لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

رونمایی کمپانی TVS از کانسپت موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) در نمایشگاه Auto Expo 2018

نسخه ی کانسپت موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) از جمله موتورسیکلت هایی است که در کنار موتورسیکلت کرئون تی وی اس (TVS Creon) در نمایشگاه اتو اکسپو 2018 در مرکز توجه علاقمندان قرار گرفت. به نظر کارشناسان، موتورسیکلت زپلین (Zeppelin)  صرفا به دلیل زیبایی ظاهری، مورد توجه قرار نگرفت. در این مقاله به 5 دلیلی که سبب شد تا موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) مورد استقبال قرار بگیرد، خواهیم پرداخت.

کمپانی TVS به طراحی و تولید موتورسیکلت های کلاس اسکوتر و آپاچی در دنیا معروف است. اما اگر به دو موتورسیکلت اخیر این کمپانی یعنی آپاچی 310 (Apache RR 310) و NTorq 125 توجه کرد، متوجه خواهیم شد که کمپانی TVS تصمیم دارد تا در مسیر جدیدی گام بردارد. کمپانی TVS در آخرین تولیدات خود اقداماتی نوآورانه انجام داده است. معرفی موتورسیکلت الکتریکی اسکوتر کرئون تی وی اس (TVS Creon) ، موتورسیکلت آپاچی آر تی آر 200 (Apache RTR 200 FI Ethanol) و سیستم قدرت الکتریکی – هیبریدی در نظر گرفته شده برای موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) نشان دهنده ی این موضوع است که کمپانی TVS نه تنها به سمت تولید موتورهای الکتریکی در حرکت است، بلکه به تولید موتورسیکلت های دیگری  با سوخت های مختلف کار کنند، علاقمند است. همچنین موتورسیکلت زپلین 2018 Zeppelin اولین نسخه ی کانسپت کروزر معرفی شده توسط کمپانی TVS است.

کمپانی TVS یک پیشرانه ی 220 سی سی جدید برای نسخه ی کانسپت موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) در نظر گرفته که قدرت تولید شده در این پیشرانه را از طریق Belt Drive به چرخ عقب موتور منتقل می شود. سیستم Belt Drive در مقایسه با Chain Drive، هم کم صداتر و هم به نگهداری و مراقبت کمتری نیازمند است. کمپانی TVS یک موتورسیکلت الکتریکی نیز برای موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) در نظر گرفته تا میزان قدرت تولید شده را بتواند افزایش دهد. پیشرانه ی در نظر گرفته شده برای نسخه ی کانسپت، دارای سیستم خنک کننده ی گازی ( هوا ) بوده اما رادیاتور طراحی شده برای موتورسیکلت زپلین (Zeppelin)، شرایط لازم برای استفاده از یک موتور قدرتمند تر با سیستم خنک کننده مایع را فراهم می کند. پس باید منتظر ماند و دید تا کمپانی TVS از کدام پیشرانه در نسخه ی تولیدی استفاده خواهد کرد.

تولید یک موتورسیکلت کروزر قدرتمند، تمرین ساده ای برای طراحی نخواهد بود. این کمپانی با معرفی موتورسیکلت زپلین (Zeppelin)، پیشرانه ی جدید و تکنولوژی جدیدی را معرفی کرد. بنابر اعلام خود کمپانی TVS نام این تکنولوژی، E-Boost است. تکنولوژی E-Boost، یک سیستم ژنراتوری ترکیبی، متشکل از یک ژنراتور الکتریکی 1200 کیلو واتی و یک پکیج باتری لیتیوم – یونی 48 ولتی بوده که به وسیله ی پیشرانه، شارژ می شود. این تکنولوژی بسیار شبیه به تکنولوژی استفاده شده در سیستم SHVS خودروهای سوزوکی موراتی (Maruti Suzuki) است. بنابر ادعای کمپانی TVS، تنها تفاوت این دو سیستم در این است که سیستم E-Boost هم موجب بهبود عملکرد موتورسیکلت و هم موجب کاهش میزان مصرف سوخت به صورت همزمان می شود.

اگر موقعیت در نظر گرفته شده برای دوربین در قسمت جلوی موتور را مشاهده نکرده اید، بهتر است بار دیگر به چراغ اصلی موتورسیکلت زپلین نگاهی بیاندازید. در کنار چراغ اصلی، مکانی برای قرارگیری دوربین جهت ثبت لحظات موتورسواری موتورسیکلت زپلین قرار گرفته است. نام این بخش از موتورسیکلت، HC Action Camera است. امروزه اکثر افراد تمایل دارند تا از فعالیت ها و اقدامات هیجان انگیز خود، فیلم برداری کنند. همچنین این اقدام به عنوان یک گام رو به جلو جهت استفاده از مکان یابی توسط دوربین تلقی می شود. البته به جهت هزینه ی بالا، احتمال اینکه قسمت HC Action Camera در نسخه ی تولیدی نیز موجود باشد، بسیار اندک است.

در حالی که در بسیاری از نسخه های کانسپت، قطعات و اجزای درنظر گرفته شده در نسخه ی تولیدی به دلایل مختلف حذف می شوند، نسخه ی کانسپت موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) به گونه ای طراحی شده تا فاصله ی چندانی با نسخه ی تولیدی نداشته باشد. برخی از امکانات در نظر گرفته شده در نسخه ی کانسپت زپلین (Zeppelin) در سایر موتورسیکلت ها هم مورد استفاده قرار گرفته اند. برای مثال، فورک قسمت جلو، سیستم ترمز قسمت جلو و سیستم تعویض دنده ی در نظر گرفته شده برای این نسخه ی کانسپت، همگی با موتورسیکلت آپاچی 310 Apache RR 310 شباهت دارد.

با توجه به اینکه نسخه ی کانسپت موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) شباهت زیادی به نسخه ی تولیدی دارد، می توان انتظار داشت که کمپانی TVS تا پایان امسال بتواند نسخه ی تولیدی این موتور را نیز وارد بازار کند. موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) در بازار فروش، رقیبانی چون باجاج اونجر (Bajaj Avenger 220) و سوزوکی اینترودر (Suzuki Intruder 150) را در کنار خود خواهد دید.

 

برای مشاهده ی ویدیوی کامل رونمایی از نسخه ی کانسپت موتورسیکلت زپلین (Zeppelin) در نمایشگاه Auto Expo 2018 به این بخش مراجعه نمایید.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین