لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :8 دقيقه

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

سه ستاره سه پر مرسدس بنز را هرکسی هر جا که باشد می‌شناسد. چه روی کاپوت یک سواری لوکس باشد و چه نشان برجسته‌ی روی گریل یک شاسی‌بلند بزرگ، نشان مرسدس بنز برای همه قابل تشخیص است و تبدیل به نوعی نشان کیفیت شده است. تاریخچه مرسدس بنز به اندازه تاریخچه اتومبیل است و این شرکت هر نوع خودرویی که تصورش را بکنید تولید کرده است. از سدان‌های لوکس گران‌قیمت گرفته تا تاکسی‌های ارزان‌قیمت، از کامیون و اتوبوس گرفته تا خودروهای فرمول یک، مرسدس بنز همه کار کرده است. از میان تمام خودروهای شگفت‌انگیزی که در طول بیش از ۹۰ سال فعالیت مرسدس بنز در جهان با نشان ستاره مرسدس بنز وارد بازار شده‌اند، این ده خودرو، برترین‌ها هستند. با ما در این مقاله بهترین خودروهایی که مرسدس بنز در طول تاریخ فعالیتش تولید کرده است را مرور کنید.

 

۱. بنز پتنت موتورواگن (Benz Patent Motorwagen)

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

اگرچه این خودروی سه چرخ از نظر فنی قبل از تاسیس شرکت مرسدس بنز تولید شده است، اما بنز پتنت موتورواگن هم سرآغاز مرسدس بنز است و هم سرآغاز خودروهای مدرن امروزی. خیلی از مورخین این وسیله نقلیه سه چرخ را اولین خودروی تاریخ می‌دانند و زندگی امروزی ما به نوعی با این اختراع گره خورده است. اغراق نیست اگر بگوییم اتومبیل یکی از مهم‌ترین اختراعات بشر در طول تاریخ بوده است و زندگی بشر به قبل و بعد از اختراع خودرو تقسیم می‌شود. تاثیری که اختراع کارل بنز با موتور گازسوزش روی زندگی ما گذاشته است قابل انکار نیست. در سال ۱۸۸۸، برتا بنز، همسر کارل بنز مخترع این خودرو، برای اولین بار با این خودرو از مانهایم آلمان تا فورتزهایم سفر کرد. سفری که ثابت کرد خودروهایی که موتور درون‌سوز دارند کاربردی هستند. شاید بتوان بگوییم این مهم‌ترین سفری است که یک نفر با خودرو انجام داده است.

 

۲. مرسدس بنز SSK

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

مرسدس بنز SSK بین سال‌های ۱۹۲۸ و ۱۹۳۲ تولید می‌شد و نام آن مخفف عبارت آلمانی Super Sport Kurz به معنی قدکوتاه سوپر اسپرت است. این خودرو ۲۰۰ تا ۳۰۰ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کرد و زمانی که در اواخر دهه‌های ۱۹۲۰ و ۱۹۳۰ وارد عرصه مسابقات اتومبیل‌رانی شد، نام مرسدس بنز را برای همیشه به عنوان یک سازنده خودروهای با عملکرد بالا تثبیت کرد. این خودرو در مسابقات مختلفی از جمله مسابقه معروف میله میلیای ایتالیا قهرمان شد. امروز این خودرو یکی از ارزشمندترین خودروهای کلکسیونی جهان است و شرکت‌های بسیاری هستند که نمونه‌هایی شبیه به آن را برای کلکسیونرها تولید می‌کنند.

 

۳. مرسدس بنز ۳۰۰ SLR

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

SLR یعنی مسابقاتی اسپرت سبک و این عبارت به سادگی می‌تواند این خودروی مسابقاتی دو سرنشین را توصیف کند. این خودروی کوچک و سبک می‌توانست ۳۱۰ اسب‌بخار تولید کند و وقتی در سال ۱۹۵۵ از سوی مرسدس بنز وارد مسابقات شد، با سرعت خیره‌کننده خود تمام دنیا را متحیر کرد، آن هم وقتی مرسدس بنز هنوز در حال بازسازی خود پس از جنگ جهانی دوم بود. این خودروی شگفت‌انگیز عمر کوتاهی در مسابقات داشت و نام آن برای همیشه به علت یک تراژدی غمبار در تاریخ خودرو ثبت شده است. در همان سال ۱۹۵۵ در مسابقات لمانز، پیر بولین راننده این خودرو تصادف کرد و خودرو به سمت تماشگران پرتاب شد و باعث مرگ او و ۸۳ تماشاگر و زخمی شدن ۱۸۰ نفر دیگر شد. این بزرگ‌ترین فاجعه تاریخ مسابقات اتومبیل‌رانی بود و باعث شد مرسدس بنز تا سال ۱۹۸۹ از مسابقات اتومبیل‌رانی کنار بکشد. پایانی تلخ، برای یک خودروی فوق‌العاده.

 

۴. مرسدس بنز ۳۰۰ SLR بال پرنده‌ای (Gullwing)

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

مرسدس بنز ۳۰۰ SLR نسخه جاده‌ای، خودرویی بود که بعد از جنگ جهانی باعث رونق گرفتن دوباره مرسدس بنز شد و مجددا نام این شرکت را سر زبان‌ها انداخت و شاید بتوان گفت این خودرو با درهای بال پرنده‌ای که رو به بالا باز می‌شوند، معروف‌ترین خودروی مرسدس بنز است. یک موتور قدرتمند شش سیلندر و سابقه مرسدس بنز ۳۰۰ SLR در زمین مسابقه به محبوبیت این خودرو کمک زیادی کردند، اما چیزی که واقعا این خودرو را معروف کرد، همان درهای آن هستند. این درها تنها برای زیبایی نبودند، طراحی شاسی این خودرو طوری بود که جایی برای درهایی معمولی نداشتند بنابراین درها با فاصله از کف خودرو طراحی شده بودند و تبدیل به معروف‌ترین مشخصه این خودرو شدند.

 

۵. مرسدس بنز ۶۰۰

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

این خودرو که در سال ۱۹۶۳ عرضه شده بود تلاش مرسدس بنز برای ورود به بازاری بود که به شکل تقریبا انحصاری در اختیار رولزرویس و کادیلاک بود، بازار خودرو برای افرادی که هیچ مشکل مالی نداشتند. مثل مرسدس بنز کلاس S امروزی، در مرسدس بنز ۶۰۰ به جای هزینه تمام شده برای مشتری، روی لوکس بودن و امکانات خاص تمرکز شده است. به عنوان مثال در حالی که دیگر خودروسازان رو به استفاده از شیشه‌های برقی آورده بودند، در مرسدس بنز ۶۰۰ از سیستم هیدرولیکی استفاده شده بود. امروز این خودرو ولی کمی بدنام شده است، چون بعضی از بزرگ‌ترین دیکتاتورهای دنیا سوار این خودرو می‌شدند. اما به جز آن‌ها، سلبریتی‌های زیادی بودند که باعث معروفیت این خودرو شده بودند.

 

۶. مرسدس بنز ۳۰۰ SEL ۶.۳

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

این مدل مرسدس بنز باید برای ما ایرانی‌ها هم آشنا باشد و آن را در خیابان‌های خودمان هم دیده‌ایم. مرسدس بنز برای ساخت این خودرو که امروز هواداران بسیاری هم دارد، به سراغ فرمول ماشین‌های عضلانی آمریکایی رفت و از بزرگ‌ترین موتور ممکن استفاده کرد. بعد از این که یک روزنامه‌نگار مرسدس بنز را به ساخت خودروهای خسته‌کننده متهم کرد، مهندسی به نام اریک واکسنبرگر یک موتور ۶.۳ لیتری V8 را درون بدنه کوچک مرسدس بنز SEL قرار داد. نتیجه سریع‌ترین سدان زمان خود شد و تبدیل به نمونه اولیه مدل‌های امروزی AMG مرسدس بنز شد.

 

۷. مرسدس بنز کلاس G

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

این مدل مرسدس بنز که به آن جی واگن هم می‌گویند، حقیقتا یک خودروی عجیب و غریب ولی محبوب است. این خودرو که در ابتدا به عنوان یک خودروی نظامی طراحی شده بود، بعدها به عنوان یک خودروی سواری شخصی هم عرضه شد و بلافاصله تبدیل به خودروی آف‌رود محبوب طبقه مرفه جامعه شد و حتی پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان هم سوار این خودرو شد! مدل اولیه این خودرو ۳۸ سال تولید می‌شد و بخاطر حس و حال قدیمی و کلاسیک و توانایی‌های زیادش در مسیرهای آف‌رود محبوبیت زیادی کسب کرد. همه جور مدلی از مرسدس بنز کلاس G عرضه شده است، از یک نسخه عملکرد بالا که توسط AMG ساخته شده است گرفته تا یک نسخه با سقف کروک و یک نسخه با شش چرخ! اخیرا مرسدس بنز برای مدل ۲۰۱۹ این خودرو طراحی آن را تغییر داده است.

 

۸. مرسدس بنز 190E ۲.۳-۱۶۷/۲.۵-۱۶ کازورث (Cosworth)

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

این خودرو که در واقع نسخه عملکرد بالای سدان کوچک مرسدس بنز 190E است قطعا می‌تواند نامزد طولانی‌ترین نام خودرو در تاریخ هم باشد. این اعداد و ارقامی که در نام آن به کار رفته است نشان دهنده این است که موتور ۲.۳ لیتری این خودرو تقویت شده تا به ۲.۵ لیتر برسد، چهار سیلندر با ۱۶ دریچه دارد و با کمک شرکت مسابقاتی کازورث طراحی شده است. این خودرو برای رقابت با خودروی قدرتمند بی ام و M3 طراحی شده بود و توانست در مسابقات مختلف اتومبیل‌رانی افتخارات زیادی کسب کند.

 

 

۹. بنز SLS AMG

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

خودروهای اسپرت SLS اولین مدل‌هایی بودند که از صفر تا صد توسط زیرشاخه AMG مرسدس که خودروهایی با عملکرد بالا می‌سازد ساخته شدند. درهای این خودروی کوپه رو به بالا باز می‌شدند تا یادآور SLR قدیمی باشند اما برای آن‌هایی که دنبال آزادی بیشتری بودند یک نسخه با سقف کروک هم عرضه شد. با یک موتور ۶.۲ لیتری V8، اس ال اس شخصیتی عضلانی و کلاسیک دارد. یک نسخه الکتریکی هم از این خودرو عرضه شده است که ۷۵۱ اسب‌‌بخار قدرت دارد تا نشان بدهد ضعف خودروهای الکتریکی یک افسانه قدیمی است.

 

۱۰.  بنز AMG GT

 

بهترین خودروهای مرسدس بنز در طول تاریخ

 

ای‌ام‌جی جی‌تی به عنوان جانشین SLS AMG معرفی شد و از خیلی جهات نسخه تکامل یافته و بالغ‌تر آن خودرو است. مرسدس در این نسخه از درهای بال پرنده‌ای صرف نظر کرد تا خودروی کوچک‌تری تولید کند و موتور آن را هم با یک موتور ۴.۰ لیتری V8 با دو توربوشارژر تعویض کرد که مصرف سوخت کمتری داشت و قدرت بیشتری تولید می‌کرد. نتیجه یکی از بهترین خودروهای اسپرت تاریخ شد که هم عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت و هم به شدت رام راننده بود و در جاده‌ها تجربه سواری فوق‌العاده‌ای برای راننده فراهم می‌کرد.

 

امیدواریم از مطالعه این مطلب رکاب در مورد ده خودروی برتر تاریخ مرسدس بنز لذت برده باشید. می‌دانیم که خودروهای زیادی هستند که می‌توانستند در این لیست باشند، مثل استیشن معروف مرسدس بنز W123 یا بنز پونتون یا مرسدس بنز 540K رودستر انتخاب بین خودروهای با کیفیت و جذاب مرسدس بنز کار بسیار سختی است و مجبور شدیم از برخی خودروهای فوق‌العاده صرف‌نظر کنیم. شاید در زمانی دیگر توانستیم به این خودروهای دوست‌داشتنی هم بپردازیم.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین