لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

اهمیت ماشین آلات کشاورزی در صنعت

 

با پیشرفت علم و تکنولوژی و صنعت همواره شاهد عرضه محصولات و دستگاه‌های جدید در صنایع مختلف هستیم. محصولات و دستگاه‌هایی که باعث تسریع در کار انسان‌ها شده است. در این میان ماشین آلات کشاورزی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. به کمک ماشین آلات کشاورزی می‌توان در کوتاه‌ترین زمان ممکن به محصولات مرغوب و کیفیت بالا دست پیدا کنیم. محصولاتی که به عنوان اصلی ترین مواد غذایی محسوب می‌شوند. به همین خاطر ما باید برای برداشت محصولات خوب و با کیفیت به تمام جزییات توجه کنیم. جزییاتی نظیر زمین و ماشین آلات کشاورزی که برای این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند. در این مقاله سعی داریم برخی از ماشین آلات کشاورزی که اهمیت بیشتری دارند را به صورت مختصر معرفی کنیم.

ماشین‌های کشاورزی در دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که دارای کارایی‌های متفاوتی در قسمت کاشت داشت و برداشت هستند. در این میان دسته بندی متفاوتی هم برای ماشین الاتی که پروسه کاشت را انجام می‌دهند داریم. ماشین آلاتی که در بخش کاشت با آنها سروکار داریم ویژگی‌های مختلفی دارند. یکی از ویژگی هایشان اصلاح خاک از نظر شیمیایی همانند کود دادن است. نوعی دیگر نیز آن دسته از ماشین آلاتی هستند که باعث می‌شوند خاک از نظر فیزیکی اصلاح شوند و به نوعی همانند گاوآهن‌ها عمل می‌کنند.

این گاو‌‌ آهن‌ها به دسته‌های مختلفی نیز تقسیم می‌شوند. گاوآهن یا خیش برای آماده کردن زمین جهت شخم زدن درنظر گرفته می‌شود. گاوآهن‌های برگردان دار بشقابی سنتی و اسکنه‌ای در این دسته از ماشین آلات کشاورزی قرار می‌گیرند. در این بین این چند دستگاه نوع سنتی به علت سرعت عمل پایین و زمان بری بیشتر جهت شخم زدن دیگر چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. گاوآهن‌های بشقابی نیز بیشتر در زمین‌های باتلاقی و چمنزارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاوآهن‌های اسکنه‌ای نیز درمدل‌های زیرشکن قلمی و پنجه غازی عرضه می‌شوند. دیسک نیز یکی دیگر از لوازم و قطعات مورد استفاده در صنعت کشاورزی است. وظیفه اصلی دیسک‌ها خرد کردن خاک‌ها نسبتا سفت است. اجزای تشکیل دهنده یک دیسک ساده محور و چند بشقاب است. ضمن اینکه دیسک‌ها در دو نوع تک محور و دو محور ساخته می‌شوند.

دستگاه‌های مهم در کشاورزی

اتیماتور: کارای‌های مختلفی دارد. در بخش کاشت استفاده زیادی از آن می‌شود و برای از بین بردن علف‌های هرز نیز از آن استفاده می‌شود.

رتیباتور: این دستگاه نیز همانند دستگاه اتیماتور دارای شاسی با تیغه‌های فنری است اما عملکرد آن به صورت دوار می‌باشد.

غلتک: از این دستگاه در جهت صاف و هموار نمودن بذرها استفاده می‌شود. غلتک‌هایی که در کشاورزی استفاد می‌شود دارای جنس‌های مختلفی هستند که اکثرشان به صورت پلاستیک فشرده در بازار عرضه می‌شود.

لولر: یکی از دستگاه‌هایی که با آن می‌توان خاک زمین را یکنواخت و صاف و هموار کرد دستگاه لولر است. این دستگاه در صنعت کشاورزی بسیار مهم و با اهمیت است.

شیارساز یا فارو: برای ساخت جوی از این دستگاه استفاده می‌شود. دستگاه شیارساز یا فارو برای کاشت‌های ردیفی جوی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بذرکار: دستگاه بذرکار جهت انجام عمل فارو و شخم زنی به صورت هم زمان صورت می‌گیرد.

مرزبند:  دستگاه مرزبند که در دو نوع بشقابی و تیغه‌ای موجود می‌باشد کار اصلی‌اش تنظیم و مرزبندی کردن پشته‌ها می‌باشد.

مته گود برداری: یکی از دستگاه‌هایی که می‌توان از آن برای کاشت نهایت و درختچه جهت گودکردن زمین استفاده کرد دستگاه مته گود برداری است.

نهر کن: برای اینکه بتوان آب خارج شده از چاه را به سمت مشخصی هدایت کرد می‌توان از دستگاه نهرکن استفاده کرد. این دستگاه با درست کردن شیارهای مختلف این کار را انجام می‌دهد.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین