لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

معرفی شاسی‌بلند تسلا، تسلا مدل Y رونمایی شد

 

زمانی تسلا تمام بازار خودروهای الکتریکی را در اختیار خود داشت، اما حالا رقابت در این حوزه در حال داغ شدن است و به همین علت تسلا مدل Y را عرضه کرده است تا بتواند سهم بیشتری از بازار پررونق شاسی‌بلندها تصاحب کند. از نظر فنی، تسلا مدل 3 در کلاس کراس‌اوور قرار می‌گیرد و نمی‌توان به آن شاسی‌بلند گفت چون این خودرو تفاوت‌های واضحی با یکدیگر دارند. در حال حاضر تنها خودروی تسلا که می‌توان آن را شاسی‌بلند دانست تسلا مدل X است که اگرچه بسیار سریع و جذاب است، اما قیمت آن بسیار بالاست. به همین دلیل تسلا مدل Y را عرضه کرده است که قیمت معقول‌تری دارد و می‌تواند برگ برنده تسلا باشد.

 

 

نگاهی به مشخصات فنی تسلا مدل Y

 

معرفی شاسی

معرفی شاسی

 

بالاخره تسلا مدل Y را معرفی کرد و در همان اولین نگاه به مدل Y می‌توان فهمید که این خودرو بزودی به یک گزینه رقابتی جدی در بازار کراس‌اوورها و شاسی‌بلندها تبدیل خواهد شد. خیلی سریع به سراغ بررسی ویژگی‌های این خودرو می‌رویم. تسلا مدل Y یک خودروی هفت سرنشین است و با یک بار شارژ می‌تواند ۴۸۲ کیلومتر مسافت را طی کند و شتاب صفر تا صد کیلومتر آن تنها ۳.۵ ثانیه طول می‌کشد. البته این آمارها بستگی به تیپ انتخابی مشتری هم دارد. قیمت تسلا مدل Y از ۳۹ هزار دلار شروع می‌شود. مدل استاندارد بهار سال ۲۰۲۱ وارد بازار می‌شود و پس از آن مدل‌هایی با عملکرد بالا هم عرضه خواهند شد که قیمت آن‌ها تا ۵۱ هزار دلار هم بالا می‌رود.

مدل استاندارد ساده‌ترین مدل تسلا Y است اما این به معنی کند بودن آن نیست، شتاب صفر تا صد کیلومتر این خودرو تنها ۵.۹ ثانیه طول می‌کشد و مسافتی که به یک بار شارژ پشت سر می‌گذارد ۳۷۰ کیلومتر است. در مدل لانگ رنج شتاب خودرو بهتر شده است و به ۵.۵ ثانیه رسیده است و برد مسافت آن به ۴۸۲ کیلومتر هم می‌رسد. مدل پرفرمنس که قوی‌ترین مدل این خودرو است می‌تواند ۴۵۰ کیلومتر مسافت را با یک بار شارژ طی کند و قیمت آن تقریبا ۶۰ هزار دلار است. یک مدل تمام چرخ دو موتوره هم در نظر گرفته شده است که ۴۵۰ کیلومتر مسافت را طی می‌کند و شتاب صفر تا صد کیلومتر آن ۴.۸ ثانیه طول می‌کشد.

 

 

داخل کابین تسلا مدل Y چه خبر است؟

 

معرفی شاسی

 

داخل کابین با ویژگی‌هایی مواجه هستیم که شبیه به تسلا مدل ۳ هستند. داشبورد طراحی مینیمالی دارد و یک نمایشگر لمسی بزرگ وسط داشبورد نصب شده است که تقریبا تمام امکانات خودرو را کنترل می‌کند، از جمله حالت رانندگی خودکار. جای تعجبی هم ندارد چرا که طراحی تسلا مدل Y شباهت زیادی به طراحی تسلا مدل ۳ دارد. هنوز جزئیات بیشتری از این خودرو منتشر نشده است، اما آن‌هایی که درهای بال پرنده‌ای دوست دارند ناامید خواهند شد چون درهای تسلا مدل Y بر خلاف شایعات پیشین، به شکل عادی باز و بسته می‌شوند. هنوز در مورد موتو و دیگر ویژگی‌های فنی این خودرو اطلاعات زیادی منتشر نشده است و باید منتظر انتشار اطلاعات بیشتر و جزئی‌تر در مورد تسلا مدل Y باشیم.

 

همه مدل‌های تسلا مدل Y بهار آینده وارد بازار می‌شوند، اما مدل پایه تسلا Y بهار ۲۰۲۱ عرضه خواهد شد.

 

معرفی شاسی

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین