لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

لاستیک در خودرو و اهمیت آن

هم با نام تایر شناخته می شود و هم با نام لاستیک. تایر تنها بخشی از خودرو می‌باشد که با سطح زمین درتماس است. درتماس تایر با سطح زمین آسفالت شن و ماسه سنگ ریزه خاک گل و... با تایرها برخورد دارند. به همین خاطر مقاومت لاستیک در برابر این مواد از اهمیت بالایی برخوردار بوده.

لاستیک های سیمی

لاستیک‌های نسل جدید با نام سیمی یا رادیال شناخته شده است. البته این مدل لاستیک‌ها نیز از اواخر دهه70 نیز تولید شده بودند. تایرهای رادیال دارای سطح مقطع پوشیده شده از سیم‌های متقاطع استیل است. پوشش استیل در این تایرها باعث می‌شود تحمل فشار و سرعت در دورهای بالا افزایش یابد. همچنین نسبت به لاستیک‌های قبلی(نخی) عملکردی بهتری از خود نشان می‌دهند.

درون تایرها چه موادی وجود دارد؟

درون تایرها مواد مختلفی نظر استیل کایوچو و پشم طبیعی قرار دارد. دربسیاری از کشورها سعی شده تا تایرها بعد از مصرف و انقضا بازیافت شوند. هر نوعی از مواد و متریالی که در لاستیک به کار رفته به شکل مختلفی بازیافت و مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از مواد تشکیل دهنده لاستیک را برای ساخت کفپوش‌های فشرده پلاستیکی درون پارک‌ها استفاده می‌کنند. که البته این خود دارای فرایند بسیار پیچیده‌ای است.

بخشی به نام آج

نوار‌هایی که برروی تایرهای خودرو نقش بسته آج نام دارد. آج لاستیک با سطح زمین و مسیر درحال حرکت ارتباط مستقیمی دارد. به همین خاطر طراحی آن بسته به نوع خودرو و مصارف آن از اهمیت بالایی برخوردار است. خودروهای تایرهایشان از آج کمتری و ساییده شده‌ای برخوردار باشند دارای هندلینگ و فرمان پذیری کمتری هستند. آج لاستیک باعث خروج آب از زیر تایرها می‌شود که به نوعی از سرخوردن خودرو در مسیرهای خیس و لغزنده جلوگیری می‌کند. البته این موضوع را شاید در مسیرهای شهری چندان احساس نکنید. ولی در اتوبان و جاده به خوبی این موضوع را احساس خواهید کرد. دربرخی از طرح‌های آج از طرح‌های رگه‌ای عرضی و بلوکی استفاده می‌شود. همچنین طرح ترکیبی رگه‌ای و عرضی برای بسیاری از آج تایرها مشاهده شده است.

ابعاد و اندازه لاستیک‌ها

تایرها در ابعاد و اندازه‌های مختلفی هستند همانطور که در تصویر ملاحظه می کنید اندازه تایر 19ZR40/285 است.دعدد 285 سطح مقطع یا همان اندازه لاستیک را بیان می‌کند. یعنی پهنای لاستیک مورد نظر 28سانتی متر و 5میلیمتر است. هرچقدر سرعت و قدرت خودرو بیشتر باشد این سایز باید پهن‌تر باشد. عدد40 هم ارتفاع لاستیک را نشان می‌دهد. برای بدست آوردن ارتفاع کلی لاستیک عدد285 را در 35% ضرب نمایید. عدد حاصل که 85.5 بوده ارتفاع کلی تایر را نشان می‌دهد. هرچقدر سرعت خودرو بیشتر باشد سعی می‌کنند لبه تایرها را برای افزایش هندلینگ و پایداری کوتاه‌تر درنظر بگیرند. عدد 19 در این تایر نشان دهنده قطر دهانه‌ی لاستیک است. این اندازه همیشه معادل سایز رینگ بوده و برحسب اینچ درنظر گرفته می شود. تایر مورد نظر 19اینچ است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین