لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

چطور خودروی خود را برای مسافرت نوروزی آماده کنیم؟

 

کم کم به ایام نوروز نزدیک می‌شویم و عده خیلی زیادی در این تعطیلات با خودروی خود به سفر و گشت و گذار خواهند پرداخت. سال گذشته آمار سفرهای نوروزی از همیشه بیشتر بود و با افزایش قیمت شدید بلیط هواپیما و حتی قطار، سفر با خودرو محبوب‌تر هم شده است. هیچ چیز جای نشستن در ماشین و لذت بردن از جاده و گذراندن وقت با همسفرمان را نمی‌گیرد.

آماده کردن خودرو پیش از سفر نوروزی باعث می‌شود آرامش و راحتی شما تضمین شود و استرس و نگرانی از بابت خودروی خود نداشته باشید. آماده کردن خودرو هم می‌تواند جلوی بروز اتفاقات ناراحت‌کننده را بگیرد و هم می‌تواند از خرابی ماشین و به قول معروف ضد حال در حین سفر پیشگیری کند. با انجام چند گام ساده می‌توان هر نوع نگرانی مربوط به خودرو را در طول سفر نوروزی به حداقل رساند.

 

 

حواستان به روغن موتور باشد

 

آماده کردن خودرو برای سفر نوروزی

 

قدیمی‌ها می‌گفتند بهتر است در تابستان از روغن‌های سنگین‌تر استفاده شود اما ماشین‌های امروزی پیشرفته‌تر هستند و نیاز به روغن‌های خاصی دارند. موتورهای مدرن طوری طراحی شده‌اند که بتوانند در شرایط آب و هوایی مختلف و دماهای مختلف کارآمد باشند. اگر مدل خودروی شما قدیمی است مطمئن شوید که گران‌روی و ویسکوزیته روغن موتور شما دقیقا همانی است که سازنده توصیه کرده است. روغن موتور مناسب پایین در خودرو در سمت راننده یا در دفترچه راهنمای خودرو نوشته شده است.

اگر بخاطر سردی هوا در فصل زمستان تعویض روغن خودریتان را عقب انداخته‌اید، حالا قبل از مسافرت نوروزی وقت عوض کردن آن رسیده است. تعویض نکردن منظم روغن موتور می‌تواند باعث فرسودگی شدید موتور شود و در نهایت خرج زیادی بابت تعمیرات روی دست شما می‌گذارد. سطح روغن را مرتبا چک کنید، منتظر نباشید تا چراغ روغن خودرو روشن شود یا زمان تعویض روغن برسد، بهتر است همیشه حواستان به سطح و کیفیت روغن موتور باشد.

 

با سطح مایعات خودرو آشنا شوید

سیستم خنک‌کننده خودروی شما در هوای بهاری و گرمای مسیرهای ایران هم شما را خنک نگه می‌دارد هم موتور را خنک می‌کند. یکی از مهم‌ترین اجزای موتور خودرو سیستم خنک‌کننده آن است. اگر دمای خودروی شما عادی باشد و سیستم خنک‌کننده عملکرد خوبی داشته باشد، موتور شما دیرتر فرسوده می‌شود، روغن‌موتور دیرتر ویسکوزیته خود را از دست می‌دهد و احتراق سوخت بهینه‌تر صورت می‌گیرد. در دمای بالا خودرو ممکن است جوش بیاورد و باور کنید اصلا خوشایند نیست که وسط یک جاده بیابانی با خانواده مجبور شوید کنار بزنید تا به جوش آوردن موتور رسیدگی کنید. برای بررسی سیستم خنک‌کننده خودرو باید:

  • مطمئن شوید رادیاتور خنک است. وقتی رادیاتور داغ یا گرم باشد یعنی تحت فشار قرار دارد و این ممکن است باعث سوختن مایع خنک‌کننده و آسیب دیدن رادیاتور شود.
  • رادیاتور و سیستم خنک‌کننده را بررسی کنید تا نشتی، سوراخ یا ترک نداشته باشد. مطمئن شوید که همه شلنگ‌ها و اتصالات سالم و محکم هستند.
  • اگر سطح مایع‌خنک‌کننده کمتر از نیمی از مخزن شده بود، آن را پر کنید. هیچوقت ضدیخ ۱۰۰ درصد خالص در مخزن نریزید. سعی کنید یا از ضدیخ ترکیبی استفاده کنید یا ضدیخ را به صورت ۵۰/۵۰ با آب ترکیب کنید.

همچنین مهم است که سطح مایعات مختلف خودرو مثل روغن هیدرولیک، روغن ترمز، مایع شیشه‌شوی و روغن گیربکس را هم قبل از سفر بررسی کنید.

 

 

 

آماده کردن خودرو برای سفر نوروزی

 

لاستیک‌ها را بررسی کنید

لاستیک‌ها نقش خیلی مهمی در کنترل خودروی شما ایفا می‌کنند چون در واقع این لاستیک‌ها هستند که بدنه خودروی شما را روی جاده نگه می‌دارن بنابراین حیاتی است که لاستیک‌ها وضعیت خوبی داشته باشند.

عاج‌های لاستیک باید عمق کافی داشته باشند. اگر یک سکه بین عاج‌ها قرار دهید و تا نیمه پوشانده شود، وضعیت لاستیک شما مناسب است. همچنین باید فشار باد لاستیک‌ها را تنظیم کنید. فشار باد مناسب که روی تایرها نوشته شده است، حداکثر فشاری است که لاستیک تحمل می‌کند، نه فشار باد ایده‌آل. برای فهمیدن فشار باد مناسب خودرو به دفترچه خودرو مراجعه کنید. در نهایت به خاطر داشته باشید وضعیت لاستیک زاپاس را هم کاملا بررسی کنید تا سالم باشد. اگر بدبیاری بیاورید و مشکلی برای لاستیکتان ایجاد شود، اصلا دلتان نمی‌خواهد که ناگهان وسط جاده متوجه شوید لاستیک زاپاس خودرو هم مشکل دارد.

 

آماده کردن خودرو برای سفر نوروزی

 

سیستم تهویه خودرو را بررسی کنید

در هوای بهاری و جاده‌های اکثرا خشک ایران، ممکن است تحمل مسیر بدون خنکی کولر و تهویه غیرقابل تحمل باشد. مثل هر سیستم دیگری در خودروی شما، سیستم تهویه هم باید مرتب بررسی شود. پیش از همه چیز وضعیت تسمه تهویه را بررسی کنید، اگر تسمه شل شده باشد یا ترک خورده باشد کمپرسور درست کار نمی‌کند و سیستم تهویه عمل نخواهد کرد. از یک مکانیک بخواهید سطح مایع‌خنک‌کننده در کولر را بررسی کند و در صورت نیاز سطح آن را بالا ببرد. دقت کنید که مایع خنک‌کننده کولر سمی است بنابراین حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

 

همچنین بخوانید:  آموزش تعویض لاستیک خودرو

 

 

آماده کردن خودرو برای سفر نوروزی

 

ایمن رانندگی کنید

بدترین شیوه برای تمام کردن یک مسافرت نوروزی، تصادف کردن است. کمی احتیاط می‌تواند سفری خوش برای شما رقم بزند. به خاطر داشته باشید که هر خودرویی نقاط کوری دارد که راننده روی آن‌ها دید و تسلط زیادی ندارد. سعی کنید همیشه احتیاط کنید و مراقب نقاط کور خودرو حین رانندگی باشید. اگر خودروی شما دوربین پشتیبانی جلو و عقب دارد به آن توجه کنید.

بستن کمربند ایمنی را فراموش نکنید، هر ۶ ثانیه جان یک نفر در تصادفات رانندگی بخاطر بستن کمربند حفظ می‌شود. به خاطر داشته باشید که چراغ‌های خودرو را بررسی کنید تا کدر یا مه‌گرفته نباشند، بهتر است چراغ‌ها را خوب تمیز کنید. نور مناسب خودرو هنگام رانندگی در شب اهمیت زیادی دارد.

 

آماده اتفاقات باشید

همه ما دوست داریم در عید نوروز مسافرت بدون دردسر و اتفاق ناخوشایندی داشته باشیم، اما حادثه هیچوقت خبر نمی‌کند. همیشه به اندازه همه نفرات آب همراه داشته باشید. همراه داشتن جعبه کمک‌های اولیه، کمی سوخت، ابزارهای ساده، کابل برای باتری به باتری کردن، قیچی یا چاقوی سفری، چراغ قوه با باتری اضافه، داروهای ضروری، شارژر خودرو و غذاهای فاسد نشدنی می‌تواند بسیار مفید باشد.

 

با رعایت کردن این نکات ساده، آماده سفر نوروزی بدون نگرانی خود هستید. رانندگی در سفرهای نوروزی لذت‌بخش و دوست‌داشتنی است، با احتیاط برانید و خودروی خود را از قبل برای مسافرت نوروزی آماده کنید تا سفری سلامت داشته باشید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین