لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

اسمارت | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

معرفی برند اسمارت

اسمارت یک برند خودروی آلمانی است که از زیرمجموعه‌های دایملر آگ (مالک مرسدس بنز) است. تخصص این برند تولید خودروهای بسیار کوچک (میکروکار) و کامپکت کوچک (Subcompact) است. معروف‌ترین محصولات این شرکت خودروهای فورتو (Fortwo) و فورفور (Forfour) هستند. این شرکت در بیش از ۴۵ کشور در جهان حضور دارد و گفته می‌شود تنها خودروی فورتوی ان‌ها بیش از ۱.۷ میلیون دستگاه فروش داشته است.

 

شکل‌گیری ایده اسمارت

ایده اولیه تولید چنین خودروهایی به اوایل دهه ۷۰ و اواخر دهه ۸۰ برمی‌گردد.این شرکت حاصل همکاری مشترک سواچ (سازنده ساعت) و مرسدس بنز است، حتی کلمه اسمارت گرفته شده از حرف S (سواچ) و حرف M (مرسدس) در کنار کلمه Art (هنر) است.

 

تاریخچه برند اسمارت

 

اواخر سال ۱۹۸۲ نیکولاس هایک، رییس شرکت SMH و‌ مالک ساعت‌سازی سواچ تصمیم گرفت بر اساس استراتژی‌های شرکت خود که در ساعت‌های سواچ به کار گرفته می‌شد، خودرویی تولید کند. او معتقد بود مشتریانی که می‌خواهند ماشین‌های کوچک ولی شیک داشته باشند گزینه‌های بسیار محدودی دارند، بنابراین به تیم طراحی خود دستور داد خودرویی با دو سرنشین و موتور هیبریدی طراحی کنند، در آن زمان به این پروژه، سواچ‌موبیل (Swatchmobile) می‌گفتند.

زمانی که طراحی این خودرو در حال انجام بود، هایک نگران بود که دیگر خودروسازان به این خودرو به چشم یک تهدید نگاه کنند بنابراین تصمیم گرفت به جای رقابت با خودروسازان مطرح، با آن‌ها همکاری کند. از طرفی چنین تصمیمی می‌توانست باعث شود هزینه‌های SMH در طراحی و ساخت این خودرو کاهش پیدا کند و شبکه فروش مطمئنی نیز داشته باشد. هایک با خودروسازان مختلفی وارد مذاکره شد و در نهایت در سال ۱۹۹۱ با فولکس‌واگن برای همکاری در تولید این خودرو به تفاهم رسید.

 

 

پایان همکاری با فولکس‌واگن، آغاز همکاری با دایملر

دو سال بعد در سال ۱۹۹۳، فردیناند پیئش اتریشی مدیرعامل فولکس‌واگن شد و بلافاصله پروژه همکاری با SMH را تعطیل کرد چرا که فولکس‌واگن خود در حال تولید یک خودروی بسیار کوچک بود (نتیجه تلاش‌های فولکس‌واگن در نهایت خودروی لوپو ۳ ال شد). هایک که حدس زده بود مدیریت جدید فولکس‌واگن اجازه ادامه این پروژه را نخواهد داد از مدتی قبل از تعطیلی این پروژه مخفیانه با خودروسازان دیگری مثل بی ام و، فیات، جنرال موتورز و رنو رایزنی کرده بود تا این که با دایملر-بنز (سازنده مرسدس بنز) به یک توافق پنهانی رسید.

 

تاریخچه برند اسمارت

 

در سال ۱۹۹۴ همکاری دایملر قطعی و رسانه‌ای شد. ۴۹ درصد از سرمایه مورد نیاز این پروژه توسط SMH و ۵۱ درصد توسط دایملر-بنز تامین می‌شد.

این همکاری هم بدون دست‌انداز نبود. یکی از اولین مشکلات بین SMH و دایملر-بنز نام‌گذاری خودرو بود. هایک اصرار داشت که از کلمه سواچ در نام خودرو استفاده شود ولی دایملر-بنز موافق نبود. در نهایت دو شرکت بر سر اسم Smart به توافق رسیدند. دو شرکت برای تولید این خودرو کارخانه‌ای در فرانسه تاسیس کردند.

 

همچنین بخوانید:  نگاهی به تاریخچه مرسدس بنز

 

گسترش همکاری‌ها

در سال ۱۹۹۵ یوهان تام‌فورده که مسئول طراحی این خودرو شده بود خط تولیدی مخصوص طراحی کرد که هزینه تولید این خودرو را بسیار کاهش می‌داد. سازندگان این خودرو تصمیم گرفته بودند تولید قسمت‌های مختلف خودرو را به شرکت‌های مختلفی بسپارند، بنابراین شرکت فاورسیا مسئول تولید صندلی‌ها، شرکت وی دی او مسئول تولید قسمت‌های داخلی خودرو و شرکت مگنا مسئول تولید شاسی و ماژول درها شد و تولید درها هم به شرکت دینامیت نوبل سپرده شد. شرکت کروپ هم مسئول تولید سیستم تعلیق این خودرو شد.

حتی با وجود این تغییرات، شرکت اسمارت برای تولید خودرو به سرمایه بیشتری نیاز داشت. به همین دلیل دایملر بنز در سال ۱۹۹۶ سهم خود در شرکت را به ۸۱ درصد افزایش داد و ۱۹ درصد باقیمانده سهم شرکت SMH شد.

 

 

 

تاریخچه برند اسمارت

 

آغاز به کار اسمارت

نهایتا کارخانه اسمارت با حضور ژاک شیراک رییس‌جمهور وقت فرانسه و صدر اعظم آلمان هلموت کوهل افتتاح شد. قرار بودد اولین خودروهای این شرکت در ماه مارس ۱۹۹۸ عرضه شود ولی به دلیل بی‌ثباتی نسخه‌های اولیه، دایملر بنز عرضه خودروهای اسمارت را تا اکتبر همان سال به تعویث انداخت. مدتی بعد سرمهندسی به نام گرارد فریتز جانشین یوهان تام‌فورده شد و با ایجاد تغییراتی در مهندسی خودرو توانست آن را تبدیل به خودرویی کارآمد و قابل استفاده کند. نهایتا اولین خودروهای اسمارت در اکتبر ۱۹۹۸ عرضه شدند اما محصول نهایی مطابق میل هایک نبود. او اصرار داشت این خودروها از موتورهای هیبریدی استفاده کنند ولی اولین مدل‌های اسمارت از موتورهای بنزینی عادی استفاده می‌کردند. با بالا گرفتن اختلافات دایلمر-بنز بقیه سهام SMH را نیز خرید و به طور کامل تبدیل به زیرمجموعه دایملر بنز شد. سال ۱۹۹۹ نام این شرکت به MCC Smart تغییر کرد و سال ۲۰۰۰ اسم این شرکت به اسمارت تغییر یافت. کمی بعد این شرکت طیف تولیدات خود را گسترش داد ولی این تصمیم به ضرر این شرکت تمام شد. شرکت اسمارت بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ بیش از ۴ میلیارد یورو ضرر کرده بود و دایملر (که آن زمان به اسم دایملرکرایسلر شناخته می‌شد) تصمیم گرفت این شرکت را در خود ادغام کند.

سال ۲۰۰۶ و در اوج افت فروش خودروهای اسمارت، این شرکت منحل شد هرچند خودروهای برند اسمارت هنوز هم تحت نظر دایملر تولید می‌شوند. اسمارت حالا یکی از زیرمجموعه‌های مرسدس بنز و شرکت مادر آن، دایملر آگ است و سه خودروی فورتو کوپه، فورتو کابریو و فورفور هاچ‌بک را تولید می‌کند.

 

تاریخچه برند اسمارت

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین