لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

خودرو برقی یاس معرفی شد

 

این روزها اکثر متخصصین خودرو معتقدند که آینده صنعت خودرو را خودروهای الکتریکی و هیبریدی شکل خواهند داد، به همین علت است که این روزها می‌بینیم تقریبا تمام شرکت‌های بزرگ خودروسازی جهان در حال معرفی خودروهای تمام الکتریکی و هیبریدی هستند و حتی برخی شرکت‌ها اعلام کرده‌اند که در آینده نه چندان دور، فقط خودروهای الکتریکی تولید خواهند کرد.

موج خودرو برقی و هیبریدی به دلایل مختلف از جمله فراهم نبودن زیرساخت‌های مورد نیاز برای تردد گسترده خودروهای الکتریکی، هنوز به کشور ما نرسیده است، اما حالا شاهد نوآوری‌های داخلی در این زمینه هستیم. اگر به خاطر داشته باشید مدتی پیش یک ماشین برقی ایرانی به نام یوز معرفی شد که قرار بود با حمایت مرکز پژوهش‌های ریاست‌جمهوری به تولید انبوه برسد اما این پروژه هیچوقت به سرانجام نرسید.

حالا دانشگاه علم و صنعت خودرو برقی یاس را معرفی کرده است که یک نمونه مفهومی است. خودرو یاس توسط پژوهشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت طراحی شده است و حالا مرحله طراحی آن به پایان رسیده و این خودروی دو سرنشین آماده ساخت نمونه‌های اولیه و تولید است.

 

 

خودرو برقی یاس

 

در مراسم رونمایی ازاین خودرو گفته شده است حداکثر سرعت این خودروی دو سرنشین ۴۵ کیلومتر بر ساعت است. این ماشین برقی ایرانی می‌تواند با یک بار شارژ باطری ۱۰۰ کیلومتر مسافت را طی کند.

گفته شده است که این خودرو قابلیت پیمایش شیب مناسبی دارد و طراحی آن با توجه به شرایط خیابان‌های تهران صورت گرفته است. اما اطلاعاتی در مورد وضعیت ایمنی این خودرو و همچنین مجوزهای قانونی مربوط به پلاک‌گذاری آن منتشر نشده است اما می‌توان حدس زد که این خودرو هنوز راه زیادی تا عرضه انبوه به بازار را دارد.

خودرو برقی یاس از نظر ابعاد و اندازه جایی بین موتورسیکلت‌های بزرگ و خودروهای کوچک قرار می‌گیرد. سازندگان خودرو یاس مدعی هستند که می‌توان در جای پارک یک خودروی معمولی، سه دستگاه خودرو برقی یاس را پارک کرد.

 

خودرو برقی یاس

 

 

در ماشین برقی ایرانی یاس، امکان استفاده از هر دو نوع باتری لیتیوم یونی و سرب اسیدی فراهم شده است و می‌توان آن را از طریق آداپتوری مخصوص در پارکینگ خانه شارژ کرد. همچنین سازندگان این خودرو می‌گویند در صورت تولید انبوه این خودرو، می‌توان باتری آن را از طریق ایستگاه‌های تعبیه شده از سوی شهرداری شارژ کرد.

خودروهای الکتریکی در ایران هنوز راه بسیار طولانی در پیش دارند. طرح‌هایی مثل خودرو برقی یاس نیازمند حمایت گسترده دولتی هستند. این طرح‌ها هنوز در ابتدایی‌ترین مراحل خود هستند و بعید است که خودروی برقی یاس بتواند مجوز تردد در سطح شهرها و پلاک‌گذاری را دریافت کند اما گام‌های این چنینی نشان دهنده پتانسیلی است که مهندسین و متخصصین داخلی دارند. باید امیدوار باشیم در سال‌های آینده با استفاده از این ظرفیت‌ها، وضعیت آشفته بازار خودرو در کشور متحول شود.

 

خودرو برقی یاس

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین