لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

جزئیات طرح جدید محدوده زوج و فرد سال ۹۸ اعلام شد

 

از سال آینده محدوده زوج و فرد با نام محدوده کاهش آلودگی هوا اجرایی می‌شود و این طرح تغییراتی داشته است که در این پست به بررسی جزئیات آن خواهیم پرداخت.

 

جزئیات طرح کاهش آلودگی هوا

از سال آینده، رانندگان می‌توانند در هر فصل بیست روز به صورت رایگان وارد محدوده طرح کاهش آلودگی هوا یا همان محدوده طرح زوج و فرود شوند. این ۲۰ روز محدود به همان فصل هستند و نمی‌توان آن‌ها را به فصل بعد انتقال داد.

در این طرح مدیریت تردد به خود شهروندان سپرده شده است و در مجموع رانندگان می‌توانند ۸۰ روز در سال به صورت رایگان وارد طرح زوج و فرد یا طرح کاهش آلودگی هوا شوند.

همچنین برای تشویق بیشتر شهروندان به انجام معاینه فنی و اخذ معاینه فنی برتر، رانندگانی که اقدام به اخذ معاینه فنی برتر کنند می‌توانند از تخفیف ۲۵ درصدی ورود به طرح کاهش آلودگی هوا استفاده کنند. در صورت داشتن معاینه فنی برتر عملا تنها ۸ درصد به هزینه این رانندگان اضافه می‌شود.

افرادی که منزلشان در طرح کاهش آلودگی هوا قرار دارد می‌توانند بین ساعت ۸:۳۰ صبح تا ۱۷ یک بار به صورت رایگان از طرح خارج شوند و یک بار هم به صورت رایگان وارد محدوده طرح شوند. در صورت نیاز به تردد بیشتر از این در محدوده طرح، این شهروندان از تخفیف پنجاه درصدی برخوردار هستند یعنی هزینه تردد آن‌ها در طرح زوج و فرد جدید بین ۳۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان خواهد بود.

 

 

رفع برخی ایرادات طرح زوج و فرد

 

zojo fard

 

در طرح قبلی زوج و فرد ایرداتی وجود داشت که سعی شده است در طرح جدید کاهش آلودگی هوا این ایرادات برطرف شود. به عنوان مثال برخی شهروندان برای تردد در محدوده زوج و فرد پلاک خودروی خود را پنهان یا مخدوش می‌کردند چون جریمه شدن ارزان‌تر از عوارض ورود به طرح بود. در طرح جدید با توجه به این که عوارض نمرخ کمتری از جریمه خواهد داشت، احتمالا چنین جرائمی نیز کاهش پیدا خواهد کرد.

عوارض ورود به محدوده کاهش آلودگی هوا بر اساس ساعت ورود به محدوده بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان تعیین شده است و همانطور که گفته شد تخفیف پنجاه درصدی برای افرادی که ساکن در محدوده این طرح هستند در نظر گرفته شده است که هزینه آن‌ها را بسیار کاهش خواهد داد. همچنین مشابه سال ۹۷، در سال ۹۸ هم رانندگان آژانس‌ها و وانت‌بارها برای تردد در طرح ترافیک از تخفیف ۷۰ درصدی بهره‌مند می‌شوند.

به گفته مدیر روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، در این طرح جدید توجه ویژه‌ای به ساکنین طرح شده است و در طرح قبلی امتیازی برای ورود و خروج ساکنین به محدوده طرح زوج و فرد در نظر گرفته نشده بود که این مشکل اعتراضات زیادی را در پی داشت و باعث قانون‌گریزی عده‌ای از این شهروندان شده بود که در طرح جدید برای حل این مشکل امتیازاتی برای ساکنین در طرح در نظر گرفته شده است.

 

همچنین بخوانید:  نحوه ثبت نام کارت سوخت

 

همچنین از دیگر مشکلات حل شده در طرح جدید این است که تابحال خودروهای پلاک فرد حداکثر ۲۶ روز مجاز و خودروهای پلاک زوج حداکثر ۳۹ روز مجاز داشتند اما در طرح جدید هر دو گروه به صورت ثابت ۲۰ روز مجوز تردد رایگان در محدوده طرح خواهند داشت.

 

zojo fard

 

کاهش هزینه رانندگان در طرح جدید

در طرح جدید با کاهش هزینه رانندگان برای تردد در طرح روبرو هستیم. در طرح قدیم رانندگان باید یا کل طرح ترافیک را خریداری می‌کردند یا جریمه تردد را پرداخت می‌کردند، اما د رحال حاضر عوارض پرداختی بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان است این یعنی بالاترین عوارض پرداختی باربر با حداقل پرداختی طرح قبلی است. شهرداری و راهنمایی و رانندگی امیدوارند با این کاهش هزینه هم از جرائم مربوط به طرح زوج و فرد کاسته شود و هم بتوان ترافیک و آلودگی هوای تهران را بهتر مدیریت کرد.

همانطور که گفتیم رانندگان آژانس و خودروهای حمل بار می‌توانند از تخفیف ۷۰ درصدی طرح ترافیک جدید استفاده کنند. به منظور استفاده از این تخفیف، خودروهای حمل بار باید از سامانه مربوطه باربرگ دریافت کنند و همچنین وسایل نقلیه پلاک تهران که مسافر و بار جابجا می‌کنند باید روزانه سه سندسفر در سامانه سفربرگ شهرداری ثبت کنند تا از این تخفیف بهره‌مند شوند.

 

 

طرح زوج و فرد جدید مدت‌های طولانی در دست بررسی بود و تا تصویب شدن پستی و بلندی‌های زیادی را پشت سر گذاشت اما بالاخره اختلافات نیروی انتظامی و شهرداری تهران به پایان رسید و نسخه نهایی این طرح تصویب شد و از ابتدای سال آینده اجرایی خواهد شد. باید دید آیا طرح جدید می‌تواند ضمن رعایت حقوق شهروندان، به سهولت تردد در تهران، کاهش ترافیک و کاهش آلودگی هوا کمک کند یا نه.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین