لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :11 دقيقه

پانزده نکته کاربردی برای کاهش مصرف سوخت

 

اگرچه قیمت سوخت در ایران بسیار پایین‌تر از خیلی کشورها است، اما باز هم هزینه سوخت یکی از مهم‌ترین هزینه‌هایی است که رانندگان باید بپردازند. کاهش مصرف سوخت علاوه بر کمک به صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کمتر باعث آسیب دیدن طبیعت می‌شود. اما چطور می‌توان مصرف سوخت را بدون استفاده از تجهیزات خاص یا مراحل پیچیده کاهش داد؟ در این مقاله پانزده نکته کاربردی ساده را مرور می‌کنیم که رعایت کردن و توجه کردن به آن‌ها می‌تواند باعث کاهش مصرف سوخت شود.

 

۱. به پدال‌ها سخت نگیرید.

خیلی‌ها دوست دارند عشق به سرعتشان را عملی کنند و همیشه پدال گاز را حسابی فشار می‌دهند تا خودرویشان شتاب بگیرد. خبر بد این است که رانندگی در سرعت‌های بالا مصرف سوخت را افزایش می‌دهد. چرا؟ خب اول بخاطر این که برای بالا رفتن دور موتور و در نتیجه سرعت، موتور به سوخت بیشتری نیاز دارد. دوم این که با افزایش سرعت، نیروی پسا یا درگ افزایش پیدا می‌کند و خودرو باید برای مقابله با آن سوخت بیشتری به موتور برساند. هنگام راه افتادن خودرو هم به جای فشار دادن پدال تا انتها برای شتاب‌گیری سریع، به آرامی و خیلی ملایم شروع به حرکت کنید، شتاب‌گیری‌های ناگهانی سوخت بسیار زیادی مصرف می کنند.

اما این مساله فقط مربوط به پدال گاز نیست. خیلی‌ها عادت دارند در آخرین لحظه ترمز بگیرند. هرچقدر ترمز بیشتری بگیرید، فشار بیشتری به دیسک‌های ترمز برای متوقف کردن خودرو وارد می‌شود و انرژی تولید شده توسط موتور تلف می‌شود. بهتر است فاصله خود را با راننده جلویی طوری تنظیم کنید که بتوانید به جای فشار دادن ناگهانی پدال ترمز، خیلی آرام صبر کنید تا خودرو خود متوقف شود یا خودرو را با فشار حداقلی روی ترمزها متوقف کنید.

 

کاهش مصرف سوخت

 

۲. سوخت مناسب خودروی خود را انتخاب کنید.

خودروهای مختلف به سوخت‌هایی با میزان اکتان مختلف نیاز دارند. دفترچه خودروی خود را با دقت مطالعه کنید تا ببینید چه بنزینی برای خودروی شما مناسب است. این ایده که بنزین سوپر برای همه خودروها بهتر از بنزین معمولی است غلط است، بعضی خودروها نیاز به سوخت سوپر دارند و بعضی‌ها به سوخت معمولی نیاز دارند. خودروهایی هم هستند که باید برای رسیدن به اکتان سوخت مناسب به صورت ترکیبی از بنزین سوپر و بنزین معمولی استفاده کنند. اگر ترکیب کردن سوخت به نظر شما ایده خوبی نیست، می‌توانید از مکمل‌‌های سوخت و افزایش دهنده‌های اکتان استفاده کنید تا اکتان بنزین را در حد مناسب خودروی خود تنظیم کنید.

 

۳. حواستان به وزن خودرو باشد.

خیلی از ما عادت داریم بدون توجه به نوع خودرو، وسایل مختلفی با آن جابجا کنیم. بیان این نکته که حمل وزن بیشتر به معنای افزایش فشار روی موتور و در نتیجه افزایش مصرف سوخت است. معمولا خودروسازان در دفترچه خودرو به این اشاره می‌کنند که حداکثر توان یک خودرو در زمینه حمل بار چقدر است. سعی کنید نه تنها تا حداکثر ظرفیت ممکن بار نزنید، بلکه تا حد امکان از جابجایی بار با خودرو خودداری کنید.

 

 

۴. نیروی پسا (درگ) را کاهش دهید

نیروی پسا یا پسار یا همان درگ (Drag) چیست؟ حتما متوجه شده‌اید که وقتی هنگام رانندگی دست خود را از پنجره بیرون ببرید، جریان هوا دست شما را به سمت عقب هل می‌دهد. یعنی هوا در خلاف جهت حرکت شما به دست شما نیرو وارد می‌کند. حالا این را به کل بدنه خودرو تعمیم بدهید. به این نیرو درگ، پسا یا پسار گفته می‌شود. هنگام مواجه با این نیرو موتور خودرو باید سوخت بیشتری برای تولید توان مورد نیاز خودرو مصرف کند. یکی از چیزهایی که باعث افزایش نیروی پسا و در نتیجه مصرف سوخت می‌شود، تغییرات در بدنه خودرو است. اضافه کردن قطعات مختلف به بدنه خودرو روی وضعیت آیرودینامیک خودرو تاثیر منفی دارد مگر این که به طور خاص با در نظر گرفتن نیروی درگ طراحی شده باشند. همچنین هنگام رانندگی در سرعت‌های بالا، مثلا در بزرگراه‌ها، بستن پنجره‌ها باعث کاهش اصطکاک خودرو با هوا می‌شود و خودرو شتاب بیشتری خواهد داشت.

 

۵. فشار باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش مصرف سوخت، تنظیم فشار باد لاستیک‌ها است. خیلی از راننده‌ها به این نکته توجه ندارند، آن‌ها تا زمانی که چرخ‌ها وضعیت خوبی داشته باشند و به خوبی به زمین چسبیده باشند مشکلی ندارند، در صورتی که کم بودن فشار باد لاستیک‌ها یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر مصرف سوخت است. هر خودرو میزان استانداردی برای فشار هوای تایرها دارد و می‌توانید این اطلاعات را از طریق دفترچه خودرو یا جستجو در اینترنت پیدا کنید. بهتر است عاج‌های لاستیک خود را هم بررسی کنید و در صورت نیاز لاستیک‌ها را عوض کنید چون چسبندگی بیشتر خودرو به جاده به معنی مصرف کمتر سوخت است.

 

۶. از روغن موتور پیشنهادی سازنده خودرو استفاده کنید

ممکن است روغن‌های موتورهای مختلفی با خاصیت‌های جذاب چشم شما را گرفته باشد، اما همیشه باید از تطابق روغن موتور با نوع خودروی خود اطمینان حاصل نکید. خودروسازان خودروهای خود را تست می‌کنند تا مشخص شود کدام نوع روغن موتور با چه خواصی برای خودرو مناسب است. اکثر خودروسازان فهرستی از روغن موتورهای مناسب دارند و توصیه ما این است که حتما از همین روغن‌ موتورها استفاده کنید تا موتور خودرو بهترین عملکرد خود را داشته باشد و از اتلاف سوخت و در نتیجه افزایش مصرف آن جلوگیری شود.

 

کاهش مصرف سوخت

 

۷. از چفت بودن در باک خودرو اطمینان حاصل کنید

این هم یکی از نکاتی است که به سادگی فراموش می‌شود. در باک خودرو یک درپوش پلاستیکی دارد که مانع از ورود هوا به داخل باک می‌شود. اما این قطعه پلاستیکی به مرور زمان فرسوده می‌شود و این باعث می‌شود اکسیژن وارد باک بنزین شود. این به معنی وارد شدن هوا به موتور هنگام تزریق سوخت است. در چنین شرایطی موتور چاره‌ای جز افزایش مصرف سوخت برای جبران نفوذ هوا به داخل باک و بموتور ندارد. خوشبختانه اکثر خودروهای امروزی سنسوری دارند که راننده را از خرابی چفت در باک با خبر می‌کند. اگر خودروی شما به چنین سیستمی مجهز نیست، خودتان درپوش پلاستیکی باک را بررسی کنید و از سلامت آن اطمینان حاصل کنید.

 

 

۸. از درجا روشن نگه داشتن ماشین پرهیز کنید

درجا کار کردن خودرو یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش سوخت خودرو است. هر ده دقیقه‌ای که خودروی شما روشن باشد، تقریبا ۰.۵ لیتر سوخت مصرف می‌شود. بهتر است اگر مطمئن هستید که خودروی شما برای چند دقیقه حرکت نخواهد کرد خودرو را خاموش کنید. برخلاف تصور درجا کار کردن موتور خودرو بیشتر از استارت زدن و راه‌اندازی مجدد آن سوخت مصرف می‌کند. همچنین خیلی راننده‌ها عادت دارند صبح‌ها خودروی خود را برای چند دقیقه روشن بگذارند تا موتور گرم شود، این هم باعث افزایش مصرف سوخت بدون دلیل می‌شود چرا که اکثر خودروهای امروزی نیازی به گرم کردن ندارند و موتور آن‌ها خیلی سریع به دمای مناسب می‌رسد.

 

۹. بدون فشار آوردن به موتور، با دنده‌های بالا حرکت کنید

اگر خودروی شما دنده دستی دارد، بهتر است با توجه به میانگین سرعت حرکت خود، یکی از دنده‌های بالاتر را برای رانندگی امتحان کنید. رانندگی با سرعت بالا در دنده‌های پایین‌تر می‌تواند مصرف سوخت خودرو را تا ۴۵ درصد بیشتر کند. بدون این که به موتور خودرو فشار اضافه‌ای بیاورید، با بالاترین دنده ممکن حرکت کنید. به عنوان مثال اگر با سرعت ۶۰ کیلومتر به جای دنده چهار، در دنده ۵ حرکت کنید، تقریبا ۲۵ درصد سوخت کمتری مصرف می‌کنید.

 

کاهش مصرف سوخت

 

۱۰. از قطعات و تجهیزات کاهش مصرف سوخت استفاده نکنید

مجموعه زیادی از محصولات هستند که به شکل فریبنده‌ای می‌گویند می‌توانند مصرف خودروی شما را تا ۵۰ درصد بهینه‌تر کنند. این محصولات شامل قرص‌های کاهش مصرف سوخت، قطعاتی که در جریان هوا اختلال ایجاد می‌کنند یا آهن‌رباهای خط سوخت هستند. اکثر این محصولات استاندارد نیستند و یا تاثیر حقیقی روی مصرف سوخت ندارند، برعکس در خیلی از موارد مشاهده شده است که این تجهیزات و محصولات اثر وارونه دارند و مصرف سوخت خودرو را بالاتر می‌برند.

 

‍۱۱. صبح‌ها بنزین بزنید

آیا می‌دانستید که سوخت‌گیری در اوایل صبح می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه سوخت شود؟ اگرچه این مقدار خیلی نیست اما آنقدری هست که بتوان به آن توجه داشت، به خصوص اگر کارکرد خودروی شما زیاد است و دفعات متعددی به پمپ بنزین‌ها می‌روید. اکثر پمپ بنزین‌ها سوخت را زیر زمین نگهداری می‌کنند و اول صبح که زمین هنوز سرد است، بنزین تراکم بیشتری دارد. با بالاتر آمدن خورشید دمای زمین هم بالا می‌رود و تراکم سوخت کمتر می‌شود. پمپ‌های بنزین تنها جریان سوخت را می‌سنجند و کاری با تراکم سوخت ندارند، بنابراین شما می‌توانید صبح‌ها و در هوای سرد، با پرداخت هزینه کمتر، سوخت بیشتری وارد مخزن خودروی خود کنید.

 

 

۱۲. انژکتورهای سوخت را با روش مافوق‌صوت تمیز کنید

یکی از تکنیک‌های شستشوی قطعات خودرو، تکنیک مافوق‌صوت است. در این فرآیند انژکتورها (تزریق‌کننده‌های سوخت به موتور) در یک محلول تمیزکننده مخصوص غرق می‌شوند و بعد با استفاده از صداهایی با فرکانس بالا و از طریق ایجاد تکان در انژکتور، تمام پسماندهای اضافه را خارج می‌کند. این باعث عملکرد بهینه و کارآمد انژکتورها می‌شود و به شما کمک می‌کند ترکیب هوا-سوخت مناسب و بهینه‌ای در خودروی خود داشته باشید. این باعث بهینگی مصرف خودرو و در نتیجه کاهش مصرف سوخت می‌شود. دقت داشته باشید که این شیوه شستشو هزینه‌بر است و هرکسی از پس انجام آن برنمی‌آید.

 

۱۳. تعویض فیلتر هوا را فراموش نکنید

این اتفاقی است که برای خیلی راننده‌ها می‌افتد، تعویض به موقع فیلتر هوا و استفاده از فیلتر با کیفیت یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های کاهش مصرف سوخت است. عوض کردن فیلتر هوا طبق دستور سازنده باعث افزایش افزایش عملکرد کلی موتور خودرو از طریق تقویت توانایی موتور برای دریافت هوا از محیط اطراف می‌شود. اگر فیلتر هوا دچار گرفتگی شده باشد، موتور خودروی شما برای ترکیب سوخت و هوا باید زحمت بیشتری بکشد و این باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. تعویض فیلتر هوا از آن دست تغییراتی است که تاثیر آن را بلافاصله حس خواهید کرد.

 

کاهش مصرف سوخت

 

۱۴. از کروز کنترل (محدودیت سرعت) استفاده کنید

خیلی از ما عادت داریم در بزرگراه‌ها با سرعتی برابر با خودروی جلویی حرکت کنیم. اکثر خودروهای امروزی گزینه کروز کنترل (محدودیت سرعت) دارند که اجازه نمی‌دهد سرعت خودرو از حد معینی بالاتر برود. استفاده از این گزینه هنگام رانندگی به خصوص در بزرگراه‌ها و جاده‌ها نه تنها سرعت شما در حد ایمن و مجاز نگه می‌دارد، بلکه باعث کاهش مصرف سوخت شما هم می‌شود چون همانطور که گفتیم هرچقدر سرعت خودرو بیشتر باشد، سوخت مصرفی موتور هم افزایش پیدا می‌کند.

 

 

۱۵. از کولر خودرو به شکل صحیح استفاده کنید

پیشنهاد ما این نیست که هرگز از کولر خودرو استفاده نکنید، بلکه منظور این است که در شرایط مناسب از کولر استفاده نکید. تحقیقات نشان داده‌اند که هنگام رانندگی در ترافیک که توقف و حرکت زیاد اتفاق می‌افتد، بهتر است از کولر استفاده نکنید چون کولر (به شکل طبیعی) باعث افزایش مصرف سوخت موتور می‌شود. اما اگر در بزرگراه‌ها هستید یا سرعت حرکت شما بیشتر از ۹۰ کیلومتر است، اگر شیشه‌ها را بالا بدهید و کولر را روشن کنید سوخت کمتری مصرف می‌شود. علت این امر این است که با پایین دادن شیشه‌ها هوا وارد کابین می‌شود و نیروی درگ یا پسار که پیشتر توضیح دادیم بیشتر می‌شود و موتور مجبور است سوخت بیشتری برای حفظ سرعت خودرو استفاده کند.

 

کمتر کردن مصرف سوخت خودرو نه تنها  به صرفه‌جویی در هزینه‌ کمک می‌کند، بلکه آسیب‌های محیط زیستی خودروها را هم کاهش می‌دهد. در واقع استفاده از این تکنیک‌ها برای کاهش مصرف سوخت نه تنها باعث نفع شخصی شما می‌شود، بلکه به نوعی مسئولیت اجتماعی هم هست.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین