، این گروه کنترل سانگ‌یانگ را به شرکت سایک واگذار کرد.

در ژانویه ۲۰۰۹ مشکلات هایما شدیدتر هم شد. این شرکت پس از زیان ۷۵ میلیون دلاری برای بقا نیاز به کمک داشت. علت این مشکل مالی بحران اقتصادی جهانی و کم شدن تقاضای خودرو بود. از سوی دیگر این شرکت در همان سال با اعتصاب ۷۷ روزه کارکنان خود مواجه بود. کارکنان هایما علاوه بر اعتراض به شرایط کاری خود معتقد بودند شرکت سایک فناوری‌های هیبریدی آن‌ها را دزدیده و نتوانسته سرمایه کافی به شرکت تزریق کند. سایک ابتدا این اتهامات را رد می‌کرد اما دولت کره جنوبی در نهایت آن‌ها را محکوم کرد.

 

 

در سال ۲۰۱۰ سانگ‌یانگ اعلام کرد که چند شرکت خارجی و داخلی مشتری خرید سانگ‌یانگ هستند. این شرکت‌ها ماهیندرا اند ماهیندرا و گروه رویا از هدوستان، سئول اینوستمنت کره جنوبی و رنو سامسونگ کره (که در واقع فرانسوی بود) بودند. در نهایت ماهیندرا اند ماهیندرا در مناقصه پیروز شد و کنترل این شرکت به عهده ماهیندرا قرار گرفت. این خرید برای ماهیندرا تقریبا ۴۶۰ میلیون دلار هزینه داشت.

نمایندگی سانگ یانگ در ایران به عهده شرکت رامک خودرو است. پس از ورود ناموفق موسو به بازار ایران، حالا محصولات دیگری از این شرکت در بازار به فروش می‌رسد. ساننگ‌یانگ رکستون G4، سانگ‌یانگ کوراندو، سانگ‌یانگ XLV، سانگ‌یانگ تیوولی و سانگ‌یانگ اکتیون محصولات این شرکت در بازار ایران هستند که از بین آن‌ها سانگ‌یانگ تیوولی بیشترین اقبال و موفقیت را در بازار ایران داشته است.

 

تاریخچه برند سانگ

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین