لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

کپی برابر اصل؟ نگاهی به خودروهای چینی کپی (بخش دوم)

 

زوتی T600 و فولکس‌واگن تیگوان

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

زوتی تی ۶۰۰ اولین بار در نمایشگاه خودروی بیجینگ در سال ۲۰۱۵ معرفی شد و بلافاصله همه تشخیص دادند که این خودرو کپی خودروهای آئودی Q5 و فولکس‌واگن تیگوان است. نسل جدید این خودرو که در سال ۲۰۱۷ معرفی شده است حتی بیشتر از قبل هم به فولکس‌واگن تیگوان شبیه شده است، البته بیاید زود قضاوت نکنیم، شاید این همه شباهت در طراحی اتفاقی باشد!

 

زوتی SR9 و پورشه ماکان

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

شرکت زوتی ظاهرا قرار نیست بییخیال کپی کردن از روی خودروهای اروپایی شود. این خودرو که با افتخار (!) در نمایشگاه خودروی شانگهای ۲۰۱۷ معرفی شد شباهت بسیار زیادی به پورشه ماکان دارد. مشاهده این کپی‌کاری حتی نیازی به دقت ندارد. در همان اولین نگاه طراحی کلی بدنه، گریل و چراغ‌ها کاملا اسم پورشه را فریاد می‌زنند.

 

جگوار آی-پیس و خودروی مفهومی الکتریکی هن تنگ

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

برند هن تنگ بسیار تازه کار است و بزودی قرار است با دو مدل خودرو در بازار ایران هم حضور پیدا کند. فعالیت این شرکت به شکل گسترده از سال ۲۰۱۶ آغاز شده است. ۸۳ سال از زمان تاسیس جگوار طول کشید تا این شرکت به سراغ تولید یک خودروی الکتریکی (جگوار I-Pace) رفت، اما این شرکت چینی یک ساله توانست به همین خودرو دست پیدا کند! شباهت بین خودروی مفهومی الکتریکی جدید هن تنگ و شاسی‌بلند الکتریکی جگوار غیرقابل انکار است.

 

 

زوتی E200 و اسمارت فورتو

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

زوتی از خوب‌های کپی‌کاری چینی است و در خودروی کوچک و جمع جورش به نام زوتی ای ۲۰۰ به وضوح از اسمارت فورتو کپی کرده است. اسمارت در سال ۲۰۱۷ عرضه شده است اما زوتی زودتر از خود شرکت اسمارت دست به کار شده است و خودرویش را در نمایشگاه خودروی شانگهای ۲۰۱۵ معرفی کرده است. بعید نیست زوتی مدعی شود که اسمارت از روی خودروی آن‌ها کپی کرده است!

 

لیفان ژوانلنگ و فورد اس-مکس

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

یکی دیگر از خودروهایی که در نمایشگاه خودروی شانگهای ۲۰۱۷ معرفی شد لیفان ژوانلینگ بود که چند هفته قبل از نمایشگاه عرضه شده بود. تقریبا هیچ تفاوتی بین فورد اس-مکس و لیفان ژوانلنگ وجود ندارد و باید حسابی به آن دقت کنیم تا متوجه کپی بودن آن بشویم.

 

رنج‌روور و هونگکی LS5

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

هونگکی ال اس ۵ نشان می‌دهد که خودروسازان چینی به همه مدل‌های قدیمی و جدید رنج‌روور علاقه زیادی دارند. ال اس ۵ کپی واضحی از نسل قدیمی رنج روور کپی شده است و فقط کمی کشیده‌تر شده تا لوکس‌تر به نظر برسد. با این که بدنه خودرو و طراحی جلوپنجره به وضوح از روی رنج‌روور کپی شده است، طراحی گریل آن بسیار شبیه جیپ گرند چروکی است. درون کابین پر از امکانات لوکس است اما طراحی آن کاملا از روی نسل قبل رنج‌روور کپی شده است. برگ برنده این خودرو این است که با داشتن موتور ۴.۰ لیتری با ۵۱۰ اسب‌بخار قدرت، از نظر فنی خودروی بسیار جذابی است.

 

 

ایگل و پورشه کیمن (کایمن)

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

ایگل خودرویی است که قرار است نشان بدهد چینی‌ها در تولید خودروهای اسپرت الکتریکی هم توانمند هستند، اما با یک نگاه ساده می‌توان فهمید که ایگل از روی پورشه کایمن کپی شده است. اصلا نمی‌توان شباهت این خودرو با پورشه کایمن را نادیده گرفت، اما جلوپنجره آن هم از روی فراری F12 کپی شده است. درست است که این خودرو شبیه پورشه کایمن است، اما با حداکثر سرعت ۱۱۲ کیلومتر بر ساعت و باتری که فقط می‌تواند ۲۶۰ کیلومتر مسافت را طی کند، از نظر فنی اصلا نمی‌تواند با خودروی پورشه رقابت کند.

 

جک A6 و آئودی A6

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

جک برای ما ایرانی‌ها اسم آشنایی است و خودروهای مختلفی از این شرکت را در خیابان‌ها می‌بینیم. اکثر شرکت‌ها سعی می‌کنند کپی بودن خودروی خود را پنهان کنند اما جک حتی به کپی ظاهری آئودی A6 بسنده نکرده و حتی اسم A6 را هم کپی کرده است. شباهت این خودرو به آئودی A6 نسل اول غیرقابل انکار است، هرچند جک سعی کرده با تغییراتی از این شباهت کم کند اما گریل و چراغ‌های جلو کاملا شبیه آئودی A6 هستند.

 

بایک X424 و جیپ چروکی

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

یکی دیگر از مدل‌هایی که بیشتر از این که کپی باشد، ترکیب چند خودرو با هم است بایک اکس ۴۲۴ است. در نمای جلویی کاملا شاهد کپی از روی جیپ چروکی هستیم، در نمای بغل هم شاهد کپی از جیپ رانگلر هستیم. بعضی شرکت‌ها تنها با کپی کردن از روی یک خودرو راضی نمی‌شوند و باید به سراغ چند خودرو بروند!

 

بی‌وای‌دی S7 و لکسوس RX

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

بعضی کپی‌کارها در همان نگاه اول واضح هستند اما بعضی‌ها بهتر کپی بودنشان را پنهان می‌کنند. ممکن است بی وای دی اس ۷ از نمای جلو شبیه به لکسوس آر اکس نباشد، ولی شباهت آن‌ها در قسمت‌های عقب بسیار زیاد است. سپر کوچک، پنجره‌های شیب‌دار و خمیده و چراغ‌های عقب عینا از روی لکسوس RX کپی‌برداری شده‌اند.

 

 

جیلی GE و رولز رویس فنتوم

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

جیلی هم از شرکت‌هایی است که در کشور ما شناخته شده است، اما کمتر کسی با کپی این شرکت از رولز رویس فنتوم آشناست. آن‌هایی که نمی‌توانند سیصد هزار یورو برای خرید یک رولز رویس خرج کنند می‌توانند به سراغ این کپی ارزان‌تر بروند. جیلی GE عینا از روی رولز رویس فنتوم ساخته شده است و ممکن است خریداران آن بتوانند واقعا بقیه را قانع کنند که سوار رولز رویس هستند.

 

لیفان ۳۳۰ و مینی

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

چراغ‌های گرد، گریل جلویی و شکل منحصر به فرد هاچ‌بک مینی کوپر به سادگی قابل تشخیص است. این خودرو که در نمایشگاه خودروی بیجینگ معرفی شده است. و همان زمان خود شرکت لیفان اعلام کرده بود که این خودرو نشانه‌هایی از مینی دارد، اما کاملا واضح است که خیلی بیشتر از چند نشانه از روی مینی کپی شده است.

 

چری ریچ M1 و تویوتا یاریس

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

چری ریچ یک هاچ‌بک کوچک شهری است که برای علاقمندان به خودروهای جمع و جور هستند طراحی شده است. از هر زاویه‌ای که به چری ریچ ام ۱ نگاه کنیم یادآور تویوتا یاریس است، با این تفاوت که طراحی جلوپنجره نسبت به تویوتا یاریس خیلی زشت‌تر و ناشیانه‌تر صورت گرفته است و ساده‌ترین تناسبات طراحی زیبا در آن رعایت نشده است.

 

برلیانس V5 و بی ام و X1

 

کپی برابر اصل

کپی برابر اصل

 

برلیانس شریک چینی بی ام و است و محصولات این شرکت را در چین مونتاژ و عرضه می‌کند. در برلیانس‌هایی که در کشور خودمان هم می‌بینیم شاهد شباهت بسیار زیاد جلوپنجره به خودروهای بی ام و هستیم، ولی هیچ خودرویی از شرکت برلیانس به اندازه برلیانس V5 به خودروهای بی ام و شباهت ندارد و این خودرو یک کپی کامل از بی ام و X1 است.

 

این‌ها تنها چند خودروی چینی بودند که کاملا از روی خودروهای محبوب مختلف کپی شده‌اند. با این وجود کپی‌کاری در طراحی خودروهای چینی بسیار کاهش پیدا کرده است یا لااقل به خودروهایی که تنها در چین عرضه می‌شوند محدود شده است. اکثر شرکت‌های چینی حالا چشم به توسعه جهانی دوخته‌اند و به همین دلیل به سراغ طراحان معروف خودرو در جهان رفته‌اند تا خودروهای جدیدتر این کشور اورجینال‌تر، جذاب‌تر و بهتر باشند تا چین بتواند بازار خودروی خود را به اروپا و آمریکا هم گسترش بدهد.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین