لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :7 دقيقه

سریع‌ترین موتورسیکلت‌های جهان را بشناسید

 

آیا تابحال از خود پرسیده‌اید سریع‌ترین موتورسیکلت جهان کدام است و چقدر سرعت دارد؟ منظور ما تنها موتورسیکلت‌های پرشتاب بازاری نیست، بلکه در مورد ابرموتورسیکلت‌هایی صحبت می‌کنیم که به سادگی می‌توانند تا ۳۵۰ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرند. در این مقاله به معرفی ده موتور سیکلت سریع جهان در سال ۲۰۱۸ می‌پردازیم، اگرچه دست خیلی ما از این موتورسیکلت‌ها هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ قانونی کوتاه است، اما این دلیل نمی‌شود که از مرور این موتورها لذت نبریم.

 

 

 

 

۱۰. بی ام و K1200S

 ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

کندترین موتورسیکلت این لیست ۲۸۰ کیلومتر بر ساعت سرعت دارد! بی ام و این موتور را سبک و پرشتاب طراحی کرده است و هندلینگ آن هم ساده و دلچسب است. پیشرانه این موتور ۱۱۵۷ سی‌سی حجم دارد. این موتور به شکل مورب مونتاژ می‌شود تا مرکز ثقل موتور پایین باشد. این موتور می‌تواند ظرف ۳.۲ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب بگیرد. از نکات تحسین‌برانگیز این موتورسیکلت، عملکرد مطمئن و کارآمد ترمزهای آن هستند. ترمزهای EVO در کنار فناوری ABS منحصر به فرد بی ام و باعث عملکرد فوق‌العاده ترمزهای این موتورسیکلت می‌شوند. این موتورسیکلت حاکثر ۱۶۴ اسب‌بخار قدرت و ۱۲۹ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند.

 

۹. آپریلیا RSV 1000R میل

 ۲۸۱ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

این موتور اندکی از موتور K1200S سریع‌تر است. آپریلیا این موتور را بین سال‌های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰ تولید می‌کرد. کلمه میل یا Mille به ایتالیایی یعنی ۱۰۰۰. البته این موتور اسما موتور هزار است و حجم دقیق موتور آن ۹۸ سی‌سی است. پیشرانه این موتورسیکلت به قدری قدرتمند است که برای کنترل لرزش‌ها و تکان‌های آن آپریلیا از فناوری ADVC که ضدلرزش است استفاده کرده است. این موتور عملکرد بسیار نرمی دارد و ظرف ۳.۱ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب می‌گیرد. این موتور آپریلیا حداکثر ۱۴۱.۳ اسب‌بخار نیرو و ۱۰۷ نیوتن‌متر گشتاور تولید می‌کند.

 

۸. ام وی آگوستا F4 1000R

۲۹۸ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

این موتور هزار سی‌سی یکی از قدرتمندترین و محبوب‌ترین موتورهای جهان است. هندلینگ و فرمان‌پذیری این موتورسیکلت بسیار نرم و جذاب است و تندترین پیچ‌ها را به نرمی هرچه بیشتر پشت سر می‌گذارد. شتاب اولیه این موتور فوق‌العاده است و تنها ظرف ۲.۷ ثانیه می‌تواند از صفر تا صد کیلومتر شتاب بگیرد. سیستم کنترل کشش هشت مرحله‌ای این موتورسیکلت به آن کمک می‌کند در بالاترین سرعت‌ها، بیشترین هندلینگ ممکن را داشته باشد. ام وی آگوستا حداکثر ۱۷۴ اسب بخار قدرت و ۱۱۵ نیوتن‌متر گشتاور دارد.

 

 

 

 

۷. کاوازاکی نینجا ZX-14R

 ۲۹۹ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

امکان ندارد در مورد موتورسیکلت‌های سریع صحبت کنیم و نام کاوازاکی مطرح نشود. این سازنده موتورسیکلت مشهور و محبوب طراحی فوق‌العاده خشن و تهاجمی دارد و کمتر موتورسیکلتی می‌تواند از نظر طراحی ظاهری با آن رقابت کند. از طراحی خوب که بگذریم، با یک موتور هیولا روبرو هستیم که ۱۴۴۱ سی‌سی حجم دارد. با وجود قدرت و سرعت فوق‌العاده، این موتور هندلینگ بسیار خوبی هم دارد. صفر تا صد این موتور تنها ۲.۶ ثانیه طول می‌کشد. از ویژگی‌های این موتور این است که عملکرد پیشرانه آن فوق‌العاده نرم و کم صدا است.

 

۶. بی ام و S1000 RR

 ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

این دومین موتور بی ام و در این فهرست است و این نشان دهنده توانمندی‌های طراحی شرکت بی ام و است. این موتور هزار سی‌سی (که البته حجم دقیق آن ۹۹۹ سی‌سی است) برای سرعت هرچه بیشتر طراحی شده است و به همین دلیل وزن بسیار کمی دارد. سیستم تعلیق آن بی‌نظیر است و سواری با آن نرم و دلچسب است. این موتور می‌تواند ظرف ۲.۷ ثانیه از صفر تا صد شتاب بگیرد و حتی در سرعت‌های بالا هم خیلی نرم و آسان تندترین پیچ‌ها را پشت سر می‌گذارد. مثل موتور بی ام و K1200S، این موتورسیکلت هم ترمزهای مطمئنی دارد. حداکثر قدرت تولیدی این موتورسیکلت ۱۹۵.۲ اسب‌بخار است. این موتور مجهز به کروز کنترل هم هست تا بتوان با آن با خیال راحت در مسیرهایی که محدودیت سرعت دارند تردد کرد.

 

۵. هوندا CBR 1100XX بلک‌برد

 ۳۰۵ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

مدل اصلی هوندا بلک‌برد در سال ۱۹۹۶ عرضه شده بود و این نسل جدید آن است. امکان ندارد در مورد موتورسیکلت‌های سریع صحبت کنیم و به محصولات هوندا اشاره نکنیم. موتور و پیشرانه این موتورسیکلت ۱۱۳۷ سی‌سی حجم دارد و سرعت حرف اول و آخر آن در طراحی است. با وجود قدرت سرسام آور ۱۵۳ اسب‌بخاری، پیشرانه این موتورسیکلت آرام و نرم است. دقت طراحی و کیفیت مونتاژ این موتورسیکلت مثال‌زدنی است.

 

۴. کاوازاکی نینجا H2R

 ۳۵۷ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

باز هم سرعت و باز هم کاوازاکی. این موتورسیکلت هم یک موتور ۱۰۰۰ محسوب می‌شود (حجم دقیق موتور آن ۹۹۸ سی‌سی است). سرعت این موتور به قدری بالاست که برای تضمین ایمنی راننده کاوازاکی از سیستم‌های ایمنی مختلفی مثل KTRC (سیستم کنترل کشش کاوازاکی)، KIBS (سیستم ترمز ضد قفل هوشمند کاوازاکی)، KEBC (سیستم کنترل ترمز موتور کاوازاکی) و KLCM (سیستم کنترل لانچ کاوازاکی) استفاده کرده است. این سیستم‌ها علاوه بر محافظت از موتورسوار، باعث نرمی عملکرد این موتور هم می‌شوند. این موتورسیکلت ظرف ۲.۵ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب می‌گیرد. حداکثر قدرت این موتورسیکلت ۱۹۷.۳ اسب‌بخار است.

 

 

۳. ام‌تی‌تی تورباین سوپربایک Y2K

 ۳۶۵ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

این موتورسیکلت یکی از قدرتمندترین موتورسیکلت‌هایی است که می‌توان به صورت قانونی با آن در شهرها و جاده‌ها تردد کرد. این موتور زیبا با طراحی منحصر به فرد خود از یک موتور ساخت شرکت رولزرویس استفاده می‌کند و می‌تواند در ۲.۵ ثانیه از صفر تا صد شتاب بگیرد. حداکثر قدرت این موتورسیکلت به شکل حیرت‌آوری ۳۲۰ اسب‌بخار است، یعنی سه پژو 206 تیپ ۵ روی هم به اندازه این موتورسیکلت قدرت دارند!

 

۲. سوزوکی هایابوسا

۳۹۹ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

دیر یا زود باید در این فهرست به موتورسیکلت‌های سوزوکی هم می‌رسیدیم. حجم پیشرانه این موتورسیکلت ۱۳۴۰ سی‌سی است و عملکرد آن به لطف طراحی خوب موتور و استفاده از دریچه‌های سوخت منحصر به فرد سوزوکی، شگفت‌آور است. سوزوکی هایابوسا ظرف ۲.۶ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب می‌گیرد و در آن از سیستم اختصاصی کلاچ کمکی سوزوکی نیز استفاده شده است. حداکثر قدرت این موتورسیکلت ۱۹۷ اسب‌بخار است.

 

۱. داج توماهاک

 ۵۶۳ کیلومتر بر ساعت

 

سریع ترین موتورسیکلت ها

 

بله درست خوانده‌اید. این موتورسیکلت که توسط شرکت خودروسازی محبوب داج (Dodge) طراحی شده است می‌تواند تا ۵۶۳ کیلومتر بر ساعت سرعت بگیرد  و حجم موتور آن ۸۲۷۷ سی‌سی است. سریع‌ترین خودروهای جهان هم مقابل این موتورسیکلت حرفی برای گفتن ندارند. البته پیش از همه چیز باید به این اشاره کنیم که این موتورسیکلت به دلایل واضحی از نظر قانونی امکان تردد در شهرها و جاده‌ها را ندارد و تنها یک مدل مفهومی است.  موتور به کار رفته در این موتورسیکلت در داج وایپر (Dodge Viper) هم به کار رفته است و یک موتور ۸.۳ لیتری V10 است. این موتور مفهومی در سال ۲۰۰۳ معرفی شد و تا کنون هیچ موتورسیکلتی نتوانسته به گرد پای آن برسد. برای کنترل این هیولا از چهار چرخ استفاده شده است که در کنار یکدیگر قرار دارند. با دیدن این موتور تنها می‌توان آینده‌ای را تصور کرد که چنین موتورهایی وارد بازار شوند.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین