لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :3 دقيقه

سیستم کی لس چیست؟

در این مقاله سیستم کی لس استارتر را معرفی می کنیم و به مزایا و معایب آن می پردازیم.

 

سیستم کی لس

 

کی لس استارتر یکی از بهترین تکنولوژی‌های است که در دو دهه اخیر در خودروها استفاده شده است و به نوعی فراگیر شده است. این سیستم در اواسط دهه 90 میلادی توسط شرکت مرسدس‌بنز معرفی شد.

در زمان ورود این سیستم ابتدا خودروهای لوکس از این آپشن بهرمند می‌شدند. اما حالا می‌توان گفت در بسیاری از خودروهای معمولی که دارای آپشن‌های ساده‌ای هستند نیز می‌توان شاهد استفاده از چنین آپشنی بود. این سیستم پیشرفته به کمک یک کلید یا کارت هوشمند عمل می‌کند. راننده فقط باید سوییچ را در دست جیب یا کیف خود به همراه داشته باشد. با نزدیک شدن به خودرو (یک متری) قفل درب‌ها باز می‌شود و تنها شما باید دستگیره درب را بکشید. همچنین برای آنکه بخواهید خودرو را قفل کنید نیازی نیست که دکمه قفل روی ریموت را فشار دهید. تنها کافی است دستگیره درب خودرو را لمس کنید. حتی با دور شدن از خودرو درب‌ها به صورت خودکار قفل می‌شود.

 

در ویدیوی زیر بصورت خلاصه عملکرد سیستم کی لس استارت را نشان داده ایم. پیشنهاد می کنیم این ویدیوی جذاب را از دست ندهید:

 

 

سیستم کی لس

 

همچنین بخوانید:  سیستم Eco چیست؟

 

به کمک این سیستم شما می‌توانید پیشرانه خودرویتان تنها با نگه داشتن پدال ترمز و فشار دادن یک دکمه روشن کنید. در برخی از خودروها شما کافی است کارت هوشمند یا سوییچ را در جای مخصوص قرار دهید و سپس دکمه Start را فشار دهید.

 

سیستم چراغ راهنما در کی لس استارت (Keyless Start)

درکنار این سیستم سیستم چراغ راهنمای دستگیره نیز در خودروها بکار رفته است. این سیستم در حین نزدیک شدن به خودرو و فعال شدن سیستم کی لس برای سهولت در مشخص شدن دستگیره در بخشی از آن را با چراغ روشن می‌کند. این چراغ در زیر دستگیره درب تعبیه شده است.

 

سیستم کی لس

 

از مزایای کیلس استارت آن است که توسط سیستم انجین استارت می توان از راه دور خودرو را روشن یا خاموش شود. این آپشن درفصلهای زمستان و تابستان بسیار مفید خواهد بود.

 

همچنین بخوانید:  هدآپ دیسپلی چیست؟

 

مزیت دیگر سیستم کیلس استارت سیستم ایمنی آن است که ایمن تر از سیستم امنیتی دزدگیر می باشد. علاوه بر آن توسط سیستم کیلس استارت که به جای قفل سوئیچ داخلی نصب می شود نیاز نیست سوئیچ را وارد قفل فرمان کنید. کافیست انگشت خود را روی استارت فشار می دهید تا ماشین روشن شود.

 

معایب سیستم کی لس استارتر

با وجود مزیت ها و راحتی کار با سیستم کی لس استارتر معایب آن باعث شده که افراد محتاط به روش سنتی روشن کردن و قفل کردن خودرو بسنده کنند. معایب اصلی این سیستم به ترتیب زیر هستند:

 

سیستم کی لس

 

  • هک شدن ریموت خودروی مبتنی بر سیستم کی لس

به دلیل اینکه ریموت سیستم کی لس استارتر یک رمز برای سنسور ایمنی و ضدسرقت خودرو ارسال می کند، می توان با دستکاری امواج رادیویی به این کد رمز دست یافت.

 

همچنین بخوانید:  دی لایت چیست؟

 

  • تمام شدن باتری ریموت

تمام شدن باتری ریموت سیستم کی لس مشکلات متعددی برای رانندگان به ارمغان می آورد که زمان زیادی از آنها تلف می کند.

  • هزینه ی بالای تعمیر

ریموت و سیستم کی لس استارتر مثل باقی قطعات الکترونیکی از خراب شدن و استهلاک مصون نیست. ولی بیاد داشته باشید که در صورت خرابی یا گم کردن آن هزینه ی زیادی باید صرف تعمیر یا ساخت یک ریموت کنید.

 

 

سیستم کی لس

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین