لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :2 دقيقه

کپی برداری کمپانی موتورسازی تایلندی از موتورسیکلت کانتیننتال GT 650

کمپانی رویال انفیلد (Royal Enfield) با معرفی موتور کانتیننتال جی تی 650  (Continental GT 650)، از قدرتمند ترین و سبک ترین موتورسیکلت Café Racer خود، که تلفیقی از طراحی یکپارچه و ظاهر مدرن است، رونمایی کرد. این موتورسیکلت مجهز به پیشرانه ی 650 سی سی Parallel Twin است. این پیشرانه قادر به تولید بیشترین قدرت ممکن (47 اسب بخار) در بین موتورهای تولید شده توسط کمپانی  رویال انفیلد (Royal Enfield) است. موتورسیکلت کانتیننتال (Continental) برای اولین بار در سال 2010 وارد بازار شد و از همان زمان در بین سایر موتورسیکلت ها، شباهت بیشتری به موتورسیکلت های دهه 60 و 70 میلادی داشت.

یک کمپانی تایلندی به نام سنتور (Centaur) اخیرا موتور سیکلتی با نام سنتور سایم 150 (Centaur Siam 150 cc) طراحی کرده که شباهت بسیار زیادی به موتورسیکلت کانتیننتال جی تی (Continental GT) دارد. البته منظور از شباهت این است که، این دو موتورسیکلت در کنار یکدیگر مانند دو برادر دوقلو جلوه می کنند و از طراحی کاملا شبیه به هم برخوردار هستند. به نظر می رسد این کمپانی تایلندی تمامی اجزا و قطعات این موتور را برداشته و پس از کوچک کردن سایز آن ها، آن ها را در یک شاسی کوچکتر جایگذاری کرده است. البته گفتنی است که پیشرانه ی 150 سی سی این موتور در برابر پیشرانه ی قدرتمند 650 سی سی موتورسیکلت کانتیننتال جی تی (Continental GT) توان مقابله و مقایسه ندارد چرا که پیشرانه ی 150 سی سی موتورسیکلت سنتور سایم 150، تنها قادر به تولید 10 اسب بخار قدرت است.

جالب است بدانید که زمان به وجود آمدن موتورسیکلت های Café Racer به دهه ی 50 میلادی باز می گردد. زمانی که مردم با استفاده از موتور، از یک کافه تا کافه ی دیگر مسابقه می گذاشتند و باید تا قبل از اینکه آهنگ کافه قطع شود به کافه ی بعدی می رسیدند. برای اینکه مردم بتوانند سریع تر به این کافه ها برسند، نیاز به موتورهای قدرتمند تر و سبکتر داشتند.

کمپانی تایلندی سنتور (Centaur) با اعلام اینکه در طراحی و ساخت موتور سنتور سایم 150 (Centaur Siam 150 cc)  از موتورسیکلت بریتانیایی رویال انفیلد (Royal Enfield) الهام گرفته شده، خود را از اتهام کپی برداری بدون اجازه مصون نگه داشته است.

تمامی قطعات این دو موتورسیکلت از چراغ ها گرفته تا دستگیره ها و حتی سرعت سنج ها نیز بسیار شبیه به هم طراحی شده اند. همان طور که گفته شد، تفاوت اساسی این دو موتورسیکلت در سیستم قدرت آن ها است. موتور سنتور سایم 150 (Centaur Siam 150 cc) به پیشرانه ی تک سیلندر SOHC مجهز بوده که به یک جعبه دنده ی 5 سرعته متصل شده است. این پیشرانه، توانایی تولید حداکثر 10 اسب بخار قدرت در دور موتور 8000 rpm را دارد. میزان گشتاور تولیدی این پیشرانه نیز حداکثر به 10.5 نیوتن متر در دور موتور 6000 rpm می رسد.

قیمت فروش موتورهای موتورسیکلت کانتیننتال جی تی (Continental GT 650) و سنتور سایم 150 (Centaur Siam 150 cc) به ترتیب برابر با 5000 و 2000 دلار است.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین