لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

کپی برابر اصل؟ نگاهی به خودروهای چینی کپی (بخش اول)

 

صنعت خودرو در چین در سال‌های اخیر پیشرفت زیادی داشته است و هر روز بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شود و برترین خودروسازان این کشور در حال توسعه بازار خود در کشورهای مختلف در سراسر جهان هستند. خیلی از شرکت‌های چینی به سراغ خرید برندهای معروف رفته‌اند تا دائم کیفیت خودروهای خود را بالاتر ببرند. اما در بازار داخلی چین، خیلی از خودروسازان هنوز از خودروهای دیگر به اصطلاح الهام می‌گیرند یا بهتر بگوییم، بی‌شرمانه کپی می‌کنند. در این مقاله به بررسی چند کپی آشکار معروف چینی می‌رویم.

با یک مرور کوتاه بر نمایشگاه‌های خودرو در چین مثل نمایشگاه بیجینگ یا شانگهای می‌توان خودروهای زیادی از برندهای ناشناخته دید که بلافاصله یک خودروی معروف را تداعی می‌کنند. این‌ها خودروهای کپی معروف چینی هستند.

خیلی از برندهایی که در بازار چین فعال هستند سابقه زیادی در کپی‌کاری از خودروهای دیگر خودروسازان جهان دارند. البته این روزها بخاطر پیشرفت صنعت خودرو و حضور شرکت‌های چینی در بازارهای بین‌المللی کپی‌کاری در طراحی خودرو خیلی کمتر شده است اما هنوز هم بعضی از مدل‌های خودروهای چینی آشکارا از روی خودروهای معروف کپی شده‌اند.

از مک‌لارن و مینی گرفته تا رنج‌روور و رولز‌رویس، در این مقاله چند خودروی کپی پیست چینی را انتخاب کردیم و با خودروهای اصلی مقایسه کردیم.

 

آیا خودروهای کپی چینی غیر قانونی هستند؟

اولیویا تیلدمن، یک متخصص مالکیت فکری یا معنوی، در مورد این که آیا کپی کردن خودروهای چینی از روی خودروهای دیگر قانونی است یا نه می‌گوید هیچ قانون کپی‌رایت بین‌المللی وجود ندارد، اما توافق‌های بین‌المللی مثل توافق برن هستند که از کشورهای مختلف می‌خواهند به حقوق کپی‌رایت و مالکیت کشورهای دیگر احترام بگذارند. قانون کپی‌رایت در کشورهای مختلف شرایط مختلفی دارد و در چین قانونی وجود ندارد که شرکت‌ها را به رعایت حقوق قانونی طراحی خودرو مجبور کند.

 

 

کی‌دی‌سی رگولا و مک‌لارن

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

کی‌دی‌سی رگولا یک تلاش نسبتا ناشیانه برای بازسازی یک خودروی مک‌لارن است. چراغ‌های معروف مک‌لارن، درهای بال پرنده‌ای و رنگ نارنجی همه از روی مک‌لارن کپی شده‌اند اما این کپی خیلی خوب نیست و بی‌نظمی و شلختگی در طراحی آن مشهود است. کی‌دی‌سی هنوز برنامه‌ای برای عرضه گسترده رگولا که یک خودروی اسپرت الکتریکی است ندارد، اما در صورتی که چنین تصمیمی بگیرد، احتمالا مک‌لارن چندان از این تصمیم خوشحال نخواهد شد.

 

خودروی مفهومی الکتریکی هونگ‌کی و خودروی مفهومی میباخ ۶

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

شرکت هونگ‌کی که یکی از زیرمجموعه‌های برند بزرگ و معتبر فاو است، تنها به کپی از روی خودروهای تولید انبوه بسنده نکرده و به سراغ خودروهای مفهومی هم رفته است. یکی از آخرین خودروهای مفهومی این شرکت بیش از حد به مرسدس میباخ ویژن ۶ شباهت دارد. این خودرو هم مثل میباخ ۶ یک خودروی گرند تور بزرگ و لوکس با طراحی آینده‌نگرانه است.

 

دانگ‌فنگ جینکی S50 و فولکس‌واگن پاسات

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

شرکت دانگ‌فنگ سابقه طولانی در همکاری با برندهای معتبر غربی مثل هوندا، نیسان و رنو دارد و در طول فعالیتش با این شرکت‌ها همکاری‌های زیادی داشته است. اما جینکی S50 حاصل همکاری مشترک با یک شرکت غربی نیست، بلکه مستقیما و بدون اجازه از یکی از پرفروش‌ترین خودروهای فولکس‌واگن، یعنی فولکس‌واگن پاسات کپی شده است.

 

 

دانگ‌فنگ فنشن AX4 و ام‌جی جی‌اس

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

فنشن AX4 یک شاسی‌بلند است که در نمایشگاه خودروی شانگهای معرفی شد و شباهت عجیب و غریبی با MG GS دارد. چراغ‌های مه‌شکن بزرگ که درون سپر قرار گرفته‌اند، گریل باریک V شکل و طراحی کلی بدنه کاملا یادآور ام‌جی جی‌اس است. اما دانگ‌فنگ به همین بسنده نکرده است، اگر با دقت به این خودرو نگاه کنیم می‌بینیم بخش‌های زیادی از آن از روی سانگ‌یانگ تیوولی کره‌ای کپی شده است.

 

چانگان CS55 و لند روور دیسکاوری اسپرت

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

جگوار لندرور در سال‌های گذشته چند خودرو با طراحی بسیار منحصر به فرد طراحی کرده است و به همین دلیل وقتی یک شرکت از روی خودروهای این برند معتبر کپی می‌کند، تشخیص آن بسیار ساده است. چانگان سی‌اس ۵۵ به نظر کاملا از روی لند روور دیسکاوری اسپرت طراحی شده است. شکل و فرم بدنه تقریبا کاملا با لند روور دیسکاوری اسپرت مشابه است و گریل دو خودرو هم بیش از حد به هم شباهت دارد.

 

چانگان CX70 T و لند روور دیسکاوری

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

چانگان یک بار دیگر هم در این فهرست حضور دارد و این بار به شکل واضح‌تری از یکی از محصولات لند روور کپی کرده است. به نظر می‌رسد طراحان شاسی‌بلند بزرگ چانگان سی‌اکس ۷۰ بیش از از لند روور دیسکاوری الهام گرفته‌اند. نتیجه نهایی خیلی شبیه به لند روور دیسکاوری است که در سال ۲۰۱۷ توانست جوایز متعددی به عنوان بهترین خودروی سال کسب کند، اما بعید است کپی چینی آن چنین کیفیتی داشته باشد.

 

بی‌وای‌دی یوآن و فورد اکو اسپرت

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

این روزها قرار دادن لاستیک زاپاس روی در صندوق شاسی‌بلندها از مد افتاده است و شاید بتوان فقط از جیپ رانگلر و فورد اکو اسپرت به عنوان خودروهای جدیدی که از این شیوه طراحی استفاده می‌کنند نام برد. طبیعی هم هست که وقتی یک شرکت به سراغ همین طراحی می‌رود، خیلی‌ها سریع متوجه این کپی‌کاری بشود. زیاد طول نمی‌کشد تا متوجه بقیه شباهت‌های BYD یوآن به فورد اکو اسپرت بشویم، طراحان چینی این خودرو بدون تعارف فورد اکو اسپورت را کپی پیست کرده‌اند.

 

 

بایک BJ80 و مرسدس کلاس جی

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

کپی از طراحی معروف و منحصر به فرد مرسدس کلاس جی کار راحتی بوده است. بایک بی‌جی ۸۰ که در نمایشگاه خودروی بین‌المللی چین معرفی شده است بدون تعارف یک کپی مستقیم از مرسدس بنز کلاس جی است. بایک سازنده و مونتاژ کننده خودروهای مرسدس بنز در چین است پس باید انتظار کپی‌های بیشتری از خودروهای مرسدس بنز توسط این شرکت را داشته باشیم. البته باید به طراحان این خودرو تبریک گفت چون سعی کرده‌اند با کپی کردن از روی جلوپنجره هامر و جیپ کمی آن را نسبت به مرسدس بنز کلاس جی متمایز کنند.

 

فاو بسترن X40 و مزدا CX-5

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

این خودرو هم در نمایشگاه خودرو بین‌المللی چین معرفی شده است و شباهت بیش از حدی به مزدا سی‌اکس ۵ دارد. البته این کپی‌کاری کمی با بقیه خودروهای این لیست تفاوت دارد چون با کمی تحقیق می‌توان فهمید که بسترن در ساخت خودروهایش از پلتفرم‌های قدیمی مزدا استفاده می‌کند. فاو یک قرارداد همکاری هم با فولکس‌واگن امضا کرده است بنابراین باید منتظر معرفی خودروهایی کپی شده از روی خودروهای فولکس‌واگن از سوی این شرکت هم باشیم.

 

لندویند X7 و رنج روور ایووک

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

لندویل ۷ محصول شرکت ژیانگ‌لینگ است و یک کپی خیلی دقیق از رنج روور ایووک است به طوری که به سختی می‌توان تفاوت‌های این خودروها را تشخیص داد. در سال ۲۰۱۶ شرکت لند روور اعلام کرد که بخاطر کپی‌های متعدد این شرکت چینی از محصولات رنج‌روور از آن‌ها شکایت کرده است، اما بعد از آن هیچ خبری از دادگاه و نتیجه آن نشده است.

 

 

در بخش دوم این مقاله می‌توانید به بررسی بقیه خودروهای چینی که آشکارا از روی خودروهای دیگر کپی شده‌اند بپردازید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین