لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :8 دقيقه

چند حقیقت مهم در مورد باتری خودرو، نحوه باتری به باتری کردن

 

چه یک شاسی‌بلند لوکس قدرتمند داشته باشید چه یک هاچ‌بک کوچک و جمع‌جور، باتری نقش حیاتی در عملکرد خودرو ایفا می‌کند. خوشبختانه باتری‌های امروزی قدرتمند هستند و ماندگاری زیادی دارند، اما همین باتری‌ها هم نیاز به توجه و رسیدگی دارند. نقش باتری فراتر از تنها روشن کردن خودرو است. در این مقاله به بررسی حقایقی مهم در مورد باتری می‌پردازیم و البته چند افسانه نادرست در مورد باتری خودرو را هم مرور می‌کنیم.

 

 

مرگ و زندگی باتری

در شرایط عادی باتری یک خودرو باید تقریبا شش سال عمر کند اما مثل بقیه قطعات خودرو، عمر مفید باتری هم با نحوه استفاده و نگهداری از آن گره خورده است. شارژ و تخلیه شدن مرتب باتری عمر باتری را کم می‌کند و استفاده از تجهیزات الکتریکی هنگامی که موتور خاموش است باعث خالی شدن باتری می‌شوند. البته باتری وقتی موتور خاموش باشد هم فعال است اما وقتی موتور خاموش باشد تمام نیروی مورد نیاز خودرو از باتری گرفته می‌شود.

برای این که با کابوس خالی کردن باتری غافلگیر نشوید، همیشه بعد از خاموش کردن خودرو چراغ‌های داخلی و خارجی را خاموش کنید. استفاده از GPS یا شارژر تلفن همراه هم می‌تواند باعث خالی کردن باتری شود.

 

battery

 

مهم نیست چقدر خوب از باتری خودرو نگهداری کنید، بالاخره روزی زمان مرگ آن فرا می‌رسد و باید آن را تعویض کنید. باتری‌هایی که در حال خالی کردن و خراب شدن هستند، نشانه‌هایی دارند که می‌توانند به شما در مورد باتری هشدار بدهند. یکی از واضح‌ترین نشانه‌ها دیر روشن شدن خودرو بعد از استارت زدن است. اگر خودرو مشکل برق نداشته باشد، سخت روشن شدن آن نشان می‌دهد باتری نمی‌تواند توان کافی برای روشن کردن موتور را فراهم کند. روشن شدن چراغ هشدار باتری در صفحه پشت آمپر هم از جمله چیزهایی است که باید آن را جدی بگیرید، روشن شدن این چراغ یعنی باتری شما مشکلی دارد و باید به آن رسیدگی کنید.

خرابی ناگهانی تجهیزات الکتریکی مثل چراغ‌ها، قفل‌های الکتریکی یا بقیه تجهیزات الکتریکی خودرو هم می‌تواند نشان دهنده فرا رسیدن پایان عمر باتری خودرو باشد.

باتری‌های خودرو (چه سالم باشند و چه خراب) پر از مواد شیمیایی هستند که به شدت برای طبیعت مضر است، بنابراین باتری خودروی خراب خود را در سطل آشغال نیندازید. اگر نمی‌توانید باتری را بازیافت کنید، پیش از دور انداختن آن را حسابی در پلاستیک بپیچید به طوری که مواد داخل باتری راهی به بیرون نداشته باشند.

 

آب و هوا روی عملکرد باتری تاثیر دارد

دمای محیط تاثیر زیادی روی طول عمر و عملکرد باتری دارد. اکثر باتری‌ها از یک مایع محلول الکترولیت برای ذخیره شارژ استفاده می‌کنند. این مایع می‌تواند تحت تاثیر دمای گرم یا سرد قرار بگیرد. اگرچه یخ زدن باتری نیاز به دمای بسیار بسیار پایینی دارد، اما سرما می‌تواند عملکرد این محلول برای تامین نیروی لازم برای موتور را مختل کند، به همین دلیل است که در زمستان روشن کردن خودرو ممکن است سخت باشد.

 

battery

 

یک تصور غلط وجود دارد که می‌گوید خرید باتری خودرو با استارت سرد می‌تواند این مشکل را حل کند، اما از آنجا که رایانه خودرو ولتاژ مورد نیاز برای استارت خودرو را تعیین می‌کند، استفاده از این باتری‌ها فرقی با باتری‌های عادی ندارد. بهتر است به جای استفاده از این باتری‌ها، سراغ گرم‌کن باتری بروید. گرم‌کن باتری چیزی شبیه یک ژاکت برای باتری خودرو است که دور آن را می‌پوشاند تا در طول زمستان باتری گرم‌تر بماند.

 

 

روی دیگر سکه این است که هوای بسیار گرم هم می‌تواند باعث تبخیر مایع باتری شود و این موجب کاهش ظرفیت نگهداری شارژ باتری می‌شود. در چنین شرایطی معمولا بویی شبیه تخم‌مرغ فاسد از باتری به مشام می‌رسد که در واقع علت آن سولفور موجود در مایع باتری است. یک افسانه قدیمی می‌گوید در چنین شرایطی می‌توان باتری را با آب شیر پر کرد اما حقیقت این است که آب شیر به علت داشتند ناخالصی و مواد معدنی باعث آسیب دیدن سلول‌های باتری می‌شود. برای پر کردن مایع باتری از آب دیونیزه یا آب مقطر استفاده کنید، اما اگر کار باتری به اینجا کشیده شده است، احتمالا بزودی مجبور به تعویض آن خواهید شد. در شرایط آب و هوایی خیلی گرم یا خیلی سرد، سعی کنید خودرو را در محیطی سربسته مثل پارکینگ پارک کنید.

 

 

باتری به باتری کردن کار ساده‌ای است

 

battery

 

هر راننده‌ای ممکن است روزی با باتری تخلیه شده و خراب مواجه شود. باتری به باتری کردن یکی از ساده‌ترین روش‌های شارژ مجدد باتری است و فرآیند نسبتا ساده‌ای هم دارد، اما مهم است که با دقت از مراحل زیر پیروی کنید. برای باتری به باتری کردن به تجهیزات زیر نیاز است:

۱. یک جفت کابل باتری به باتری

۲. یک خودرو با باتری کاملا شارژ مشابه با باتری تخلیه شده

۳. دستکش‌های پلاستیکی

 

بهتر است پیش از باتری به باتری کردن دفترچه خودروی خود را مطالعه کنید. معمولا این فرآیند در اکثر خودروها مشابه است اما ممکن است خودروی شما نیاز به ملاحظات خاصی داشته باشد.

۱. خودروها را جوری پارک کنید که امکان اتصال کابل‌ها بین باتری دو خودرو وجود داشته باشد.

۲. خودرو را در حالت خلاص قرار دهید.

۳. خودرویی که باتری سالم دارد را خاموش کنید.

۴. تمام تجهیزات الکتریکی هر دو خودرو از جمله چراغ‌ها، چراغ‌های هشدار، رادیو و سیستم صوتی و حتی کابل‌های فندکی و USB را خاموش کنید یا قطع کنید.

 

battery

 

۵. کاپوت خودروها را بالا بزنید، دقت کنید که برای ایمنی خودتان هم که شده از دستکش استفاده کنید.

۶. سر قرمز رنگ کابل (مثبت) را به خروجی مثبت باتری خالی شده وصل کنید. همین کار را برای خودرویی که باتری سالم دارد تکرار کنید.

۷. قسمت سیاه‌رنگ کابل (منفی) را به خروجی منفی باتری خودروی سالم متصل کنید. و سر دیگر کابل سیاه‌رنگ را به یک قطعه فلزی رنگ نشده در خودرویی که باتری خالی کرده است متصل کنید، سعی کنید محل اتصال تا حد امکان از باتری دور باشد. این باعث گراند شدن مدار می‌شود و جلوی جرقه زدن را می‌گیرد.

۸. حالا برای انتقال قدرت آماده شده‌اید. خودرویی که باتری سالم دارد را روشن کنید و بگذارید حدود ۱۰ دقیقه روشن بماند گاز دادن و افزایش دور موتور تغییری در این فرآیند ایجاد نمی‌کند بنابراید نیازی نیست دور موتور را بالا ببرید. باتری به باتری کردن به موتور خودرو هیچ ارتباطی ندارد.

۹. موتور را خاموش کنید و کابل‌ها را با احتیاط جدا کنید. دقت کنید که گیره‌های سر کابل‌ها به قسمت‌های فلزی برخورد نکند.

۱۰. خودرویی که باتری خالی کرده است را استارت بزنید. در صورت موفق بودن باتری به باتری خودرو باید روشن شود. پس از روشن شدن خودرو یا خودرو را تقریبا ۲۰ دقیقه روشن نگه دارید و یا به آهستگی مسیر کوتاهی را طی کنید تا باتری کاملا شارژ شود. در صورت نیاز می‌توانید دوباره این فرآیند را تکرار کنید.

باتری به باتری کردن می‌تواند خودروی شما را دوباره روشن کند و باتری را برای مدتی فعال نگه دارد، اما هر بار که یک باتری کاملا تخلیه شود عمر مفید آن کمتر می‌شود، بنابراین در صورت تکرار شدن چنین چیزی به فکر تهیه یک باتری جدید باشید. فراموش نکنید که باتری‌هایی که خالی می‌شوند و دوباره شارژ می‌شوند مصرف سوخت را بالاتر می‌برند چون شارژ باتری سخت‌تر می‌شود.

 

 

همیشه مشکل از باتری نیست

اگر خودروی شما استارت نمی‌خورد، متهم اصلی  باتری خودرو است. اما قطعات دیگری هستند که می‌توانند باعث بروز چنین مشکلی شوند. منمکن است آلترنیتور یا دینام دچار مشکل شده باشد و باتری موقع روشن بودن موتور شارژ نشود و در نهایت این منجر به روشن نشدن موتور شود. ممکن است استارتر موتور خراب شده باشد، هنگام بروز این مشکل مثل یک باتری تخلیه شده، هنگام استارت زدن صدای کلیک‌مانندی به گوش می‌رسد. گرفتگی انژکتورهای سوخت و یا خرابی شمع خودرو هم می‌تواند منجر به روشن نشدن خودرو شود. خوردگی پایانه‌های باتری هم می‌تواند باعث مختل شدن جریان برق خودرو شود خوشبختانه به سادگی می‌توان خوردگی‌ها را تمیز کرد.

 

باتری خودرو روز به روز در حال پیشرفت است و حالا کار به جایی رسیده است که خیلی از خودروها به جای سوخت از باتری‌های الکتریکی استفاده می‌کنند که عمر بسیار زیادی دارند و کیفیت فوق‌العاده بالایی هم دارند. اما تا زمان فراگیر شدن خودروهای الکتریکی با چنین باتری‌هایی، حواستان به سلامت باتری خودرو باشد تا مجبور به باتری به باتری کردن خودرو در گوشه و کنار جاده‌ها نباشید.

 

battery

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین