لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

راهنمای خرید رانا دست دوم، هنگام خرید رانا دست دوم به چه نکاتی توجه کنیم؟

 

با توجه به نوسانات ارزش و سیاست‌گذاری‌‌های عجیب و مشکل خودروسازان در تامین قطعات، قیمت خودروهای مختلف آنقدر افزایش پیدا کرده است که دیگر به سختی می‌توان در بازار خودرویی پیدا کرد که به آن اقتصادی گفت. با این حال هنوز بعضی از محصولات داخلی قیمتشان به نسبت پایین‌تر از بقیه خودروها است و برای خرید اقتصادی خودرو گزینه‌های مناسب‌تری هستند. رانا یکی از خودروهایی است که اگر قصد خرید خودرو با قیمت کمتر از صد میلیون داشته باشید حتما به آن برمی‌خورید. این خودرو که در واقع فیس‌لیفت پژو ۲۰۶ صندوق‌دار است با توجه به قیمتی که دارد گزینه قابل توجهی است. اگر قصد خرید رانا دارید باید بدانید قیمت رانا در حال حاضر در بازار ۶۳ میلیون تومان و در کارخانه ۵۱ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان است. قبلا در مقاله‌ای سعی کردیم نقاط قوت و جذابیت‌های رانا را برشماریم و حالا به برخی معایب آن پرداخته‌ایم که به خصوص هنگام خرید رانا دست دوم اهمیت پیدا می‌کنند. امیدواریم هنگام خرید خودرو و به خصوص خرید رانا، مقالات رکاب به کار شما بیاید.

 

 

قطعات مدل‌های قدیمی رانا هماهنگ نیستند

یکی از مشکلاتی که خیلی از خریداران مدل‌های قدیمی رانا (مدل‌های قبل از ۹۴ و ۹۵) به آن اشاره می‌کنند این است که ایران‌خودرو در ساخت این مدل‌ها از قطعات خودروهای مختلف خود استفاده کرده است و بعضی از این قطعات مثل سیستم‌های برق، سیستم صفحه کلاچ، گیربکس و برخی قطعات دیگر از مدل‌های مختلف قرض گرفته شده‌اند. البته همه می‌دانیم که موتور این خودرو همان موتور معروف TU5 است که نسبت به پژو ۲۰۶ صندوق‌دار هیچ تغییری نکرده است. اگر قصد خرید رانا دست دوم دارید، به سراغ مدل‌های بالاتر از ۹۴ و ۹۵ بروید که این مشکل در آن‌ها حل شده است و قطعات همگی یکدست و کارآمد هستند. همچنین در این مدل‌های قدیمی خرابی‌هایی در سیستم برق و کلاچ و برخی قطعات دیگر گزارش شده است.

 

راهنمای خرید رانا دست دوم

 

طراحی داخلی رانا خوب نیست

همانطور که گفتیم رانا فیس‌لیفت پژو ۲۰۶ صندوق‌دار است و به جز برخی تغییرات در بدنه، عملا همان خودرو است. در داخل کابین هم رانا تغییراتی داشته است تا یک خودروی متفاوت به نظر برسد. به طور کلی طراحی داخلی پژو ۲۰۶ صندوق‌دار تازگی خود را از دست داده و این روزها می‌توان آن را قدیمی دانست و با خودروهای جدیدتر قابل رقابت نیست. این وضع در رانا هم وجود دارد. طراحی داشبورد و کنسول میانی داشبورد بسیار قدیمی است و بیشتر شبیه خودروهایی مثل پراید است تا خودروهای جدیدتر و مدرن‌تر بازار.

 

 

 

راهنمای خرید رانا دست دوم

 

فضای داخل کابین رانا بسیار کم است

رانا به دلیل استفاده از شاسی پژو ۲۰۶ صندوق‌دار فضای کابین زیادی ندارد، اما چیزی که جای تعجب دارد این است که صندلی‌های این خودرو کوچک‌تر از پژو ۲۰۶ صندوق‌دار است. برای خیلی‌ها، به خصوص خانواده‌ها، یکی از چیزهایی که هنگام خرید خودرو اهمیت زیادی دارد این است که فضای کافی برای همه وجود داشته باشد. فضای سرنشینان عقب بسیار کم است و می‌توان گفت تنها برای کودکان مناسب است. اما حتی ردیف جلو هم مشکلاتی دارد، به خصوص آن‌هایی که قد بلندی دارد احتمالا با صندلی‌های جلوی رانا هم مشکل خواهند داشت. راحتی صندلی‌ها هم زیاد نیست و به هیچ عنوان نمی‌توان رانا را خودرویی مناسب مسافرت دانست.

 

سپرهای رانا کیفیت بسیار پایینی دارند

یکی از مشکلاتی که از خیلی مالکان رانا در فضای مجازی در مورد آن صحبت می‌کنند این است که جنس سپرهای رانا بسیار پایین است و کوچک‌ترین ضربه‌ای به آن‌ها می‌تواند باعث شکستگی و خرابی سپرها شود و گفته می‌شود پس از تعمیر، سپرهای رانا هیچوقت مثل اول سر جای خود قرار نمی‌گیرند. این به خصوص هنگام خرید خودرو دست دوم اهمیت پیدا می‌کند، اگر قصد خرید رانا دست دوم دارید بهتر است با دقت زیادی سپرها را بررسی کنید. هنگام رانندگی هم باید حسابی مراقب سپرها باشید چون به عنوان مثال با کوچک‌ترین ضربه‌ای در ترافیک به خودروی جلویی یا عقبی، ممکن است سپر رانای شما حسابی آسیب ببیند.

 

 

راهنمای خرید رانا دست دوم

 

در مدل‌های قدیمی رانا، چراغ‌های جلو مشکل دارند

در راناهای تولید شده قبل از سال ۹۳-۹۴ چراغ‌های جلو مشکل دارند و بخار می‌گیرند! این مشکل به خصوص در زمستان و پاییز که هوا سرد است خودش را نشان می‌دهد و شدت نور چراغ‌های جلو را به شکل خطرناکی کاهش می‌دهد. خیلی از خریداران رانا بعد از مواجهه با این مشکل به تعمیرگاه‌ و نمایندگی‌ها مراجعه کرده‌اند و متوجه شده‌اند این مشکل حل نمی‌شود و چاره‌ای به جز تعویض کامل چراغ‌ها وجود ندارد. اگر قصد خرید رانا دارید، به خصوص اگر می‌خواهید رانا دست دوم بخرید، دقت کنید که در مدل‌های قبل از ۹۳-۹۴ این مشکل بسیار شایع است.

 

مراقب رانا EL باشید!

راناهایی که امروزه به فروش می‌رسند همه تیپ LX هستند. اما در دو سال اول تولید رانا، این خودرو در دو تیپ عرضه می‌شد، EL و LX. تیپ رانا EL واقعا خودروی عجیبی بود و بهتر است اصلا دور و بر خرید آن نروید. در این مدل حتی همان صفحه نمایش دیجیتالی ساده وسط داشبورد حذف شده است و جای خالی آن باقی مانده است! سیستم برق رانا EL هم مشکل دارد و پنجره‌های عقب هم دستی است! خبری از سنسور دنده عقب هم در رانا EL نیست.

 

راهنمای خرید رانا دست دوم

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین