لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :5 دقيقه

نکاتی در مورد رانندگی هنگام وقوع سیل

 

 

نوروز ۹۸ برای ما ایرانی‌ها روزهای تلخ و شیرینی بود. از یک سو شیرینی عید و سال جدید را حس کردیم و از سوی دیگر با وقوع سیل و خسارات جانی و مالی فراوان، تلخی بسیاری چشیدیم. هنوز هم بسیاری از استان‌ها و مناطق کشور درگیر بارش‌های شدید هستند و اگرچه بهترین توصیه ایمنی این است که از تردد در مسیرهایی که در آن‌ها هشدار وقوع سیل صادر شده است خودداری کنید، اما اگر ناچار به عبور و مرور در مسیرهایی هستید که در آن‌ها بارندگی زیاد است یا مسیرها دچار آب‌گرفتگی شده‌اند، مطالعه این مقاله می‌تواند به شما کمک کند سفری امن و آرام داشته باشید.

خیس بودن جاده یعنی افزایش فاصله ترمزگیری خودرو و همچنین اگر هوا سرد باشد، خیس بودن جاده یعنی بزودی جاده با یخبندان روبرو خواهد شد. اگر در طول سفر با آب‌گرفتگی یا سیل مواجه شدید، بهترین راه تغییر مسیر یا به تعویق انداختن سفر است چرا که هیچکس دلش نمی‌خواهد خودرویش در آب گیر کند یا بدتر از آن، در سیل گیر بیفتد و تبدیل به یکی از آسیب‌دیدگان یا حتی جان‌باختگان سیل شود.

خودروهای مدرن در شرایط جوی سخت عملکرد خوبی دارند، اما همچنان نسبت به آب آسیب‌پذیر هستند. سیستم‌های الکتریکی و موتور خودرو وقتی در معرض آب قرار می‌گیرند آسیب می‌بینند، و این جدا از خطرات جریان شدید آب است که به سادگی می‌تواند خودروها را با خود ببرد.

 

 

در صورت مواجهه با سیل چه باید کرد؟

 

نکاتی در مورد رانندگی هنگام وقوع سیل

 

بهترین پیشنهاد این است که از سیل اجتناب کنید. سعی کنید با آگاهی از مسیرها و وضعیت جاده‌ها، مسیری را انتخاب کنید که سیل و بارش شدید را دور بزنید تا خطر را به حداقل برسانید. حتی گاهی دور زدن و حرکت در خلاف جهت سیلاب بهترین گزینه است.

به هیچ عنوان نباید هنگام رانندگی وارد آبی شوید که بیشتر از ۱۵ سانتی‌متر عمق داشته باشد، اگر آب جریان داشته باشد باید از ورود به آبی با عمق بیشتر از ۱۰ سانتی‌متر اجتناب کنید. اگر مجبور به عبور از آب‌گرفتگی هستید، از قسمت‌های مرکزی جاده که ارتفاع بیشتری دارد عبور کنید. به آهستگی وارد آب شوید و به آهستگی حرکت کنید، اما دور موتور را بالا نگه دارید تا مانع از ورود آب به لوله اگزوز شوید. از گاز دادن و حرکت سریع در مسیرهای آب‌گرفته خودداری کنید چون عبور از آب با سرعت زیاد باعث وارد شدن آب به موتور می‌شود.

حتی راننده‌های خودروهای شاسی‌بلند و آفرود هم باید مراقب باشند. متخصصین لند روور می‌گویند هنگام ورود به آب گرفتگی باید با حدود ۱ تا ۲ کیلومتر بر ساعت سرعت وارد آب شد و بعد سرعت را به ۴ یا ۵ کیلومتر افزایش داد. این باعث شکل گرفتن موجی از آب جلوی خودرو می‌شود که تا حدودی مانع از ورود آب به موتور می‌شود.

 

مراقب راننده‌های دیگر باشید

 

نکاتی در مورد رانندگی هنگام وقوع سیل

 

در شرایط آب‌گرفتگی بعضی راننده‌ها نمی‌توانند اضطراب خود را کنترل کنند و حرکات ناگهانی و عجیب و غریبی از خود نشان می‌دهند. مراقب حرکات راننده‌های دیگر، به خصوص آن‌هایی که در لاین مخالف حرکت می‌کنند باشید. همچنین بخاطر داشته باشید که هنگام عبور ماشین‌های بزرگ مثل کامیون و تریلی در مسیرهای آب‌گرفته، ممکن است موجی که ایجاد می‌کنند باعث حرکت خودروی شما شود.

 

 

اگر خودرو در آب‌گرفتگی متوقف شد چه کنیم؟

اگر بدترین اتفاق ممکن روی داد و خودروی شما ناگهان از توقف ایستاد، مهم است که برای تعمیر کاپوت را باز نکنید چون این باعث ورود بیشتر آب به موتور می‌شود. اگر جریان آب شدت پیدا کرد یا ارتفاع آن زیاد شد، بلافاصله از خودرو خارج شوید، ترمز دستی را بکشید و به ارتفاع بروید. ممکن است بتوانید با قرار دادن خودرو در دنده یک یا دنده عقب آن را روشن کنید، ولی زیاد روی این حساب نکنید و وقت خود را تلف نکنید.

 

نکاتی در مورد رانندگی هنگام وقوع سیل

 

بی‌احتیاط نباشید

تحقیقات نشان می‌دهد بیش از نیمی از راننده‌ها ترسی از وارد شدن به مسیرهای آب‌گرفته ندارند، این نشان می‌دهد اکثر آن‌ها نسبت به خطرات آب‌گرفتگی و جریان شدید آب بی‌اطلاع هستند. تقریبا ۳۰ درصد رانندگان وارد جریان آب با عمق بیشتر از ۳۰ سانتی‌متر می‌شوند، در صورتی که جریان آب با عمق بیشتر از ۳۰ سانتی‌متر به سادگی می‌تواند یک خودرو را جابجا کند. سازمان‌های ایمنی در مورد ورود به جریان آبی با بیش از ۱۰ سانتی‌متر عمق هشدار می‌دهند. تحقیقات نشان می‌دهخد که یک سوم مرگ و میرها و آسیب‌دیدگی‌های ناشی از سیل در زمینه خودرو، مربوط به رانندگانی است که بی‌دلیل خطر می‌کنند و به موقع از مسیر سیل خارج نمی‌شوند.

 

چند توصیه کوتاه در مورد رانندگی هنگام سیلاب

  • سعی کنید وارد آب راکد با بیش از ۱۰ سانتی‌متر عمق و جریان آب با عمقی بیشتر از ۱۵ سانتی‌متر نشوید.
  • با سرعت ۱ تا ۲ کیلومتر وارد آب شوید.
  • با سرعت ۴ یا ۵ کیلومتر در مسیرهای آب گرفته حرکت کنید.
  • در قسمت‌های مرتفع جاده تردد کنید
  • در دنده یک و با دور موتور بالا حرکت کنید.
  • هنگام خروج از آب‌گرفتگی به آرامی ترمز بگیرید تا ترمزها خشک شوند.
  • در صورت امکان از مسیرهای جایگزین تردد کنید.
  • در صورت سریع شدن جریان آب یا بالا آمدن ارتفاع آب بلافاصله از خودرو خارج شوید و به محلی امن در ارتفاع بروید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین