لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

اولین اطلاعات از رانا پلاس، قیمت رانا پلاس چقدر خواهد بود؟

 رانا دومین محصول ملی ایران خودرو است که در سال ۱۳۹۱ وارد بازار کشورمان شد، هرچند رانا بیش از آن که یک خودروی جدید باشد، فیس‌لیفت شده پژو ۲۰۶ صندوقدار است. رانا مجهز به موتور معروف TU5 ایران‌خودرو است و در آن از گیربکس پنج سرعته اتوماتیک BE4 استفاده شده است. در حال حاضر قیمت رانا در بازار ۷۵ میلیون تومان و در کارخانه ۵۱ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان است.

رانا می‌تواند ۱۰۸ اسب‌بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن‌متر در اختیار راننده بگذارد. شتاب این خودرو ۱۲ ثانیه است و حداکثر سرعت آن از سوی ایران‌خودرو ۱۸۹ کیلومتر اعلام شده است. مصرف سوخت رانا به صورت ترکیبی ۶.۶ لیتر در هر صد کیلومتر است. از جمله تجهیزات و امکانات این خودرو باید به ترمز ضد قفل ABS با سیستم EBD اشاره کرد که هر دو از نوع دیسکی هستند.  برای سرنشینان جلو ۲ کیسه هوا در نظر گرفته شده است.

 

رانا پلاس

 

ظاهر رانا پلاس چه تغییراتی کرده است؟

اخیرا تصاویری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد ایران‌خودرو همانطور که قبلا هم اعلام کرده بود یک نسخه جدید از رانا با نام رانا پلاس طراحی و تولید کرده است. اگرچه هنوز متخصصین خودرو روزنامه‌نگاران این صنعت نتوانسته‌اند از نزدیک با این خودرو آشنا شوند، اما از جمله تغییرات آن می‌توان به چراغ‌های اسپرت‌تر نئونی با داشتن چراغ دی‌لایت (روشنایی روز) و یک رنگ شدن دستگیره درها و زه جانبی بدنه اشاره کرد.

در داخل کابین تغییرات ملموس‌تر هستند، صندلی‌ها کاملا جدید هستند، امکان اتصال به سیستم چندرسانه‌ای از طریق بلوتوث و کروز کنترل به خودرو اضافه شده است و چراغ‌های داخلی طراحی جدیدی دارند. همچنین فرمان خودرو برقی شده است که می‌تواند یک تغییر جذاب برای خریداران باشد.

 

مشخصات فنی رانا پلاس

از نظر مشخصات فنی به نظر می‌رسد رانا پلاس هیچ تغییر معنی‌داری نسبت به رانا نخواهد داشت و از همان موتور TU5 با ۱۰۸ اسب‌بخار قدرت و ۱۴۲ نیوتن‌متر گشتاور استفاده می‌کند، هرچند به لطف استفاده از پمپ برقی به جای پمپ هیدرولیک در فرمان، احتمالا قدرت رانا پلاس ۴ یا ۵ اسب‌بخار بیشتر از رانا خواهد بود. همچنین احتمال دارد ایران‌خودرو برای ارزان کردن این خودرو ترمزهای کاسه‌ای را جایگزین ترمزهای دیسکی عقب کند. جعبه دنده نیز دست‌نخورده مانده است و سایر مشخصات فنی رانا پلاس از جمله حداکثر سرعت، شتاب و مصرف سوخت نیز تغییری نداشته‌اند.

 

رانا پلاس

 

قیمت رانا پلاس چقدر خواهد بود؟

در حال حاضر ایران‌خودرو هیچکدام از اطلاعات مربوط به رانا پلاس را تایید نکرده است اما با توجه به شرایط بازار می‌توان انتظار داشت که رانا پلاس با قیمتی حدود ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان وارد بازار شود و ۱۰ الی ۲۰ میلیون تومان نسبت به رانا گران‌تر خواهد بود. این در حالی است که زمانی رانا قرار بود جایگزین ارزان‌تر پژو ۲۰۶ صندوقدار باشد، اما این روزها دیگر نمی‌توان خودرویی در بازار کشور پیدا کرد که قیمت آن حقیقتا اقتصادی باشد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین