لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

اعلام نتایج بهترین خدمات پس از فروش خودروهای سواری

شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران ( ISQI) طی گزارشی به بررسی وضعیت رضایتمندی مشتریان از خدمات پس از فروش خودروهای سواری پرداخت. به منظور ارزیابی خدمات پس از فروش خودروهای سواری، 4 شاخص در نظر گرفته شد نظیر: زمان صرف شده جهت انجام تعمیرات، برخورد و پاسخگویی، هزینه پرداختی و کیفیت خدمات و توزیع شبکه خدمات پس از فروش.

 

در این تحقیق، از 562 هزار نفر از مشتریان، مصاحبه صورت گرفت که در نهایت نتایجی را در بر داشت. یکی از نتایج این تحقیق، انتقاداتی بود که از این خدمات پس از فروش صورت گرفته بود. انتقاد و پیشنهاد مشتریان را می توان در قالب 5 عنوان مطرح کرد: 1- کمبود یا نبود قطعات یدکی، 2- کمبود تعداد نمایندگی های مجاز، 3- کیفیت پایین قطعات، خدمات و تعمیرات، 4- عدم انجام کار یا رفع ایراد، و 5- هزینه تراشی بی مورد. که در بین این موارد، "کمبود یا نبود قطعات یدکی" به عنوان بیشترین اتقاد از جانب مشتریان مطرح شد.

 

در این تحقیق، لیستی از سیزده شرکت ارائه کننده خدمات پس از فروش، تهیه شده است. هر یک از این شرکت ها، با بیش از 10 نمایندگی در ایران، مشغول به فعالیت هستند.

 

در این لیست، شرکت ایرتویا با امتیاز 767 از 1000 امتیاز، به عنوان بهترین ارائه کننده خدمات پس از فروش شناخته شد. شرکت ایرتویا، به ارائه خدمات پس از فروش خودروی تویوتا ( راو 4، یاریس، کرولا، کمری و غیره) می پردازد. پس از شرکت ایرتویا، شرکت اطلس خودرو و شرکت آسان موتور به عنوان دومین و سومین شرکت های برتر از نظر خدمات پس از فروش انتخاب شدند. شرکت اطلس خودرو، به ارائه خدمات خودروی کیا ( سراتو، اسپرتیج، سورنتو، سول و غیره) پرداخته و همچنین شرکت آسان موتور به ارائه خدمات خودروی هیوندای ( توسان، اکسنت، آزرا، سانتافه، سوناتا، النترا و غیره) می پردازد.

 

در انتهای این لیست سیزده تایی، شرکت های رامک خودرو ( نماینده خودرو سان یانگ اکتیون، تیوولی و غیره)، شرکت سایپا ( نماینده خودروهای پراید، ریو، تیبا، چانگان، آریو و غیره) و کرمان موتور ( نماینده خودروهای لیفان و جک) به ترتیب در جایگاه یازدهم، دوازدهم و سیزدهم قرار داشته و نسبت به سایر رقبا از کیفیت خدمات کمتری برخوردار بودند.  

 

در جدول زیر می توانید به مشاهده جایگاه کامل و رتبه بندی شرکت های ارائه کننده خدمات پس از فروش خودرو بپردازید:

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین