لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :4 دقيقه

ممنوعیت واردات خودرو و تاثیر آن بر بازار ایران

 

این مقاله ضمن اطلاع رسانی جزئیات خبر ممنوعیت واردات خودرو به بررسی دلایل و تاثیرات ممنوعیت واردات خودرو بر بازار آن پرداخته است.

 

 

تیرماه ۹۷ وزارت صنعت، معدن و تجارت دستور توقف واردات کالای غیرضروری گروه 4 را صادر کرد، بر این اساس واردات خودروهای CBU به طور کامل ممنوع شد. این اتفاق در حالی رخ داده که واردات خودروهای CKD همچنان پا برجاست. سی بی یو مخفف Completely Built Up است و منظور از آن خودروهای کاملا تولید شده است. سی‌کی‌دی هم مخففComplete Knocked Down  است و به خودروهای مونتاژی اطلاق می‌شود که تمام قطعات آن‌ها وارد کشور شده و برای  تولید باید سرهم و مونتاژ شوند. تولیدکنندگان خودرو می‌توانند از این روش برای فرار از مالیات واردات محصول یا شعار برای اشتغال‌زایی استفاده کنند.

 

 

علت ممنوعیت واردات خودرو

علی‌آبادی مدیرکل مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت درباره علت ممنوعیت واردات خودروهای بالاتر از ۴۰ هزار دلار گفت: تعریف خودروی لوکس دچار تغییراتی شده است و با توجه به اینکه این خودروها باعث خروج ارز از کشور می شوند، از مدت ها پیش این بحث مطرح شد که جلوی واردات خودروهای لوکس گرفته شود. در این شرایط نگرانی مردم تاثیر این قانون بر روی قیمت خودرو در بازار داخلی است.

 

تغییر قیمت خودروهای وارداتی

علی آبادی در این مورد می گوید: فکر نمی‌کنم قیمت این خودروها (وارداتی) افزایش پیدا کند، چرا که دلیلی برای این موضوع وجود ندارد. همینطور باید به این نکته نیز توجه کرد که وقتی واردات یک خودرو متوقف می‌شود، خدمات پس از فروش آن نیز به مرور محدود و تعطیل می شود لذا طبیعی است قیمت آن خودرو کاهش یابد.

این در صورتی است که براساس تجربه گذشته در مورد ممنوعیت واردات خودروهایی با قیمت بیش از ۴۰ هزار دلار و حجم موتور بیش از ۲.۵ لیتر، می توان نتیجه گیری کرد که اینبار نیز شاهد افزایش چشمگیر قیمت‌های خودرو در بازار خواهیم بود. به عنوان مثال در سال ۱۳۹۳، همزمان با اعمال ممنوعیت واردات خودروهای لوکس، شاهد افزایش قیمت مرسدس بنزهای اس کلاس از حدود ۷۰۰ میلیون به حدود ۳ میلیارد و افزایش دوبرابری قیمت بسیاری از خودروهای جذاب نظیر محصولات لکسوس بودیم. اخیرا نیز بعد از ممنوعیت واردات خودروهای با قیمت بیش از ۴۰ هزار دلار شاهد افزایش چشمگیر قیمت بی ام و سری هفت از حدود ۷۰ میلیون تومان به بیش از ۱.۴ میلیارد تومان بودیم و بنابراین می توان احتمال داد که قیمت خودروهای شناخته شده‌ای مانند هیوندای سانتافه بار دیگر افزایش یابد. به یاد داشته باشید که طی سال گذشته نیز قیمت سانتافه از حدود ۲۰۰ میلیون تومان به رقمی بیش از ۴۰۰ میلیون تومان افزایش یافته و با این ممنوعیت بالا رفتن تصاعدی قیمت هیوندای سانتافه عجیب نخواهد بود.

 

 

تاثیرات ممنوعیت واردات بر خودروهای محبوب داخلی

یکی از اولین تاثیرات ممنوعیت واردات، توجه خریداران به تنها برندهای باقی یعنی خودروهای ایرانی و خودروهای چینی مانند چری تیگو 7 ، BYD S7  و امثالهم می باشد. این تقاضای بالا برای خودروهای چینی که بهترین خودروهای قابل خرید در بازار خودروی ایران هستند مطمئنا افزایش قیمت این خودروها را در پی خواهد داشت.

 

 

برای اطلاع از قیمت روز خودروها به سایت رکاب مراجعه کنید.

در این شرایط تبادل و خرید و فروش خودروی دست دوم مورد توجه بیشتری قرار می گیرد. این نیاز به دقت و احتیاط زیاد قبل از فروش و یا خرید خودرو دست دوم دارد. با توجه به وجود مزیت بزرگی مثل کاهش هزینه‌، خریدارن و فروشندگان باید به ایرادات و اتفاقاتی که ممکن است به دلیل بی احتیاطی شما در خرید و یا فروش خودرو دست دوم به وجود بیایند نیز دقت داشته باشند.

 

 

 

عواقب دیگر ممنوعیت واردات خودرو

البته افزایش قیمت خودروهای مونتاژی از تنها اتفاقات ناشی از ممنوعیت ورود خودرو به ایران نیست، برخی کارشناسان اقتصادی تعطیل شدن شرکت‌ها و از دست رفتن شغل چندین هزار نفر از افراد شاغل در بازار خودروهای وارداتی از دیگر عواقب این تصمیم خواهد بود که می تواند مشکلات فراوانی را برای خانواده های ایرانی ایجاد کند.

به دنبال این اتفاقات، در بلند مدت با افزایش قیمت و ضعیف شدن خدمات پس از فروش، مشتریان از بازار خودروهای وارداتی زده خواهند شد. در این شرایط فقط خودروهای مونتاژی هستند که می توانند مشتریان را به سوی خود جلب نمایند، اما به دنبال وضع تحریم های خودروسازی، اصلا بعید نیست که شرکت های طرف قرارداد با خودروسازان ایرانی در زمینه مونتاژ فقط به برند های چینی محدود شوند و در چنین شرایطی بازار خودروی ایران به دو بخش ایرانی و چینی تقسیم بندی شود.

به علاوه کمبود خدمات پس از فروش و قطعات یدکی خودروهای وارداتی مدرن عرضه شده در طی سال های اخیر از مشکلات دیگر است که می تواند مصرف کنندگان را به خود درگیر کند، به خصوص که با توجه به سخت تر شدن تبادلات ارزی، تامین قطعات یدکی برای قطعه فروشان غیر شرکتی و مکانیک ها نیز سخت تر از گذشته خواهد شد.

 

 

سوزوکی ویتارا 2400 سی سی | بررسی مشخصات فنی با تصاویر

 

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین