لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :6 دقيقه

راهنمای خرید خودروی دست دوم به همراه تکنیک های مذاکره قیمت

 

با وجود قیمت بالای خودروهای نو و نرخ نزول سریع قیمت آنها، بسیاری از مشتریان به دنبال خرید خودروی دسته دوم هستند. و با اینکه خرید خودروی دسته دوم مزایای زیادی دارد ولی خریداران معمولا هنگام خرید آن از نکات مهمی غافل می مانند. در این پست به نکات ضروری برای اطمینان از صحت خودروی دست دوم مورد نظر می پردازیم و در نهایت چند نکته کاربردی برای مذاکره قیمت خودرو ذکر می شوند.

خودروهای دسته دومی که خسارات پنهان دارند گاهی دردسرهای بیشتری برای خریداران خود به وجود می آورند. برای اجتناب و جلوگیری از اشتباهات متداول در خرید خودروی دسته دوم، این مقاله را مطالعه کنید.

 

نکات فنی مهم هنگام خرید خودرو دست دوم

 

نکات فنی قبل از خرید خودروی دست دوم

 

نکات زیر از نگاه فنی در بررسی خودرو بسیار حائز اهمیت هستند:

 • با دقت بدنه داخلی و خارجی خودرو را بررسی کنید.

 

بررسی بدنه خودرو در رکاب

 

وضعیت داخلی و خارجی خودرو نقش مهمی در ارزش آن ایفا می کنند. سعی کنید با همان دقتی که خسارت و ضرب دیدگی بدنه خارجی خودرو را بررسی می کنید به روکش داخلی آن نیز را بپردازید. با این وصف ایرادی در خریدن خودرویی که ضرب دیدگی مختصری دارد نیست، البته در صورتی که توسط یک مختصص تعمیر شده باشد و ایراد آن به چشم نیاید. همیشه کاپوت را باز کنید و با دقت موتور و اجزای آن را بررسی کنید. قطعات بسیار تمیز به اندازه قطعات کثیف باید شک شما را بر انگیزد.

 

 

 • به صورت آزمایشی با خودرو برانید.

رانندگی آزمایشی در جاده های درون شهری و برون شهری گزینه مناسبی برای عیب یابی خودرو می باشد. با راندن در محیط های مختلف بهتر می توانید عملکرد خودرو را ارزیابی کنید. در جاده های درون شهری می توانید متوجه نحوه دنده خوردن ماشین، واکنش آن به پیچ های تند و وضعیت ترمزها شوید، به علاوه در جاده های برون شهری به نحوه عملکرد موتور دقت داشته باشید. هنگام رانندگی آزمایشی ضروری است که کاملا حواستان جمع باشد و هیچگونه صدا غیرمعمول در از موتور یا ترمز گرفتن را بی اهمیت فرض نکنید.   

 

 

 • تست نشتی انجام دهید.

 

تست نشتی خودرو در رکاب

 

هنگام رانندگی آزمایشی خودرو را در محل تمیزی در جاده متوقف کنید و برای 30 دقیقه آن را روشن نگه دارید. پس از آن خودرو را جابجا کرده و هرگونه نشتی در آن را بررسی کنید. معمولا مایع سیاه رنگ نشانه ی نشتی روغن، مایع سبز رنگ نشانه ی نشتی در ضد یخ و مایع صورتی رنگ نشانه ی نشتی در گیربکس است.

 • از یک مکانیک درخواست کنید خودرو را بررسی کند.

بعضی از افراد به علت های مختلفی تمایلی به درخواست کمک از یک مکانیک برای بررسی خودرو ندارند. این عمل گرچه باعث صرف جویی در هزینه های شما می شود ولی در دراز مدت هزینه تعمیرات گزافی به دوش شما می گذارد. مکانیک مختصص می تواند علاوه بر پیدا کردن عیب های پنهان خودرو، شما را در ارزش گذاری آن نیز یاری دهد. اگر موتور و گیربکس قرار باشد در آینده دچار مشکلی شوند، این مکانیک مختصص است که می تواند به شما هشدار دهد.

 

برای خرید خودرو دست دوم در مورد چه موضوعاتی تحقیق کنیم؟

وقتی که از سلامت بدنی خودرو مطمئن شدید نیاز است که اقدام های زیر را برای تحقیق بیشتر خودرو دنبال کنید:

 • در مورد مدل و ساخت خودرو مطالعه کنید.

کمی تحقیق بر روی شرکت و نظرات مشتریان در مورد مدل و ساخت خودرو باعث پیدا کردن عیوب ممکن و مشکلات متداول آن می شود. شما می توانید براحتی بصورت آنلاین به این کار بپردازید.

 • قیمت مناسب خودرو را دریابید.

برای اطمینان از معامله منصفانه، قیمت خودروهای با مدل و شرایط مشابه را از منابع مختلف مانند سایت رکاب جویا شوید. با اینکه کارکرد و شرایط خودرو نقش مهمی در قیمت نهایی آن دارد ولی باز می توان از حدود ارزش گذاری آن آگاه شد.

 • کد شناسایی خودرو را چک کنید.

با بررسی کد شناسایی خودرو VIN برای خودروی دست دوم می توان به راحتی اطلاعات خودرو را با مشخصات ثبت شده تطبیق داد. تقلب در VIN حالتی است که فروشنده کد شناسایی خودرو دزدیده شده را با کد شناسایی یک خودروی رسمی جایگزین می کند. لذا چک کردن کد شناسایی خودرو شما را از این حقه بازی نجات می دهد.

برای مطالعه و آشنایی بیشتر با کد VIN به اینجا مراجعه کنید.

 • گزارش تاریخچه خودرو را بررسی کنید.

گزارش تاریخچه خودرو برای آگاهی از مشکلات خودرو، سابقه مالکیت، تصادفات قبلی بزرگ و کوچک و موارد دیگر بکار می رود. این گزارش ها را می توان از قسمت خدمات سایت راهور به صورت آنلاین تهیه کرد.

 • از زمان کافی استفاده کنید تا بعد خود را ملامت نکنید.

هرگونه عجله در خرید خودروی دست دوم احتمال پشیمانی و افسوس شما را افزایش می دهد. با وقت گذاشتن و انجام اقدامات ذکر شده از این اتفاق ممانعت کنید.

 

 

نحوه مذاکره قیمت خودرو

 

فنون مذاکره قیمت خودرو

 

همیشه توقع تخفیف داشته باشید. در صورت اینکه چنین انتظاری نداشته باشید در رسیدن به آن تلاشی نمی کنید ولی با مثبت اندیش بودن و پرسش های درست به راحتی به نتیجه مطلوب می رسید.

لازم به ذکر است که آگاهی نداشتن از بازه و حدود قیمتی خودرو مورد نظر باعث می شود فروشنده احساس بدی نسبت به مذاکره با شما داشته باشد و بکلی از معامله منصرف شود.

 

 • فروشنده دشمن شما نیست.

با فروشنده ارتباط بگیرید ولی سعی نکنید با او دوست شوید. رفتارهای گستاخانه و خشک راه به جایی نمی برد. معمولا فروشنده آنقدر محتاج خرید شما نیست که بد اخلاقی از جانب شما را تحمل کند. به گرمی با آن ها گفتگو کنید. احساس صمیمیت زیاد و یا دلسوزی نسبت به فروشنده پیدا نکنید تا بتوانید به راحتی یک معامله خوب انجام دهید.

 

 • از فروشنده در حل مشکلات در خواست کمک کنید.

بدون خجالت درخواست تخفیف کنید. مثلا بگویید: «من خیلی مایلم این خودرو را بخرم ولی قیمت پیشنهادی شما مشکلات شخصی و یا خانوادگی متعددی برای من ایجاد می کند. لطفا شما هم مرا یاری کنید.»

اینگونه با نشان دادن نقش مشکلات دیگر در تصمیم شما فروشنده را از اعمال فشار به خود باز دارید و سعی کنید بار چانه زنی را بر دوش او بیاندازید.

 هرگز قیمت اولیه را قبول نکنید. این گونه فروشنده احساس میکند که هزینه بالایی پیشنهاد داده است و باید بیشتر تخفیف دهد. از فروشنده بابت تخفیف های اولیه تشکر کنید و در تخفیف بیشتر با ملایمت اصرار بورزید.

 

 • حرف نزنید.

از قدرت سکوت استفاده کنید. اگر فروشنده قیمتی پیشنهاد داد و یا از او درخواست تخفیف بیشتری کردید، سعی کنید سکوت کنید حداقل برای چند دقیقه. تحمل سکوت اگرچه برای شما دردناک است برای فروشنده دردناک تر است که در نهایت باعث وا دادن او و گرفتن تخفیف بیشتر می شود.

 

 • احساسات نیت افراد را لو میدهند.

از احساساتی شدن خودداری کنید. هیجان زده شدن هنگام خرید خودرو امری متداول است. اما برای انجام بهترین معامله اجتناب از احساسات اهمیت زیادی دارد. همیشه بیاد داشته باشید که خودروی دیگری با شرایط مشابه نیز وجود دارد و این آخرین شانس شما برای خوشبخت شدن نیست.

 

 • توانایی پرداخت خود را کمتر از واقعیت نشان دهید.

همیشه با هزینه ای کمتر از توقع خود شروع کنید و به سختی بالا بروید. در این صورت توافق روی قیمت مورد نظر شما راحت تر انجام می پذیرد و  فروشنده نیز احساس برد می کند.

 

 

 

 

 

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین