لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

سریع‌ترین خودروهای سواری الکتریکی سال ۲۰۱۹

این که خودروهای الکتریکی قدرتمند و سریع نیستند حالا به یک افسانه قدیمی تبدیل شده است و امروزه یکی از مزایای خرید خودروی الکتریکی این است که این خودروها به طرز شگفت‌آوری سریع هستند و شتاب زیادی دارند. در این مقاله به بررسی سریع‌ترین خودروهای الکتریکی سال ۲۰۱۹ خواهیم پرداخت.

علت شتاب زیاد خودروهای الکتریکی این است که موتور الکتریکی این خودروها از همان لحظه اول ۱۰۰٪ گشتاور و توان خودرو را در اختیار راننده می‌گذارد اما در خودروهای بنزینی یا دیزلی، گشتاور به تدریج و به شکل یک منحنی بالا می‌رود و در ابتدا و انتهای منحنی گشتاور کم است. همچنین خودروهای الکتریکی از گیربکس‌های تک دنده استفاده می‌کنند که باعث بالاتر رفتن عملکرد خودرو می‌شود. در نتیجه وقتی راننده یک خودروی الکتریکی پدال گاز را فشار می‌دهد، شتاب‌گیری خودرو لحظه‌ای و ادامه‌دار است.

یکی از سریع‌ترین خودروهای جهان تسلا مدل S است. پیشرفته‌ترین مدل تسلا S یعنی P100D مجهز به دو موتور الکتریکی است و می‌تواند در ۲.۴ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب بگیرد. در سال ۲۰۱۹ قرار است مدل جدید تسلا رودستر عرضه شود که می‌تواند تسلا مدل اس را از نظر شتاب شکست دهد و تنها ظرف ۱.۹ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب می‌گیرد.

یکی دیگر از خودروهای الکتریکی پرفروش، شورلت بولت است که می‌تواند ظرف ۶.۵ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب بگیرد. نیسان لیف برای شتاب صفر تا صد کیلومتر تنها به ۷.۷ ثانیه احتیاج دارد. دو مدل الکتریکی اسپرت جدید در سال ۲۰۱۹ آئودی e-Tron و جگوار I-Pace هستند که شتاب صفر تا صد کیلومتر آن‌ها به ترتیب ۵.۵ و ۴.۵ ثانیه خواهد بود.

 

 

کندترین خودروی الکتریکی سال ۲۰۱۹، ارزان‌ترین خودروی الکتریکی تولید انبوه جهان هم هست. اسمارت EQ فورتو برای رسیدن به صد کیلومتر بر ساعت به ۱۱.۴ ثانیه زمان نیاز دارد. زمانی که از اکثر خودروهای موجود در بازار ایران کمتر است!

در ادامه این مقاله به بررسی هفت مورد از سریع‌ترین خودروهای الکتریکی سال ۲۰۱۹ می‌پردازیم. این خودروها نشان می‌دهند که هم می‌توان نگران محیط‌زیست بود و هم یک عشق سرعت. تمام این خودروها در کمتر از ۷ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب می‌گیرند، شتابی که تا چند سال پیش فقط برای خودروهای اسپرت کوپه گران‌قیمت در دسترس بود. منبع شتاب‌های ذکر شده، اطلاعات منتشر شده از سوی خودروسازان و منابع دیگر است.

 

۷. بی ام و I3

تیپ S خودروی کوچک الکتریکی بی ام و، یعنی BMW I3 می‌تواند تنها در ۶.۸ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد. موتور الکتریکی این خودرو ۱۸۱ اسب‌بخار قدرت و ۲۷۰ نیوتن‌متر گشتاور تولید کند. مدل پایه این خودرو شتاب کمتری دارد و ظرف ۷.۲ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب می‌گیرد. باتری جدید این خودرو در مدل ۲۰۱۹، مسافت طی شده با یک بار شارژ ۲۴۶ کیلومتر مسافت را طی کند.

 

بی ام و I3

 

۶. شورلت بولت EV

شورلت بولت با داشتن موتوری با ۲۰۰ اسب‌بخار قدرت و ۳۶۰ نیوتن‌متر گشتاور، می‌تواند ظرف ۶.۵ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب بگیرد. مسافت رانندگی با شورلت بولت با یک بار شارژ کامل باتری، ۳۸۳ کیلومتر است.

 

شورلت بولت

 

 

 

۵. آئودی E-Tron

در این محصول جدید آئودی برای سال ۲۰۱۹، دو موتور الکتریکی با هم کار می‌کنند تا این کراس‌اوور لوکس الکتریکی تمام چرخ بتواند ظرف مدت ۵.۵ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر شتاب بگیرد. حداکثر سرعت این خودرو ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت است و حداکثر مسافتی که می‌توان با آن طی کرد ۴۰۰ کیلومتر است.

 

آئودی E-Tron

 

۴. جگوار I-Pace

این خودرو هم که در سال ۲۰۱۹ برای اولین بار عرضه می‌شود، یکی از قدرتمندترین خودروهای الکتریکی است که توسط جگوار ساخته می‌شود. این خودرو با دو موتور الکتریکی ۳۹۵ اسب‌بخار قدرت تولید می‌کند و می‌تواند ظرف مدت ۴.۵ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد. تخمین زده می‌شود که حداکثر مسافت باتری این خودرو تقریبا ۳۷۷ کیلومتر باشد.

 

جگوار I-Pace

 

۳. تسلا مدل ۳

سدان کوچک تسلا یعنی تسلا مدل ۳ ممکن است به اندازه دیگر خودروهای تسلا سریع نباشد، اما در زمینه شتاب هیچ کم و کسری ندارد. مدل Performance این خودرو که بیشترین عملکرد ممکن را دارد با دو موتور الکتریکی می‌تواند ظرف مدت ۳.۳ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد و با یک بار شارژ می‌تواند ۵۰۰ کیلومتر مسافت را طی کند. مدل Long-Range این خودرو برای شتاب صفر تا صد به ۴.۵ ثانیه زمان و مدل Mid-Range به ۵.۶ ثانیه زمان نیاز دارد.

 

تسلا مدل ۳

 

 

۲. تسلا مدل X

شاسی‌بلند کراس‌اوور بزرگ تسلا مدل ایکس که برای خانواده‌ها طراحی شده است از نظر سرعت بسیار به تسلا مدل S نزدیک است. مدل Performance این خودرو که بهترین عملکرد را دارد می‌تواند ظرف مدت ۲.۸ ثانیه از صفر تا صد کیلومتر بر ساعت شتاب بگیرد و با یک بار شارژ ۴۶۵ کیلومتر مسافت را طی کند. مدل استاندارد این خودرو مسافت کمی بیشتری را طی می‌کند و می‌تواند با یک بار شارژ ۴۷۵ کیلومتر را طی کند، اما کمی کندتر است و شتاب صفر تا صد کیلومتر آن ۴.۷ ثانیه طول می‌کشد.

 

تسلا مدل X

 

۱. تسلا مدل S

سریع‌ترین خودروی الکتریکی آمریکا مدل Performance تسلا مدل S است. این خودرو که با یک بار شارژ می‌تواند مسافتی معادل ۵۰۷ کیلومتر را طی کند، برای شتاب‌گیری صفر تا صد کیلومتر تنها به ۲.۴ ثانیه زمان نیاز دارد. مدل استاندارد این خودرو کمی کندتر است و برای شتاب صفر تا صد به ۴.۱ ثانیه زمان نیاز دارد، اما در بین خودروهای الکتریکی عرضه شده در سال ۲۰۱۹ با مسافت ۵۴۰ کیلومتر، بیشترین ظرفیت باتری را دارد.

 

تسلا مدل S

 

 این‌ها سریع‌ترین خودروهای الکتریکی سواری در جهان بودند. خودروهای دیگری مثل محصولات ریمک هستند که شتاب بسیار خیره‌کننده‌ای دارند اما این خودروها یا هنوز عرضه نشده‌اند و یا خودروهای جاده‌ای نیستند و اجازه تردد در جاده‌ها و شهرها را ندارند. بی‌صبرانه منتظریم تا ببینیم موج خودروهای الکتریکی چه زمانی وارد کشورمان می‌شوند.

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین