لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

هوندا ای رونمایی شد، خودروی الکتریکی هوندا امسال عرضه می‌شود؟

 

دو سال پیش در نمایشگاه خودروی ژنو، هوندا از برنامه الکتریک ویژن یا رویای الکتریکی برای اروپا رونمایی کرد. مطابق این برنامه، تا سال ۲۰۲۵ دو سوم خودروهای هوندا که در اروپا به فروش می‌رسند، الکتریکی، هیبریدی یا سوخت سلولی خواهند بود. هوندا برای نشان دادن پیشرفتش در زمینه طراحی خودروهای الکتریکی، سه‌شنبه آینده نمونه اولیه خودروی هوندا ای را در نمایشگاه ژنو رونمایی خواهد کرد. در این مقاله به معرفی و بررسی این هاچ‌بک مدرن می‌پردازیم.

 

 

درباره خودروهای الکتریکی هوندا

هوندا ای بر اساس خودروی مفهومی اربن ای وی طراحی شده است که در سال ۲۰۱۷ از آن رونمایی شد، یک خودروی کوچک و با نمک شهری با درهای خودکشی. این خودروی مفهومی چهار اینچ از خودروی الکتریکی هوندا فیت هم کوتاه‌تر بود. هوندا سابقه طولانی در تحقیق و توسعه در مورد خودروهای الکتریکی دارد. آن‌ها دهه‌های طولانی است که در حال معرفی خودروهای مفهومی الکتریکی هستند اما تولید خودروهای الکتریکی توسط این شرکت ژاپنی بسیار محدود بوده است. این شرکت در اواخر دهه نود تنها چند صد دستگاه خودروی الکتریکی پلاس فروخت و سپس بین سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ چند هزار دستگاه هوندا فیت هم به فروش رساند. در حال حاضر تنها محصول الکتریکی هوندا، خودروی هوندا کلریتی است که در تعداد خیلی محدود به فروش می‌رسد و برد آن تنها ۱۴۳ کیلومتر بود.

 

هوندا ای رونمایی شد

 

اگرچه ممکن است این نمونه اولیه از هوندا ای تنها یکی دیگر از خودروهای مهفومی هوندا باشد، اما شواهد نشان می‌دهد که هوندا با جدیت قصد دارد یک خودروی الکتریکی جدید را روانه بازارهای اروپایی کند. سال‌هاست که موضع هوندا این است که خودروهای کوچک الکتریکی با برد کم برای بازار اروپا بسیار مناسب هستند. در سال ۲۰۱۱ مدیرعامل هوندا گفته بود خودروهای کوچک الکتریکی برای بازارهای ژاپن، اروپا و بعضی قسمت‌های آسیا، به خصوص برای مناطق شهری بسیار مناسب هستند.

 

هوندا ای رونمایی شد

 

 

یکی دیگر از نشانه‌های این که این خودرو بسیار به تولید انبوه نزدیک است این است که این نمونه اولیه بر اساس یک پلتفرم اختصاصی جدید تولید شده است. این پلتفرم محور عقب است که نشان می‌دهد طراحی آن اسپرت است. بعید است شرکتی مثل هوندا سرمایه زیادی را صرف ساخت یک پلتفرم اختصاصی کند و سپس روی آن پلتفرم خودرویی تولید نکند.

باید به هوندا ای به چشم یک خودروی شهری کوچک و بامزه نگاه کنیم، چیزی شبیه به بی ام و i3. مسافتی که این خودرو با یک بار شارژ طی می‌کند تقریبا ۲۰۰ کیلومتر است که برای کاربردهای شهری بسیار مناسب است. هوندا ای یک هاچ‌بک پنج در است.

در حال حاضر نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام یک از ویژگی‌های آینده‌نگرانه این خودرو تنها در نمونه اولیه به کار رفته‌اند و کدام راهشان را به خودروی نهایی باز می‌کنند. از جمله ویژگی‌های جذاب این خودرو می‌توان به دستگیره‌های دری که از بدنه خارج می‌شوند، آینه‌های جانبی مجهز به دوربین، جلو پنجره شفاف و یک نمایشگر بزرگ که در سراسر داشبورد امتداد یافته است اشاره کرد.

 

 

هوندا ای رسما در نمایشگاه خودروی ژنو به نمایش درخواهد آمد و در آن زمان می‌توانیم در مورد مشخصات فنی، تاریخ عرضه و دیگر ویژگی‌های این خودروی کوچک و زیبا اطلاعات بیشتری در اختیار شما بگذاریم.

 

هوندا ای رونمایی شد

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین