لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

جدیدترین نسخه ی رونمایی شده از آپاچی RTR 160 | آپاچی 4V 160 همراه با تصاویر

در این مقاله به معرفی جدیدترین نسخه ی آپاچی RTR 160 با نام آپاچی 4V 160 پرداخته می شود. این نسخه به زودی در ایران نیز به فروش خواهد رسید که در این مقاله به جزئیات فنی این موتور آپاچی همراه با جدیدترین تصاویر پرداخته می شود. برای اطلاع بیشتر، به ادامه ی مطلب مراجعه نمایید.

  آپاچی RTR 160

جزئیات فنی موتور آپاچی RTR 160 مدل 2018

 

کمپانی تی وی اس (TVS) با تولید موتورسیکلت آپاچی 200 RTR در سال 2016 و معرفی آپاچی RR 310 در اواخر سال گذشته، تحول جدیدی را به بازار موتورسیکلت عرضه کرد. امسال نیز به مانند سال های گذشته برای کمپانی تی وی اس خالی از رخداد جدیدی نخواهد بود و کمپانی آپاچی، این بار به معرفی نسخه ی جدید موتورسیکلت آپاچی RTR 160، پرداخته است. برای اولین بار است که نسخه ی جدید و به روز رسانی شده ی موتورسیکلت آپاچی RTR 160 به بازار عرضه می شود. کمپانی تی وی اس (TVS) این بار یک نسخه ی کاملا جدید و بروز رسانی شده از این موتور را معرفی کرده و نام آن را آپاچی 160 (Apache RTR 160 4V) گذاشته است.

اضافه شدن نام 4V به این جهت است که این موتورسیکلت دارای سیستم قدرت 4 Valve Head است. در واقع سیستم قدرت این نسخه ی جدید همانند موتورسیکلت آپاچی RTR 200 است. موتورسیکلت آپاچی 160 (Apache RTR 160 4V) مجهز به پیشرانه ی 159.7 سی سی تک سیلندر از نوع تزریق سوخت (FI) بوده که دارای سیستم خنک کننده ی مایع است. برای کمک به مدیریت گرمای تولید شده توسط موتور، علاوه بر وجود دریچه ی هوا از روغن نیز برای خنک کردن استفاده می شود. موتور این نسخه، توانایی تولید 16.8 اسب بخار قدرت در دور موتور 8000 rpm و 14.8 نیوتن متر گشتاور در دور موتور 6500 rpm را دارد.

  آپاچی RTR 160

مشخصات پیشرانه ی موتور آپاچی RTR 160 مدل 2018

البته کمپانی تی وی اس (TVS) نسخه ی کاربراتوری موتور آپاچی را نیز تولید کرده که موتور این نسخه توانایی تولید 16.5 اسب بخار قدرت را دارد و میزان گشتاور تولیدی آن با نسخه ی FI برابری می کند. هر دو نسخه ی موتورسیکلت آپاچی 160 (Apache RTR 160 4V) در کلاس خود، بهترین نسبت قدرت به وزن را دارا هستند. این اقدام کمپانی تی وی اس (TVS) برای استفاده از یک نسخه ی کاربراتوری در این موتورسیکلت، بی دلیل نیست. این کمپانی از این طریق توانسته تا قیمت اولیه ی این موتور را پایین نگه دارد و بدین ترتیب مشتریان می توانند با هزینه ی کمتر از برند آپاچی (Apache) استفاده نمایند. علاوه بر این بنابر ادعای کمپانی TVS ، نسخه ی کاربراتوری در زمان کمتری نسبت به نسخه ی FI می تواند از سرعت صفر تا 100 کیلومتر شتاب بگیرد. کمپانی TVS اعلام کرده است که زمان مربوط به این شتابگیری برای نسخه ی کاربراتوری و FI به ترتیب 4.73 و 4.8 ثانیه است. همچنین لازم به ذکر است که هر دو نسخه مجهز به جعبه دنده ی 5 سرعته هستند.

یکی از اصلی ترین ویژگی های پیشرانه ی جدید در نظر گرفته شده برای این موتور، عدم لرزش آن حتی در دور موتورهای بالاست. اگرچه در دور موتور 9000 rpm شاهد لرزش های اندکی در سمت مخزن سوخت هستیم اما بعد از دور موتور 10000 rpm از بین می رود و موتور به کارکرد روان خود ادامه می دهد. البته گفتنی است که نسخه ی FI نسبت به نسخه ی کاربراتوری، عملکرد روان تر و با لرزش کمتری دارد. بر این اساس می توان پیشرانه ی استفاده شده در این موتورسیکلت را روان ترین و نرم ترین موتور استفاده شده در موتور های این کلاس نامید.

  آپاچی RTR 160

شاسی و سیستم ترمز موتور آپاچی RTR 160 مدل 2018

علاوه بر پیشرانه، شاسی استفاده شده در موتورسیکلت جدید آپاچی 160 (Apache RTR 160 4V) نیز مشابه شاسی استفاده شده در موتورسیکلت آپاچی 200 است. کمپانی TVS اعلام کرده است که استفاده از این شاسی موجب بهبود مقاومت بدنه ی موتور شده و همچنین این شاسی سبب شده تا تیونینگ سیستم تعلیق، به خوبی صورت بگیرد. البته گفتنی است که ساب فریم استفاده شده در قسمت عقب کاملا متفاوت با فریم اصلی این موتور است. سیستم تعلیق این موتور نیز متشکل از فورک 33 میلی متری تلسکوپی در قسمت جلو و یک ضربه گیر قابل تنظیم در قسمت عقب است.

سیستم ترمز استفاده شده در موتور آپاچی 160 (Apache RTR 160 4V) شامل یک دیسک 270 میلی متری در قسمت جلو و یک دیسک 200 میلی متری در قسمت عقب است. شاید تنها ایراد این موتورسیکلت را در قسمت ترمزها دانست. همچنین باید گفت که کمپانی تی وی اس (TVS) سیستم ترمز ABS برای این موتورسیکلت در نظر نگرفته است.

ارتفاع صندلی این موتور از سطح زمین 800 میلی متر بوده که این ارتفاع برای افرادی با قد متوسط مناسب است. جنس صندلی این موتور به میزان قابل قبولی نرم بوده و همین امر سبب راحتی موتورسوار می گردد.

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین