لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

سوبارو | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

درباره سوبارو

سوبارو یک گروه خودسازی ژاپنی است که از سال ۱۹۵۳ مشغول به فعالیت است. آن‌ها در سال ۲۰۱۲ بیست و دومین شرکت بزرگ خودروسازی در جهان بودند. خودروهای سوبارو بخاطر استفاده از موتورهای تخت معروف بودند و در این زمینه از پیشگامان استفاده از این فناوری محسوب می‌شوند. کلمه سوبارو نام خوشه ستاره‌ای پروین در زبان ژاپنی است و ستاره‌های روی نشان این شرکت نیز یادآور همین خوشه ستاره‌ای است.

 

همچنین بخوانید:  سوبارو BRZ، خاص‌تر از همیشه

 

سرآغاز سوبارو

شرکت صنایع سنگین فوجی کار خود را به عنوان یک شرکت تحقیق و تولید هواپیما در سال ۱۹۱۵ آغاز کرد. این شرکت خیلی زود تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین سازنده‌های هواپیما در ژاپن شد. در پایان جنگ جهانی دوباره این شرکت با نام هواپیمایی ناکاجیما به فعالیت خود ادامه داد.

در سال ۱۹۵۰ دولت ژاپن برای مبارزه با زایباتسوها (خوشه‌های صنعتی که صنعت ژاپن را در چنگ خود داشتند) صنایع فوجی به ۱۲ شرکت کوچک‌تر تقسیم شد. کمی بعد پنج شرکت از این شرکت‌های کوچک‌تر تازه تاسیس با یکدیگر ادغام شدند تا شرکت صنایع سنگین فوجی را شکل دهند.

کنجی کیتا مدیرعامل شرکت صنایع سنگین فوجی تصمیم گرفته بود که وارد بازار خودرو شود. مدت کوتاهی بعد از این تصمیم این شرکت شروع به طراحی یک خودرو کرد. کیتا نام‌های مختلفی برای این شرکت در نظر گرفته بود که از میان آن‌ها کلمه سوبارو برگزیده شد. اولین خودروی سوبارو، سوبارو ۱۵۰۰ نام داشت و در سال ۱۹۵۴ عرضه شد. بعد از این این شرکت خودروهایی از جمله سوبارو ۳۶۰، سوبارو سامبار و سوبارو ۱۰۰ را معرفی کرد. سوبارو ۱۰۰۰ اولین خودرویی بود که از فناوری موتورهای تخت سوبارو استفاده می‌کرد. در سال ۱۵۸ سوبارو خودروی سوبارو ۳۶۰ را عرضه کرد که اولین خودروی تولید انبوه این شرکت بود. سوبارو این خودرو را طوری طراحی و روانه بازار کرده بود تا حتی افرادی که توانایی پرداخت هزینه زیادی ندارند بتوانند از این خودرو استفاده کنند. تولید این خودرو تا سال ۱۹۷۱ ادامه پیدا کرد و تقریبا ۴۰۰ هزار دستگاه از آن تولید شد.

 

تاریخچه برند سوبارو

 

 

همکاری با نیسان

در سال ۱۹۶۸ و همزمان با ورود خودروهای سوبارو به بازار بزرگ و پراهمیت آمریکا، ۲۰ درصد از سهام این شرکت به شرکت نیسان واگذار شده بود. علت این امر دستور دولت ژاپن برای ادغام برخی شرکت‌ها با یکدیگر بود. سوبارو در سال ۱۹۷۷ خودروی برت (BRAT) که یک وانت تمام چرخ بود. این خودرو در آمریکا موفقیت زیادی کسب کرد چون مردم در آمریکا در آن زمان به شدت دغدغه مصرف و هزینه سوخت داشتند.

 

تاریخچه برند سوبارو

 

توسعه فناوری و کسب کار

در اوایل دهه ۸۰ سوبارو با همکاری شرکت VDT شروع به توسعه فناوری گیربکس‌های CVT کرد. این طراحی به قدری کارآمد بود که امروزه در اکثر خودروهای موجود در بازار مورد استفاده قرار می‌گیرد.  در سال ۱۹۸۸ سوبارو بخشی به نام سوبارو تکنیکال اینترنشنال تاسیس کرد که روی تولید قطعات خودروهای مسابقه‌ای و همچنین طراحی خودروهای رالی سوبارو کار می‌کرد.

در این سال‌ها سوبارو پیشرفت زیادی داشت و در عرصه جهانی مطرح شد. یکی از تاکیدات اصلی سوبارو در تبلیغات این بود که تمام خودروهای آن‌ها تمام‌چرخ بودند. آن‌ها همچنین با کسب قهرمانی پیاپی در مسابقات رالی تبدیل به یکی از قطب‌های اصلی مسابقات رالی شدند.

در سال ۲۰۰۵ شرکت تویوتا ۸.۷٪ سهام شرکت مادر سوبارو (یعنی صنایع سنگین فوجی) را از جنرال موتورز خرید. سوبارو و تویوتا بعدتر در طراحی خودرو با یکدیگر شریک شدند. خودرویی که از طراحی موتورهای افقی سوبارو و سیستم‌های تزریق مستقیم و انتقال قدرت تویوتا استفاده می‌کرد. حاصل این همکاری سه خودرو بود: سوبارو BR-Z، تویوتا FT-86 و اسکیون FR-S.

 

تاریخچه برند سوبارو

 

 

سوبارو امروز

امروزه سوبارو یک برند شناخته شده جهانی است و در بین اقشار خاصی طرفداران بسیار وفاداری دارد. اکثر طرفداران سوبارو بخاطر کیفیت ساخت بالا، استهلاک و هزینه نگهداری پایین و همچنین مصرف سوخت مناسب به سراغ سوبارو می‌روند. در حال حاضر سوبارو شش مدل مختلف عرضه می‌کند: سوبارو BR-Z، سوبارو ایمپرزا، سوبارو لگسی، سوبارو اوت‌بک، سوبارو فورستر، سوبارو ترایبکا.

 

سوبارو در ایران

نمایندگی سوبارو در ایران به عهده سیف خودرو است و چند مدل از خودروهای آن از جمله سوبارو فارستر و لگسی در بازار ایران نیز حضور دارد. در حال حاضر و با وجود تحریم‌های اقتصادی وضعیت سوبارو در ایران در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و خودروهای آن تنها در بازار دست دوم خرید و فروش می‌شوند و فعلا خبری از نسخه‌های صفر کارخانه‌ای در ایران نیست.

 

تاریخچه برند سوبارو

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین