لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

راهنمای خرید تیبا، هنگام خرید تیبا دست دوم و کار کرده به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

در حال حاضر آن‌هایی که بودجه کمتر از ۵۰ میلیون تومان دارند، گزینه‌های چندان متنوعی برای خرید ندارند و با این قیمت و شرایط فعلی بازار، متاسفانه یا خوشبختانه، محصولات کوچک و اقتصادی سایپا از بهترین گزینه‌های ممکن در این کلاس قیمتی هستند. همه از وضعیت خودروهای سایپا آگاه هستیم و می‌دانیم که محصولات این شرکت به هیچ وجه توانایی رقابت با محصولات خارجی استاندارد را ندارند، اما با در نظر گرفتن شرایط بازار ایران، در این مقاله به بررسی معایب و مزایای تیبا می‌پردازیم تا هنگام خرید تیبا دست دوم و کار کرده بتوانید راحت‌تر تصمیم بگیرید.

 

۱. تیبا خودروی کوچک و جمع‌جوری است

این می‌تواند هم یک نکته مثبت باشد و هم یک نکته منفی. از یک سو تردد با خودروهای کوچک در مسیرهای شهری بسیار راحت‌تر است، خصوصا که با توجه به کوچکی تیبا به راحتی می‌توان برای آن جای پارک پیدا کرد. از سوی دیگر ولی به دلیل کوچکی بدنه، فضای داخلی تیبا زیاد نیست. اگرچه این خودرو برای خانواده‌های کوچک مناسب است، ولی سرنشینان بالغ در صندلی عقب خیلی احساس راحتی نخواهند کرد و در مجموع برای خانواده‌های پرجمعیت گزینه مناسبی نیست.

 

۲. مصرف سوخت تیبا به صرفه است

اگرچه قیمت سوخت در ایران نسبت به استاندارد جهانی بسیار پایین است، ولی هنوز هم بخش زیادی از هزینه مالکین خودرو، به خصوص آن‌هایی که در مسیرهای شهری زیاد تردد می‌کنند به سوخت اختصاص دارد و برای خیلی‌ها مصرف مناسب سوخت اهمیت زیادی دارد. تیبا به صورت ترکیبی به ازای هر صد کیلومتر، تنها ۷.۱ لیتر سوخت مصف می‌کند که کاملا بهینه و به صرفه است.

 

 

 

راهنمای خرید تیبا

 

۳. کیفیت تهویه استاندارد است

یکی از مشکلات پراید این است که سیستم تهویه آن چه گرمایش و چه کولر و سرمایش بسیار پایین است و احتمالا شما هم با راننده‌های پرایدی برخورد کرده‌اید که اصلا از کولر استفاده نمی‌کنند. این مشکل در تیبا حل شده است و می‌توان به راحتی از سیستم تهویه آن استفاده کرد، بدون این که نگران فشار بیش از حد روی موتور و افزایش شدید مصرف سوخت بود.

 

۴. تعمیر و نگهداری تیبا هزینه زیادی ندارد

یکی از نکاتی که باید هنگام خرید خودرو، به خصوص خرید خودروی کار کرده در نظر گرفت این است که بعضی خودروها هزینه تعمیر بسیار زیادی دارند و یا تامین قطعات آن در صورت خرابی و نیاز به تعمیر دشوار است. تیبا چنین مشکلی را ندارد و سایپا به خوبی از این خودرو پشتیبانی می‌کند. مشکلات تیبا با قیمت معقولی حل می‌شوند و در صورت نیاز به تعویض قطعه، به سادگی می‌توان قطعات جایگزین با قیمت مناسب پیدا کرد. این یکی از نکات مهمی است که هنگام خرید تیبا دست دوم و کار کرده باید به آن توجه داشته باشید.

 

راهنمای خرید تیبا

 

۵. طراحی تیبا خوب نیست

برای خیلی‌ها یکی از مهمترین جنبه‌های خودرو طراحی آن است. متاسفانه تیبا هم مثل اکثر خودروهای داخلی و ملی طراحی ضعیفی دارد و به هیچ وجه خودروی زیبایی نیست. یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های خودروهای سایپا همین مساله طراحی است که به نظر می‌رسد با خودروی رهام بالاخره شاهد یک طراحی خوب از سایپا هستیم. طراحی این خودرو بیش از حد ساده است و یک دست هم نیست. استفاده زیاد از اشکال و خطوط منحنی و حجم‌دهی نامناسب هم از جمله نقاط ضعف این خودرو هستند.

 

 

۶. کابین ارزان و بی‌کیفیت است

در زمینه طراحی داخلی هم تیبا حرفی برای گفتن ندارد. تمام مواد به کار رفته در طراحی کابین ارزان قیمت و بی‌کیفیت هستند. کنسول میانی و داشبورد به وضوح قدیمی و از مد افتاده است و به هیچ عنوان نمی‌تواند حتی با خودروهای اقتصادی و ارزان روز دنیا رقابت کند. صندلی‌ها بی‌کیفیت و خشک هستند و در طولانی مدت موجب آزار سرنشینان می‌شوند. حتی با وجود بدنه بسیار کوچک، همچنان تیبا طوری طراحی شده است که راننده دید کافی ندارد. همچنین کابین به اندازه کافی عایق صدا نیست و سر و صدای زیادی از موتور و همچنین خیابان وارد کابین می‌شود.

 

راهنمای خرید تیبا

 

۷. موتور تیبا ضعیف است

تیبا با داشتن یک موتور ۱.۵ لیتری ۴ سیلندر می‌تواند ۸۷ اسب‌بخار نیرو تولید کند. اگرچه این میزان از پراید بیشتر است و به طور کلی تیبا موتوری قوی‌تر از پراید دارد، اما پر سر و صدا و ضعیف است و شتاب خوبی ندارد. در دور موتورهای بالا به وضوح می‌توانید صدای ناشی از فشار زیاد روی موتور را بشنوید. اگرچه به لطف وزن کم و کوچکی تیبا موتور آن عملکرد نسبتا قابل قبولی دارد، اما باز هم با یک موتور بی‌کیفیت و ضعیف روبرو هستیم که مقابل خودروهای کامپکت و کوچک خارجی هیچ حرفی برای گفتن ندارد.

 

۸. گیربکس تیبا کیفیت ندارد و با موتور هماهنگ نیست

یکی از مشکلاتی که خیلی از مالکان تیبا به آن اشاره می‌کنند مساله گیربکس این خودرو است. گیربکس خشک است و دنده‌ها به سختی جا زده می‌شوند. در شرایط عادی هم موتور تیبا آنقدر قدرتمند نیست، اما عدم هماهنگی آن با گیربکس باعث می‌شود شتاب‌گیری با این خودرو لذت‌بخش، نرم و روان نباشد.

 

 

 

راهنمای خرید تیبا

 

۹. کیفیت مونتاژ تیبا بالا نیست

یکی دیگر از معایب تیبا این است که کیفیت مونتاژ آن (مثل خیلی از خودروهای داخلی) بالا نیست، به خصوص درها و قسمت‌هایی از کابین از همان لحظه تحویل ایراداتی دارند. از دیگر مشکلات ناشی از کیفیت مونتاژ پایین می‌توان به سنگین و لش شدن خودرو به مرور زمان اشاره کرد. سرعت استهلاک تیبا نسبتا بالاست و پس از مدتی سواری با آن خشک و خشن می‌شود و کیفیت روزهای اول را ندارد.

 

۱۰. هندلینگ و فرمان‌پذیری تیبا خوب نیست

از نکات مهمی که هنگام خرید تیبا باید به آن توجه کرد این است که به علت وزن کم تیبا، کوچک بودن چرخ‌ها و عدم تناسب طراحی بدنه، این خودرو در پیچ‌ها  و مسیرهای پر پیچ و خم هندلینگ و عملکرد خوبی ندارد. چسبندگی خودرو به آسفالت کم است و راننده احساس تسلط به جاده ندارد. فرمان هم پاسخگویی مناسبی به فرامین راننده ندارد و باید آن را خیلی چرخاند تا چرخ‌ها به زاویه مناسب برسند.

 

تیبا اگر چه بین گزینه‌های ارزان زیر ۵۰ میلیون در بازار بهترین گزینه است و از پراید خودروی خیلی بهتری است، اما همچنان راه زیادی تا رسیدن به استانداردهای حداقلی جهانی دارد. سایپا باید حسابی کیفیت ساخت خودروهایش را بالا ببرد و به ایمنی آن‌ها توجه جدی داشته باشد. اگرچه این خودرو به ایربگ و کیسه هوا مجهز است اما کیسه هوا نمی‌تواند مشکل ضعف ساخت و بدنه ضعیف را جبران کنند. اگر قصد خرید خودرویی با این بودجه دارید، شاید بهتر باشد خودروهای بهتر دست دوم را بررسی کنید.

 

راهنمای خرید تیبا

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین