لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :7 دقيقه

۱۰ نکته در مورد رولز رویس سوپتیل، گران‌ترین ماشین دنیا

شرکت رولزرویس را بخاطر خودروهای خاص و لوکسی می‌شناسند. این شرکت هنوز هم با قدرت مشغول تولید خودروهایی است که شاید بتوان گفت لوکس‌ترین خودروهای جهان هستند. اگرچه رولزرویس نمی‌تواند از نظر فروش با شرکت‌هایی که برای قشرهای مختلف جامعه خودرو می‌سازند رقابت کند، اما وفاداری مشتریان پولدارش باعث شده است حتی با وجود این که مالکیت این شرکت دست به دست چرخیده است، هنوز هم با قدرت به کار خود ادامه دهد. بعضی از خودروهای این شرکت به قدری خاص و جذاب هستند که هزاران نفر برای تماشای آن‌ها صف می‌کشند، افرادی که ممکن است هرگز نتوانند یک خودروی رولزرویس سوار شوند و مجبورند تنها از دیدن این خودروها لذت ببرند. در این مقاله به رولز رویس سوپتیل می‌پردازیم، گران‌ترین ماشین دنیا. خودرویی که به سفارش یک فرد ناشناس توسط یک طراح ناشناس طراحی و تولید شده است. اگرچه خودروهای کلکسیونی بوده‌اند که از این خودرو گران‌تر فروخته شده‌اند، اما رولزرویس سوپتیل گران‌ترین خودروی جهان است که توسط کارخانه تولید شده و به فروش رسیده است. با ما ده نکته در مورد رولز رویس سوپتیل را مرور کنید.

 

 

 

 

۱. رولزرویس سوپتیل، گران‌ترین ماشین دنیا است

همانطور که گفتیم رولزرویس سوپتیل گران‌ترین خودروی جهان است. رولزرویس بخاطر ساخت خودروهای سفارشی و منحصر به فرد معروف است، اما سوپتیل داستان جداگانه‌ای دارد. سوپتیل گران‌ترین خودروی جهان است و به قیمت تقریبا ۱۳ میلیون دلار فروخته شده است. این یعنی قیمت این خودرو ۱۴۸ میلیارد تومان است. یعنی تقریبا به اندازه ۵۰۰۰ دستگاه پراید.

 

۲. روزلزرویس سوپتیل با نگاهی به گذشته ساخته شده است

رولزرویس در این خودرو سعی کرده مفهوم مدرن خودروی لوکس را با طعم خودروهای دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ ترکیب کند. بسیاری از ویژگی‌های طراحی این خودرو از رولزرویس‌های این دو دهه الهام گرفته است و به آن خلاقیت مدرن، فناوری و ویژگی‌های یک خودروی لوکس اضافه شده است.

 

رولز رویس سوپتیل

 

۳. رولزرویس سوپتیل به درخواست یک مشتری ساخته شده است

رولزرویس هیچوقت قصد نداشت چنین خودرویی تولید کند. گران‌ترین ماشین دنیا به درخواست خریدار آن ساخته شده است و محصول خط تولید انبوه نیست و تنها یک نسخه از آن ساخته شده است. خریدار این خودرو مستقیما با رولزرویس تماس گرفته و از آن‌ها خواسته یک خودروی تک با مشخصات مطلوب او ساخته شود.  این خریدار می‌خواسته مالک خاص‌ترین خودروی دنیا شود بنابراین هیچ نسخه دیگری از این خودرو تولید نخواهد شد تا به معنای واقعی کلمه منحصر به فرد باشد. چنین درخواستی زمانی که ۱۳ میلیون دلار برای یک ماشین هزینه می‌کنید کاملا منطقی به نظر می‌رسد.

 

۴. سوپتیل با الهام از بهترین خودروهای رولزرویس ساخته شده است

طرفداران رولزرویس منطق طراحی این شرکت را درک می‌کنند و به خوبی با ویژگی‌های زیبایی‌شناختی هر مدل از خودروهای رولزرویس آشنا هستند. هر مدل از خودروهای رولزرویس که ساخته می‌شود هرچقدر هم متفاوت باشد DNA خودروی‌های رولزرویس را حفظ می‌کند و در مورد سوپتیل هم چنین بوده است. رولزرویس باز‌ها می‌توانند به خوبی ببینند که در طراحی این خودرو از چه خودروهایی الهام گرفته شده است. قسمت عقب خودرو با الهام از مدل فنتوم ۲ استریملاین ۱۹۳۴ ساخته شده است و در طراحی جانبی آن از فنتوم ۱ محصول ۱۹۲۵ الگوبرداری شده است. در طراحی کلی بدنه، رولزرویس نگاهی به لیموزین کوپه پارک وارد ۱۹۳۴ داشته و همچنین خودروی دو در گورنی ناتینگ فنتوم ۲ محصول ۱۹۳۴ هم از دیگر منابع الهام طراحی این خودرو بوده است.

 

رولز رویس سوپتیل

 

 

 

۵. سوپتیل طراحی ساده و مینیمالی دارد

اصطلاحی وجود دارد که می‌گوید هرچقدر کمتر، بیشتر. این را می‌توان به وضوح در طراحی داخلی رولزرویس سوپتیل مشاهده کرد. جالب است که رولزرویس شجاعت این را داشته که در ساخت گران‌ترین ماشین جهان از یک طراحی ساده و مینیمال و به دور از هر گونه شلوغی استفاده کرده است. طراحی کابین بسیار ساده و تمیز است و تمام دکمه‌ها و تجهیزات از دید پنهان شده‌اند. طراحی داخلی این خودروی دو در بسیار جذاب است و در عین سادگی نشان دهنده ارزش و لوکسی این خودرو است.

 

۶. ساخت سوپتیل سال‌ها طول کشیده است

وقتی در حال طراحی گران‌ترین ماشین جهان هستید، عجله هیچ معنایی ندارد. طراحی و ساخت این خودرو خیلی آرام و بدون هیجان صورت گرفته تا تمام مراحل طراحی و ساخت آن به بهترین شکل ممکن انجام شود. ساخت این خودرو چهار سال به طول انجامیده است. تاثیر زمان صرف شده در طراحی این خودرو مشهود است، با این که نشانه‌هایی از رولزرویس‌های گذشته در این خودرو فروان هستند، اما همچنان سوپتیل از نظر طراحی یک خودروی منحصر به فرد و بی‌رقیب است.

 

رولز رویس سوپتیل

 

۷. مالک رولزرویس سوپتیل در طراحی آن نقش داشته است

البته طبیعی است که وقتی دارید ۱۳ میلیون دلار خرج می‌کنید و قرار است مالک گران‌ترین خودروی جهان شوید، بخواهید در طراحی تمام قسمت‌های آن نظر شما اعمال شود. شاید بتوان گفت این همکاری بین خریدار و تولیدکننده در تاریخ خودرو بی‌رقیب باشد. طراحی این خودرو با هماهنگی و اعمال نظر مالک آن صورت گرفته است تا همه اجزای آن دقیقا آنطوری باشد که خریدار می‌خواسته.

 

 

 

 

۸. هم مالک و هم طراح رولزرویس سویپتیل ناشناس هستند

رولزرویس هیچگاه فاش نکرده که چه کسی این خودرو را خریده است و هویت فردی که این خودرو را سفارش داده و تحویل گرفته است ناشناس است. کنجکاوی‌های روزنامه‌نگاران و علاقمندان هم بی‌نتیجه بوده است و چون تنها عده اندکی در کارخانه رولزرویس هویت مالک آن را می‌شناسند، نگهداری از این راز ساده‌تر شده است. حتی با وجود این که رولزرویس از این خودرو در چند نمایش عمومی استفاده کرده تا بتواند قدرتش را به رخ بکشد، باز هم هیچکس نمی‌داند که این خودرو را چه کسی سفارش داده. رولزرویس همچنین هیچگاه اعلام نکرده است که طراح این خودرو چه کسی بوده است. شاید مالک این خودرو دلش نمی‌خواسته این طراح خودروی دیگری را برای فرد دیگری طراحی کند و به همین دلیل از رولزرویس خواسته نام طراح فاش نشود.

 

رولز رویس سوپتیل

 

۹. قیمت رولزرویس سوپتیل از ابتدا مشخص نبوده است

بله درست خوانده‌اید. سفارش دهنده این خودرو آنقدر پول دارد که هیچ نگرانی از بابت پرداخت هزینه‌های آن نداشته است. رولزرویس ابتدا این خودرو را طراحی و تولید کرده است و سپس قیمت نهایی آن را به خریدار اعلام کرده است. در حالی که ما اینجا مشغول خرید خودروهای چینی با قیمت غیرقطعی و شناور هستیم، بعضی‌ها هم مثل مالک این خودرو به سازنده چک سفید امضا می‌دهند.

 

۱۰. رولزرویس ممکن است باز هم خودروهای منحصر به فرد بسازد

رولزرویس اعلام کرده است که آن‌ها از تولید و طراحی این خودرو و مراحل آن بسیار راضی بوده‌اند و آماده‌اند با دریافت سفارش از مشتریان پولدار، خودروهای به معنای واقعی کلمه تک و یگانه‌ای تولید کنند. خیلی خودروسازان در جهان هستند که آرزوی داشتن چنین مشتریانی و دریافت چنین سفارش‌هایی دارند. رولزرویس با همین اعتبار توانسته از مشکلات مالی و نوسانات مختلف دنیای خودرو جان سالم به در ببرد و به همین دلیل هم هست که مشتریان رولزرویس، جزو وفادارترین مشتریان دنیا هستند.

 

رولز رویس سوپتیل

 

در این مقاله سعی کردیم شما را بیشتر با گران‌ترین ماشین دنیا آشنا کنیم. امیدواریم مثل ما از تماشای این خودرو و مطالعه در مورد آن لذت برده باشید. رولزرویس تنها پول برند خود را نمی‌گیرد، مهندسان آن همیشه در تلاشند تا خودروهایی بی‌نقص بسازند که هم عملکرد جذابی داشته باشند و هم نهایت لوکسی را به مالک ارائه کنند. منتظریم تا ببینیم کدام خودروساز می‌تواند رکورد گران‌ترین ماشین دنیا را بشکند و آن را از آن خود کند.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین