لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :1 دقيقه

ابتکار گذشتگان در طراحی تایرهای کاوشگر ناسا

پروژه ی تولید "مریخ نورد کنجکاو" (Mars Curiosity نام یکی از پیشرفته ترین کاوشگرهایی است که از طرف ناسا به مریخ ارسال شده است) یک موفقیت بزرگ برای ناسا محسوب می شود اما تکنولوژی های مدرن استفاده شده توسط ناسا، نتوانست از تایرهای این کاوشگر، در شرایط نامساعد سیاره ی مریخ محافظت نماید. برای اکتشافات بعدی، ناسا تصمیم گرفت تا از ابتکارات گذشتگان در این کاوشگر استفاده نماید.

ناسا در نظر دارد تا از تایرهای پوشیده شده با زره زنجیری ( مانند آنچه که در جنگ های قدیم به عنوان زره بر تن می کردند) برای کاوشگر خود استفاده کند. چرا که این تایرها علاوه بر انعطاف پذیری فوق العاده، بیشترین مقاومت را در بین تایرهای غیر بادی را دارند. استفاده از این تایرها می تواند در دست یافتن به تکنولوژی جدید برای مقابله با شرایط نامساعد خارج از سیاره ی زمین کمک شایانی کند.

چرخ های کنونی "مریخ نورد کنجکاو" در تست های انجام شده، به دلیل عدم انعطاف پذیری چرخ ها، آسیب های بسیاری متحمل شد. از طرفی ناهمواری های موجود در صخره های سیاره ی مریخ، کار را برای این چرخ ها سخت تر می کند. تایرهای جدید ناسا، در عوض انعطاف پذیری بالایی دارند و در عین حال نفوذ پذیری آن ها بسیار کم خواهد بود. البته گفتنی است که تنها استفاده از ساختار زنجیری باعث بوجود آمدن چنین چرخ های ایده آلی نشده، بلکه در تولید این چرخ ها از آلیاژهای نظیر نیکل و تیتانیوم استفاده شده است که می توانند شکل خود را همواره حفظ نمایند. استفاده از آلیاژ نیتی (NiTi) با خاصیت حافظه ی شکلی باعث می شود تا تایر خاصیت انعطاف پذیری فوق العاده داشته باشد که در واقع سبب می شود تا پلاستیک شکل خود را همواره حفظ نماید.

به احتمال زیاد این تایرها برای استفاده در کاوشگر آتی مریخ قابل استفاده نخواهد بود، اما انتظار می رود تا در طراحی های آینده از این تایرها استفاده شود. البته از این تایرها در سیاره ی زمین نیز می توان به عنوان جایگزین تایرهای معمولی استفاده کرد. چراکه این تایرها کشش بیشتری دارند و موجب بالا رفتن ایمنی خودروها می شود.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین