لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

چطور از خوابیدن باتری در زمستان و فصل سرما پیشگیری کنیم؟

 

اکثر آدم‌ها دوست ندارند در حالی که باتری تلفن همراهشان خالی است از خانه خارج شوند. ممکن است یک تماس مهم یا یک پیامک مهم را از دست بدهند یا نتوانند شبکه‌‌های اجتماعی خود را چک کنند. حالا تصور کنید اگر در فصل سرما و کنار خیابان، با باتری خوابیده و خالی کرده ماشین مواجه شوید چه حالی خواهید داشت. ممکن است مجبور شوید کنار خیابان از راننده‌های دیگر کمک بگیرید یا مدت زیادی را در سرما و ترافیک منتظر امدادخودرو بمانید. حتی بدتر، ممکن است مجبور شوید خودروی خود را گوشه خیابان رها کنید. خوشبختانه تلفن همراه همیشه به شما نشان می‌دهد که چقدر شارژ دارد و می‌توانید به موقع آن را شارژ کنید تا بدون گوشی نمانید، اما باتری خودرو چنین اطلاع‌رسانی دقیقی ندارد و نمی‌توانید پیش‌بینی کنید که چه زمانی ممکن است باتری بخوابد یا خالی شود. باتری خودرو به خصوص در اوج گرما و اوج سرما به شدت آسیب‌پذیر می‌شود، اما با چند ترفند ساده می‌توان از خوابیدن و خالی شدن باتری خودرو در فصل سرما پیشگیری کرد تا در هوای سرد به دردسر نیفتید و خیالتان همیشه از بابت باتری خودرویتان راحت باشد.

 

۱. به علامت باتری روی کیلومترشمار دقت کنید.

وقتی خودرو را روشن می‌کنید، چراغ‌های زیادی روی پشت‌آمپر یا کیلومترشمار روشن می‌شوند. اکثر این چراغ‌ها بلافاصله خاموش می‌شوند و تنها در صورتی روشن می‌شوند که بخواهند پیامی برای شما بفرستند مثل چراغ هشدار باز بودن درها یا نبستن کمربند ایمنی. تقریبا در تمام خودروها یک چراغ هم برای وضعیت باتری در نظر گرفته شده است. اگر وقتی خودرو را روشن می‌کنید این چراغ برای لحظه‌ای روشن می‌شود و خاموش می‌شود، یا رنگ آن سبز است، وضعیت باتری شما خوب است و جای نگرانی ندارید. متاسفانه خیلی از راننده‌ها به این چراغ‌ها توجه زیادی نمی‌کنند، در صورتی که توجه به موقع به این چراغ‌ها می‌تواند شما را از دردسرهای خیلی زیادی نجات بدهند. اگر چراغ باتری خودروی شما زرد یا قرمز است و خاموش نمی‌شود، این یعنی باتری مشکلی دارد، شارژ نمی‌شود، یا بزودی می‌خوابد و تخلیه می‌شود. اگر به موقع به چراغ هشدار باتری توجه کنید، ممکن است بتوانید قبل از وقوع فاجعه از آن جلوگیری کنید.

 

باتری

 

۲. خودرو را در پارکینگ یا جایی به دور از وزش باد پارک کنید

اگر سرمای شدید شما را آزار می‌دهد، تصور کنید وقتی خودرویتان را در هوای سرد رها می‌کنید چه احساسی خواهد داشت. پارک کردن خودرو در پارکینگ در فصل سرما می‌تواند تاثیر زیادی روی محافظت از باتری خودرو داشته باشد. اگر پارکینگ ندارید می‌توانید از پوشش‌های مخصوص باتری استفاده کنید که دور باتری را می‌گیرند و آن را گرم نگه می‌دارند. یک راه دیگر که البته کمتر موثر است این است که خودرو را جایی پارک کنید که در مسیر باد سرد نباشد.

 

 

۳. قبل از روشن کردن تجهیزات خودرو کمی صبر کنید

وقتی در هوای سرد وارد ماشین می‌شوید، وسوسه‌کننده است که بلافاصله بخاری، سیستم صوتی یا چراغ‌ها را روشن کنید. به جای این کار بهتر است کمی صبر کنید و به خودرو اجازه دهید باتری را شارژ کند تا ناگهان با فشار زیادی مواجه نشود، چون اگر باتری شما در آستانه خوابیدن و خالی شدن باشد، فشار زیاد به آن بعد از مدتی ماندن در سرما می‌تواند تیر خلاص باشد و باعث خالی شدن باتری و خوابیدن آن شود. همچنین دقت کنید که وقتی خودرو را استارت می‌زنید، تجهیزات برقی از قبل روشن نباشند، چون به محض روشن شدن باتری بلافاصله سعی می‌کند به این تجهیزات هم برق بفرستد که می‌تواند فشار اضافه‌ای به باتری وارد کند. به همین اندازه مهم است هنگامی که از خودرو خارج می‌شوید، تمام چراغ‌ها و دیگر تجهیزات برقی و الکتریکی خودرو را خاموش کنید. خیلی وقت‌ها روشن ماندن یک چراغ کوچک مثل چراغ درون داشبورد باعث خالی شدن باتری می‌شود.

 

باتری

 

۴. باتری را شارژ کنید

متخصصین خودرو معتقدند باتری خودرو زمانی که کاملا شارژ باشد تا دمای -۶۰ درجه هم یخ نخواهد زد. این یعنی به احتمال زیاد باتری شما هیچوقت یخ نخواهد زد، البته به شرط این که باتری کاملا شارژ شده باشد. زمانی که شارژ باتری خودرو کاملا تخلیه شده باشد، ممکن است در دمای -۱ درجه هم یخ بزند و مجبور شوید کاملا باتری را عوض کنید. اگر خودروی شما در فصل سرما استارت نمی‌خورد قبل از این که نگران هزینه تعویض باتری شوید، سعی کنید باتری را از طریق باتری به باتری کردن با یک خودروی دیگر شارژ کنید. پس از باتری به باتری کردن هم کمی صبر کنید تا باتری بتواند قوای خودش را بازیابد و بعد دوباره سعی کنید استارت بزنید. قبلا در رکاب گام به گام روش باتری به باتری کردن برای شارژ باتری خودرو را آموزش داده‌ایم که می‌توانید آن مطلب را از طریق لینک زیر مطالعه کنید.

 

 

۵. باتری خودرو را تمیز کنید

کاهش دمای هوا باعث افزایش مقاومت الکتریکی و غلیظ شدن روغن موتور می‌شود و این شرایط کارکرد باتری را سخت می‌کند. گرد و غبار، دوده، خوردگی و زنگ زدی می‌تواند باعث افزایش مقاومت الکتریکی و در نتیجه وارد شدن فشار بیش از حد به باتری خودرو شود. اگر اطراف پایانه‌ها و خروجی‌های باتری پودر سفید رنگی می‌بینید، این یعنی باتری شما دچار خوردگی شده است. خوردگی‌ها، گرد و غبار و دوده‌های روی باتری خودرو را با یک دستمال نم‌دار، مسواک و آب تمیز کنید تا هم عمر آن افزایش پیدا کند هم در فصل سرما از خالی شدن و خوابیدن باتری خودرو پیشگیری کنید.

 

باتری

 

۶. به نشسانه‌های باتری ضعیف شده دقت کنید

اگر سیستم برق خودروی شما مشکلی دارد، تجهیزات و قطعات برقی خودرو روشن نمی‌شوند یا چراغ آن‌ها کم نور شده است یا نور چراغ‌های خودرو کم و زیاد می‌شود، این یعنی باتری شما در آستانه خالی شدن و خوابیدن است. از دیگر نشانه‌های یک باتری ضعیف شنیدن صدایی مثل صدای کلیک یا تق تق یا دیر روشن شدن خودرو است. اگر با چنین نشانه‌هایی در خودروی خود مواجه هستید اصلا سرسری از آن‌ها نگذرید و حتما برای تعمیر باتری خود به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

 

 

۷. قبل از رسیدن فصل سرما باتری را بررسی کنید

این نکته به خصوص برای آن‌هایی که در قسمت‌های سردسیر زندگی می‌کنند اهمیت دارد. اگر باتری شما مشکلی دارد بهتر است قبل از رسیدن فصل سرما متوجه این مشکل شوید. بنابراین با شروع فصل سرما بهتر است از سلامت باتری خود اطمینان حاصل کنید. تعمیرکاران و برق‌کاران بسیاری هستند که می‌توانند با دستگاه‌های مخصوص و با هزینه بسیار کم وضعیت سلامت و شارژ باتری شما را بررسی کنند تا خیالتان از بابت وضعیت باتری در فصل سرما راحت شود یا اگر باتری مشکلی دارد، پیش از آن که ناگهان با مواجه شدن با باتری خالی شده و خوابیده غافلگیر شوید، مشکل آن را حل کنید.

 

اگرچه باتری قطعه بسیار پایداری است و به سختی دچار مشکل می‌شود و عمر مفید بسیار بالایی دارد، مشکلات مربوط به باتری می‌توانند غافلگیر کننده و بسیار آزار دهنده باشند. بهتر است با رعایت این چند نکته ساده، سلامت باتری خودروی خود را تضمین کنید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین