لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

فاو | تاریخچه کامل برند به همراه معرفی محصولات

 

گروه فاو (FAW Group Corporation) یک خودروساز چینی دولتی است که فعالیت خود را از سال ۱۹۵۳ آغاز کرده است. محصولات اصلی این شرکت اتوبوس، کامیون‌های سبک و سنگین و قطعات خودرو است هرچند این خودروساز از طریق زیرمجموعه‌های خود مثل بسترن و هایما به تولید و فروش خودروهای سواری، شاسی‌بلند و کراس‌اوور مشغول است. این شرکت با عرضه خودروی هونگ کی در سال ۱۹۵۸ رسما تبدیل به اولین تولیدکننده خودروهای سواری داخلی در چین شد.

فاودر کنار دانگ‌فنگ موتور، سایک موتور و چانگان اتومبیل یکی از چهار شرکت بزرگ خودروسازی چین است. آن‌ها در سال ۲۰۱۴ با تولید ۲.۷ میلیون دستگاه خودرو، سومین خودروسازی بزرگ چین بودند.

 

 

شکل‌گیری فاو

فاو در سال ۱۹۵۳ و در جریان برنامه توسعه پنج ساله اول چین با نام شرکت اتومبیل نخستین تاسیس شد، هرچند تا سال ۱۹۵۶ طول کشید تا کامیون چهار تنی جیفانگ را به عنوان اولین محصول خود عرضه کند. شوروی در آن زمان از نظر فنی، ابزارآلات و ماشین‌آلات صنعتی حمایت‌های گسترده‌ای از چین کرد به طوری که پیش از افتتاح کارخانه ۳۹ کارمند کارخانه فاو با سفر به شوروی از کارخانه کامیون‌سازی استالین بازدید کردند تا مراحل تولید کامیون را یاد بگیرند.

 

تاریخچه برند فاو

 

شرکت اتومبیل نخستین ابتدا تنها کامیون تولید می‌کرد ولی در سال ۱۹۵۸ شروع به تولید خودروهای سواری نیز کرد. سدان لوکس هونگ کی اولین خودروی سواری بود که در خاک چین و توسط خود چینی‌ها تولید می‌شد و به سرعت بین اقشار خاص جامعه، به خصوص سیاسیون سطح بالای حزب کمونیست محبوب شد. در سال ۱۹۹۲ نام شرکت اتومبیل نخستین به گروه فاو تغییر پیدا کرد.

 

رشد گسترده فاو

 فاو چهارمین خودروساز چینی بود که به سرعت به سراغ شرکای غربی رفت.  همکاری نزدیک آن‌ها با شرکت فولکس‌واگن در دهه ۱۹۹۰ باعث شد آن‌ها دومین شرکت چینی باشند که روابط قدرتمندی با خودروسازان غربی دارند، اولین شرکتی که این کار را انجام داد شرکت سایک بود. آن‌ها هم در سال ۱۹۸۴ روابط گسترده‌ای با فولکس‌واگن داشتند.

 

 

 

فولکس‌واگن تنها شریک غربی فاو نبود. آن‌ها در سال ۲۰۰۲ شرکت تیانژین اتوموتیو را خریدند و نام آن را به فاو تیانژین تغییر دادند. در نتیجه، فاو تبدیل به یکی از شرکای تویوتا شد که پیش از آن با تیانژین قرارداد همکاری بسته بود. در سال ۲۰۰۹ گروه فاو با جنرال موتورز قرارداد همکاری بست و علاوه بر این با چند شرکت غربی دیگر در مقیاس خرد و کلان همکاری می‌کرد.

 

تاریخچه برند فاو

 

فاو در سال ۲۰۰۸ بیش از ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو تولید کرده بود و در سال ۲۰۰۹ تبدیل به دومین خودروساز بزرگ چین و بزرگ‌ترین مالک ماشین‌آلات صنعتی شد. در سال ۲۰۱۰ فاو توانسته بود ۲.۵۶ میلیون خودرو بفروشد و تبدیل به سومین خودروساز پرفروش چین شود. فاو ژیالی در سال ۲۰۱۰ رتبه هفتم پرفروش‌ترین خودرو در چین را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۱ این شرکت ۲.۶ میلیون دستگاه خودرو فروخت و تبدیل به سومین خودروساز چین شد. در سال ۲۰۱۲ نیز فاو توانست این رتبه را حفظ کند اما تولیدات آن‌ها به ۲.۳ میلیون کاهش پیدا کرد. بیش از ۶۴ درصد محصولات فروخته شده توسط فاو، خودروهای سواری بودند.

 

محصولات و برندها

 

تاریخچه برند فاو

 

فاو با ۹ برند مختلف خودرو می‌فروشد و با احتساب خودروهایی که با نام خود فاو فروخته می‌شوند، با ده برند در بازار خودرو فعال است. از میان این برندها بعضی‌ها مثل بسترن و هایما راه خودشان را به بازار ایران باز کرده‌اند. علاوه بر این، این شرکت محصولات خودروسازان غربی مثل آئودی، جنرال موتورز، مزدا، تویوتا و و فولکس‌واگن را در بازار چین تولید و عرضه می‌کند.

 

 

این شرکت ۲۸ زیرشاخه مختلف دارد و به همین دلیل است که یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان چین شده است. آن‌ها در چهارده استان مختلف در چین کارخانه دارند. اگرچه تمرکز اصلی فاو روی فروش خودرو در بازارهای داخلی است، ولی آن‌ها از سال ۱۹۵۷ در عرصه صادرات نیز فعال هستند. فاو. اولین بار در سال ۱۹۵۷ سه کامیون به یک تاجر اهل اردن فروخت و پس از آن نیز به رشد بین‌المللی خود ادامه داد. کشورهایی مثل مصر، عراق، کنیا، مکزیک، میانمار، پاکستان، روسیه، اروگوئه و البته ایران از جمله بازارهای خارجی خودروهای فاو و برندهای زیر مجموعه آن هستند. نمایندگی فاو در ایران گروه بهمن است که خودروهای این شرکت را مونتاژ و عرضه می‌کند.

 

تاریخچه برند فاو

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین