لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :11 دقيقه

هنگام خرید خودروی کار کرده، چطور خودرو را بررسی کنیم؟

 

خودرو یک ماشین مکانیکی پیچیده است و مثل هر ماشین مکانیکی دیگری، دیر یا زود دچار برخی مشکلات می‌شود. به خصوص در ایران که خودروها کیفیت بازار جهانی را ندارند، این مساله می‌تواند زودتر پیش بیاید و تکرار شود. خرید ماشین می‌تواند یک تجربه لذت‌بخش باشد، البته به شرطی که ماشینی که می‌خرید سرحال و قبراق باشد و مجبور نشوید دائم با صرف وقت و هزینه زیاد آن را به تعمیرگاه ببرید یا دنبال قطعات یدکی آن در بازار سردرگم شوید. بخاطر شرایط خاص بازار خودرو در ایران، خیلی‌ها هنگام خرید ماشین به سراغ خودرو کارکرده یا دست دوم می‌روند و خرید ماشین کار کرده می‌تواند گزینه خیلی بهتری نسبت به خرید یک خودروی نو آن هم با قیمت‌های عجیب و غریب امروز باشد. اما خرید خودرو کار کرده ریسک‌هایی هم دارد و ممکن است خودرو مشکلاتی داشته باشد که بعد از خرید متوجه آن شوید. چطور باید یک خودروی کار کرده را بررسی کنیم تا هنگام خرید ماشین ضرر نکنیم و مطمئن باشیم خودرویی که می‌خریم از نظر فنی و بدنه سلامت است؟ این مقاله رکاب را مطالعه کنید تا جواب این سوال را پیدا کنید.

 

تحقیق در مورد خودرو

گام اول هنگام خرید خودرو باید تحقیق باشد. بعضی از مدل‌های خودرو خیلی زود دچار استهلاک می‌شوند و خرید آن‌ها به صرفه نیست. در مقابل برخی خودروها عمر مفید طولانی دارند و کیفیت ساخت و مونتاژ آن‌ها به قدری بالاست که به ندرت دچار مشکل می‌شوند. بعضی خودروها ضعف‌هایی در برخی قسمت‌های خاص مثل جلوپنجره، تسمه تایم یا برخی قطعات برقی دارند. اگر خودرویی که قصد خرید آن را دارید از این دست خودروها است، با انجام کمی تحقیق می‌دانید که باید کدام قسمت‌های خودرو را با دقت بیشتری بررسی کنید. پیدا کردن قطعات یدکی برای بعضی از مدل‌های خودرو سخت است، بنابراین بهتر است حسابی در مورد خرید این خودروها فکر کنید تا بعدا برای تامین قطعات اذیت نشوید.

 

خودرو

 

بررسی خودرو

مهم نیست ماشین را از یک نمایشگاه معتبر می‌خرید یا از یک فروشنده شخصی، همیشه باید با دقت خودرو را بررسی کنید و پس از آن هم حتما باید از تعمیرکار متخصص و خبره بخواهید خودرو را بررسی کند اما قبل از آن، خودتان هم می‌توانید با دقت خودرو را بررسی کنید و متوجه عیب و ایرادات احتمالی بشوید.

حتما خودرو را زیر نور طبیعی بررسی کنید چون نور چراغ می‌تواند برخی ایرادات بدنه را پنهان کند. خودرو باید روی یک سطح صاف پارک شده باشد و حداقل یک ساعت قبل از بررسی نباید روشن شده باشد، چون زمانی که موتور گرم می‌شود برخی ایرادات فنی خودرو را پنهان می‌کند.

 

بررسی بدنه

فروشنده‌ها هنگام فروش ماشین تمام تلاش خود را می‌کنند که ماشین را تمیز و سالم نشان دهند، بنابراین هنگام بررسی بدنه باید دقت مضاعفی به خرج بدهید. هنگام بررسی بدنه تمام قسمت‌ها از جمله سقف را بررسی کنید. دنبال خط و خراش و زنگ‌زدگی باشید. درها و گلگیرها را بررسی کنید. اگر بعضی از قسمت‌های بدنه درست جا نیفتاده‌اند یا فاصله‌ای بین آن‌ها وجود دارد، این ممکن است نشان دهنده تعمیر شدن بدنه خودرو پس از تصادف باشد. رنگ خودرو باید در تمام قسمت‌ها یکدست باشد و ضخامت مشابهی داشته باشد.

اگر احساس می‌کنید قسمتی از بدنه صافکاری و رنگ شده است، می‌توانید از یک آهنربای کوچک استفاده کنید. معمولا آهنربا به قسمت‌های صافکاری شده نمی‌چسبد. قسمت‌های پلاستیکی بدنه را با دقت بررسی کنید، وجود لکه‌ها یا قطره‌های رنگ روی قسمت‌های پلاستیکی نشان می‌دهد که خودرو رنگ‌ شده است و قبلا آسیب دیده است.

ممکن است ایرادات جزئی بدنه یا خطهایی که واضح نیستند مشکلی نداشته باشند، اما زنگ‌زدگی یک مشکل بزرگ است. محل قرارگیری چرخ‌ها را با دقت بررسی کنید. زیر درها و قسمت‌های انتهایی درها را برای پیدا کردن زنگ‌زدگی با دقت بررسی کنید. اگر نور کافی ندارید می‌توانید از یک چراغ‌قوه استفاده کنید.

همه درهای خودرو از جمله صندوق و کاپوت را باز کنید و سلامت آن‌ها را بررسی کنید. اگر لولاها کمی شل شده‌اند این می‌تواند نشان دهنده ضربه خوردگی یا نگهداری نامناسب از خودرو باشد. نوارهای پلاستیکی بین درها را بررسی کنید تا خوردگی نداشته باشند و شل نباشند.

 

 

شیشه‌ها

 

خودرو

 

شیشه‌های خودرو را بررسی کنید تا خط و خش یا ترک نداشته باشند. ممکن است یک خراش کوچک اهمیتی نداشته باشد اما اگر شیشه‌ای ترک داشته باشد، باید بدانید که این ترک‌ها به مرور زمان بدتر می‌شوند و در نهایت مجبور به تعویض آن شیشه خواهید شد.

 

سیستم تعلیق و کمک فنرها

از زاویه‌های مختلف کاملا خودرو را بررسی کنید تا ارتفاع آن از همه جهات یکسان باشد. همه گوشه‌های خودرو را کمی به پایین فشار دهید. اگر کمک فنرها و سیستم تعلیق سالم باشد، خودرو باید بلافاصله بعد از پایین رفتن بالا بیاید، اگر خودرو چندین بار بالا و پایین برود، سیستم تعلیق و کمک فنرها فرسوده شده‌اند. سعی کنید لاستیک‌ها را با دست عقب و جلو کنید، لاستیک‌ها نباید لق بزنند یا صدای بدهند. اگر صدایی مثل تق تق شنیدید، احتمالا یا محور چرخ یا کمک فنرها آسیب دیده‌اند.

 

چراغ‌ها

سالم بودن تمام چراغ‌ها را بررسی کنید. شیشه چراغ‌ها نباید ترک داشته باشد. شیشه‌های چراغ‌ها نباید مرطوب باشند یا بخار کنند.

 

لاستیک‌ها

 

خودرو

 

لاستیک‌ها می‌توانند خلاصه‌ای از وضعیت کلی خودرو به شما بدهند. خودروهای کم کار کرد نباید لاستیک‌های تعویضی داشته باشند. دقت کنید که لاستیک‌ها کج نباشند. عاج‌های لاستیک‌ها را بررسی کنید چون اگر عمر آن‌ها به سر رسیده باشد خیلی زود مجبور به تعویض تایرها خواهید شید. اگر خودرو مجور جلو باشد، لاستیک‌های جلو و اگر خودرو محور عقب است لاستیک‌های عقب را با دقت بیشتری بررسی کنید. اگر لاستیک‌های محور بیشتر از لاستیک‌های دیگر خوردگی و فرسودگی داشته باشند، این می‌تواند نشان دهنده رانندگی خشن و بی‌ملاحظه مالک قبلی باشد. هیچ برآمدگی، ترک‌خوردگی یا خوردگی روی لاستیک‌ها قابل قبول نیست. فراموش نکنید رینگ‌ها را بررسی کنید تا کاملا سالم باشند. به خاطر بسپارید که از لاستیک زاپاس را هم بررسی کنید و آن را از قلم نیندازید.

 

بررسی داخل کابین

نیازی به تاکید نیست که هنگام خرید خودرو کار کرده باید توجه خاصی به وضعیت داخل کابین هم داشته باشید. هرچه باشد شما قرار است زمان زیادی را در کابین ماشینی که می‌خرید صرف کنید.

 

بوی داخل کابین

اولین کاری که هنگام ورود به یک کابین باید بکنید تنفس و بو کشیدن است. بوی نم می‌تواند نشان‌دهنده نشتی آب در قسمتی از خودرو باشد. بوی بنزین هم می‌تواند نشان دهنده این باشد که قسمتی از سیستم تزریق سوخت مشکل یا نشتی دارد. به خاطر داشته باشید که بعضی از بوها مثل بوی دود سیگار یا بوی نم به سختی در خودرو از بین می‌رود.

 

صندلی‌ها

روی همه صندلی‌ها بنشینید تا ببینید راحت هستند یا نه. دوخت و پوشش صندلی‌ها را بررسی کنید تا پارگی یا خوردگی نداشته باشند. سعی کنید صندلی‌ها را تنظیم کنید تا مشکلی از این بابت نداشته باشند.

 

پدال‌ها

وضعیت پلاستیک و روکش پدال‌ها نشان دهنده عمر خودرو و نحوه نگهداری از آن است. اگر پدال‌ها خیلی فرسوده و کثیف شده‌اند یعنی خودرو احتمالا مدت زیادی کار کرده است. پدال‌ها نباید بیش از حد سفت باشند.

 

خودرو

 

تجهیزات، دکمه‌ها و نشانگرها

سوییچ خودرو را بچرخانید ولی خودرو را روشن نکنید. تمام چراغ‌های پشت آمپر باید روشن شوند. دقت کنید که همه چراغ‌ها سالم باشند. ببینید خودرو راحت استارت می‌خورد یا مشکلاتی هنگام روشن شدن دارد. به صدای موتور در حالت بدون حرکت گوش کنید، صدای موتور باید نرم و روان باشد. تمام دکمه‌ها را بررسی کنید و تمام تجهیزات را روشن و خاموش کنید تا سالم باشند. بخاری و کولر را چک کنید.

 

 

سیستم صوتی

سیستم صوتی را از قلم نیندازید. رادیو را روشن کنید تا مطمئن شوید کار می‌کند. اگر با تلفن همراه خود یا با استفاده از فلش موسیقی گوش می‌دهید، آن‌ها را همراه خود داشته باشید تا بتوانید وضعیت سیستم صوتی را چک کنید.

 

سقف

پوشش سقف را بررسی کنید تا کاملا سالم باشد. اگر خودرو سانروف دارد آن را باز و بسته کنید تا مشکلی نداشته باشد.

 

صندوق عقب

صندوق را هم با چشم بررسی و هم دنبال بوهای ناخوشایند باشید. صندوق نباید بوی بنزین، مواد شیمیایی یا نم بدهد.

 

زیر کاپوت و قطعات مربوط به موتور

بهتر است هنگامی که موتور خودرو سرد است آن را بررسی کنید. ابتدا وضعیت ظاهری موتور را بررسی کنید. خاک و گرد و غبار داشتن موتور طبیعی است، اما نباید جایی روغن ریخته یا خوردگی و فرسودگی وجود داشته باشد. باتری را هم بررسی کنید تا فرسودگی و خوردگی نداشته باشد، سیم‌های باتری را هم بررسی کنید تا شل نباشند.

 

تسمه‌ها و شلنگ‌ها

شلنگ‌های پلاستیکی قسمت‌های مختلف رادیاتور، کولر و قطعات دیگر را بررسی کنید. شلنگ‌ها باید سفت و محکم باشند. شلنگ‌ها و قطعات پلاستیکی نباید کاملا نرم شده باشند و نباید بیش از حد سفت باشند. تسمه یا زنجیر تایم را بررسی کنید تا سالم باشد.

 

مایعات خودرو

بررسی سطح مایعات و روغن‌های خودرو اهمیت زیادی دارد. روغن موتور باید سیاه یا قهوه‌ای تیره باشد اما نباید ناخالصی داشته باشد. اگر رنگ روغن شبیه به عسل است یعنی روغن خودرو به تازگی عوض شده است. اگر به نشانگر روغن قطرات آب چسبیده باشد یا روغن خودرو خاکستری و کف کرده باشد، این نشان دهنده مشکلات جدی در موتور خودرو است. روغن گیربکس باید صورتی‌رنگ باشد نه قهوه‌ای و نباید بوی روغن سوخته بدهد. سطح و کیفیت روغن هیدرولیک فرمان و همینطور روغن ترمز را هم بررسی کنید.

 

خودرو

 

رادیاتور

مخزن پلاستیکی رادیاتور را بررسی کنید. خنک‌ننده باید سبز یا نارنجی باشد، نباید غلظت آن بالا باشد یا رنگ آن مسی باشد. لکه‌های سبزرنگ اطراف رادیاتور نشان‌دهنده نشتی هستند.

 

باتری

بعضی از باتری‌ها نشانگر شارژ دارند، اگر نشانگر سبز باشد یعنی باتری سالم است اما زرد یا سیاه یعنی باتری عمرش را کرده است. در صورت نیاز با احتیاط باتری را باز کنید و سطح مایع باتری را بررسی کنید. اگر مایع باتری خیلی کم است یعنی باتری زیادی کار کرده است. مکانیک‌ها می‌توانند باتری را با دستگاه بررسی کنند.

 

 

زیر خودرو

برای آخرین بخش بررسی خود، به سراغ زیر خودرو بروید. خودرو نباید هیچ گونه نشتی داشته باشد. البته در روزهای گرم قطرات آب زیر خودرو طبیعی است و ممکن است از سیستم خنک‌کننده خودرو باشند.

لوله اگزوز را بررسی کنید، اگزوز خودرو نباید سیاه و چرب باشد. ترشحات اگزوز باید خشک باشند و رنگ خاکستری تیره داشته باشند. زنگ‌زدگی اگزوز تا حدودی طبیعی است، اما زنگ‌زدگی شدید نشان‌دهنده نیاز به تعویض لوله اگزوز است.

اگر می‌توانید زیر خودرو را کاملا بررسی کنید، چه بهتر.کف خودرو نباید هیچ گونه نشتی داشته باشد. مایعات سبز رنگ یا قرمز رنگ و یا نشتی روغن می‌تواند نشان دهنده مشکلاتی در سیستم‌های مختلف خودرو باشد.

 

گام آخر: از یک تعمیرکار مستقل بخواهید خودرو را بررسی کند

هرچقدر هم که به مهندسی و مسائل فنی خودرو آشنا باشید، واجب است از یک تعمیرکار مستقل بخواهید خودرو را بررسی کند. حتی اگر فروشنده یا نمایشگاه‌دار اصرار کرد که خودرو به تازگی تعمیر و بررسی شده است، باز هم قبل از خرید خودرو از یک تعمیرکار متخصص بخواهید آن را بررسی کند. بهتر است تعمیرکاری که به سراغش می‌رود متخصص عیب‌یابی خودرو باشد. اگر فروشنده خودرو اصرار داشت که آن را پیش تعمیرکار نبرید، زمان آن رسیده که به رفتار او مشکوک شوید. پرداختن هزینه اندکی برای بررسی خودرو توسط تعمیرکار خیلی بهتر از آن است که بعدا مجبور شوید هزینه‌های گزافی برای تعمیر خودرویی که تازه خریده‌اید پرداخت کنید.

 

خرید خودرو کار کرده می‌تواند یک معامله شیرین و پرسود باشد. اما باید مراقب باشید که خودرویی که می‌خرید عیب و ایرادی نداشته باشد تا این شیرینی بعدا به کام شما تلخ نشود. رعایت این نکات هنگام بررسی خودرو کار کرده قبل از خرید می‌تواند در تصمیم‌گیری شما برای خریدن یا نخریدن یک خودرو تاثیر حیاتی بگذارد.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین