لطفا منتظر بمانید...

زمان تقریبی مطالعه مقاله :8 دقيقه

10 مرحله ی خرید خودروی دست دوم

 

اگر در نظر دارید که یک خودروی دست دوم خریداری نمایید، باید گفت که شما در این زمینه تنها نیستید چراکه سالانه در حدود 40 معامله بین دلالان خودرو با اشخاص حقوقی در سرتاسر دنیا ثبت می شود. مهم این است که از بین این همه گزینه برای خرید، مناسب ترین گزینه را با توجه به شرایط و خواسته های خود انتخاب نمایید. برای این منظور ما در این مقاله سعی کرده ایم تا 10 مرحله ی مهم در حین خرید یک خودروی دست دوم را برایتان شرح دهیم که این مراحل می توانند به شما کمک کنند تا بهترین و مناسب ترین خودروی خود را راحت تر انتخاب نمایید.

 

 1. چقدر پول می توانید برای خودروی مورد نظر هزینه کنید؟

طبق یک قاعده ی سرانگشتی زمانی که شما برای خرید خودرو می خواهید وامی درخواست نمایید بهتر است حداکثر 20 درصد از مقدار پس انداز شده را برای خرید خودرو و یا پیش پرداخت آن پرداخت نمایید. در صورتی که بودجه ی شما برای خرید خودرو محدود تر می باشد در این صورت بهتر است حتی مقدار کمتری را به صورت پیش پرداخت پرداخت نمایید. خودروهای کارکرده به صورت معمول نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری نسبت به خودروهای نو دارند و خریدار این خودروها همچنین باید برخی هزینه های جاری نظیر سوخت، بیمه، تایر جدید و ... را در نظر بگیرد.

 

 

 1. لیستی از خودروهای مورد نظر خود تهیه نمایید.

برخی از خودروها شهرت خاصی در زمینه ی مناسب بودن برای خرید به عنوان خودروی دست دوم دارند اما توصیه ی ما به شما این است که در صورتی که می خواهید پول خود را زیادی برای خرید خودرو هدر ندهید بهتر است یک لیستی از خودروهای دست دوم مورد نظر خود را از برند های مختلف تهیه نمایید. توصیه ی ما این است که لیستی از سه خودرویی را که با شرایط شما سازگار می باشند تهیه نمایید.

 

 1. قیمت خودروها را چک نمایید.

قیمت خودروهای دست دوم مد نظر شما بستگی به جایی دارد که شما می خواهید آن را بخرید. شما می توانید به راحتی خودروهای دست دوم را در بخش مخصوص خودروهای کار کرده نمایندگی ها، اتوگالری های خودروهای کارکرده، اشخاص حقوقی که خود ماشین خود را به فروش می رساند و وبسایت های گوناگون پیدا کنید. در این بین معمولا خودروهایی که توسط اشخاص حقوقی به فروش رسانده می شوند، پایین ترین قیمت را دارند. این مرحله کاملا بستگی به خود شما دارد که بخواهید از کدام منبع ، خودروی مورد نظر را خریداری نمایید.

 

 1. خودروهای مورد نظر را از طریق تحقیق و پرسش در اطراف خود شناسایی نمایید.

یکی از راحت ترین روش ها برای شناسایی خودروهای کارکرده ی مد نظر شما، استفاده از وبسایت های خرید و فروش خودرو می باشد که بدون شک وبسایت رکاب در این زمینه یکی از برترین و دقیق ترین وبسایت های موجود محسوب می شود که تمامی وسایل نقلیه ی نو و کار کرده را از طریق آن می توان خرید و یا به فروش رساند. این وبسایت همچنین شامل فیلترهای مختلفی می باشد که باعث می شود تا شما سریع تر به گزینه ی مورد نظر خود برسید.

 

 

 

 1. خلافی خودروهای مورد نظر را چک نمایید.

در صورتی که خودروی دست دوم را از یک منبع مورد اعتماد خریداری نمایید (نظیر دوست صمیمی و یا فامیل نزدیک) شاید نیازی نباشد که خلافی خودرو را رسما در بیاورید و به حرف این افراد می توانید اعتماد کنید اما در صورتی که خودرو را از یک منبع ناشناس خریداری می کنید حتما قبل از خرید از خلافی و اتفاقاتی که برای آن خودرو رخ داده است اطمینان حاصل نمایید. این مرحله یکی از اساسی ترین مرحله ها در خرید خودروی دست دوم می باشد و به همین دلیل شما هر چه زودتر از خلافی خودرو آگاه شوید به نفع شماست. روش های مختلفی برای آگاهی از خلافی خودرو وجود دارد که شاید استفاده از اینترنت و وبسایت های معتبر بهترین و آسان ترین آن ها باشد. در این مورد نیز وبسایت رکاب یکی از مورد اعتماد ترین منابع می باشد که شما می توانید خلافی خودروی مورد نظر را از طریق آن جستجو نمایید.

 

 1. با فروشنده ی خودرو تماس بگیرید.

زمانی که از یک خودرو خوشتان آمد سریع به دنبال عقد قرارداد نروید چراکه شتاب در این مورد می تواند شما را با مشکلاتی مواجه سازد. در صورتی که از خودرویی خوشتان آمد بهتر است فروشنده ی آن خودرو را پیدا کنید و با وی تماس بگیرید. این کار سبب می شود تا یک رابطه ی مناسب بین فروشنده و خریدار ایجاد شود و از اطلاعات مربوط به خودرو اطمینان حاصل نمایید. شما می توانید از فروشنده ی خودرو در مورد دلیل فروش و یا ایرادات احتمالی در بخش فنی خودرو سوال نمایید. گاهی اوقات فروشنده ی خودرو برخی اطلاعات راجع به خودرو بیان می کند که در تبلیغات فروش آن ذکر نشده است و همین اطلاعات ممکن است سبب شود تا نظر شما راجع به خرید خودرو تغییر کند. به همین دلیل بهتر است قبل از تماس با فروشنده یک پرسشنامه راجع به خودرو تنظیم نمایید تا اطلاعات جامع مورد نظر را بدست آورید.

 

 

 1. خودروی مورد نظر را برانید و تست کنید.

بهترین روش برای اطلاع از اینکه یک خودروی دست دوم به درد شما می خورد یا نه، تست کردن آن خودرو در شرایط مختلف می باشد. این روش همچنین بهترین راه برای ارزیابی شرایط کلی خودرو می باشد. برای این منظور در حین تست هر خودرویی تمام تمزکزتان را باید به خودرو معطوف کنید و جواب سوال های زیر را جست و جو نمایید :

 

 

 • آیا ورود به خودرو و خروج از آن راحت می باشد؟
 • آیا داخل خودرو به اندازه ی کافی جادار می باشد؟(فضای در نظر گرفته شده برای سر، پا و زانو را در هر دو ردیف چک نمایید.)
 • آیا از وضعیت قرارگیری در پشت فرمان راضی هستید؟ آیا ارتفاع قرارگیری شما در پشت فرمان مناسب می باشد؟
 • آیا صندلی های خودرو راحت می باشند؟ آیا این صندلی ها قابلیت تنظیم دارند؟
 • آیا چراغ آمپر مربوط به تنظیم موتور در خودروی مورد نظر روشن می باشد؟
 • دید شما در داخل این خودرو چگونه می باشد؟ آیا آینه های بغل و عقب دید مناسبی برای شما فراهم می کنند؟
 • از حس بویایی خود نیز استفاده کنید! آیا داخل خودرو بوی عجیب غریبی دارد؟ آیا بوی بنزین، روغن سوخته و یا هر چیز دیگری به مشامتان می خورد؟
 • تایرهای این خودرو در چه وضعیتی قرار دارند؟ چه مدت از زمان تعویض آن ها می گذرد؟
 • ترمزهای این خودرو چه شرایطی دارند؟ آیا هنگام ترمز گرفتن متوجه صدایی می شوید؟
 • کاپوت جلوی خودرو را بالا بزنید. در صورتی که مشاهده کردید که قطعه ای سریز می کند و یا بخاری از جایی به بیرون درز می کند و یا بخشی آغشته به روغن می باشد، سوال های خود را مطرح نمایید.
 • آیا سیستم تهویه ی خودرو به خوبی کار می کند؟
 • آیا چراغ های جلو، عقب و راهنمای خودرو به خوبی کار می کنند؟

 

 1. خودروی مورد نظر را به یک کارشناس خودرو و یا تعمیرکار ماهر نشان دهید.

 

 

در صورتی که از خودرویی خوشتان بیاید، بهتر است که آن را به یک تعمیرکار کاربلد و یا کارشناس خودرو نشان دهید. این افراد به دلیل آشنا بودن با تمامی قطعات خودرو می توانند نظر نهایی را در مورد خودرو اعلام نمایند و ممکن است ایراداتی را به خودرو وارد کنند که شما اصلا متوجه آن ها نبوده اید.

 

 1. معامله را به نفع خود تمام کنید.

در هنگام معامله باید صبر و حوصله ی زیادی به خرج دهید و سعی کنید تصمیمات عجولانه نگیرید. توصیه می کنیم روند زیر را در معاملات پیش بگیرید:

 • قبل از اینکه پای میز معامله بنشینید بهتر است که رقمی را که در نظر دارید تا برای خودرو پرداخت کنید، انتخاب نمایید. اما باید حواستان باشد که در معامله نباید از همین قیمت شروع کنید.
 • در ابتدا قیمتی را پیشنهاد دهید که پایین تر از مقداری می باشد که شما برای خودرو در نظر گرفته اید. در این مرحله بهتر است دلیل هایی برای قیمت پیشنهادی خود بیاورید. مثلا می توانید بگویید که در وبسایت های مربوط به خودرو، قیمت نسخه ی مشابه به مقدار مبلغ پیشنهادی شما بوده است.
 • در صورتی که بتوانید با فروشنده ی خودرو بر روی قیمتی نزدیک به قیمت متوسط در نظر گرفته شده برای خودرو، توافق نمایید، یعنی اینکه کارتان را درست انجام داده اید.

 

 در مقاله ی زیر با رویکرد دیگری به این مسأله پرداخته ایم که مطمئنا دیدگاه شما را کامل تر می کند. پیشنهاد می کنیم آن را نیز مطالعه فرمایید.

 

 

 1. کارهای اداری و دفتری مربوط به خودرو را انجام دهید.

پس از توافق بر روی قیمت و شرایط فروش، نیاز است که شما قرارداد خود را به صورت دفتری ثبت نمایید و کارهای دفتری مربوط به انتقال سند را پیگیری نمایید.

 

دسته بندی مقالات

خودرو

موتور سیکلت

ماشین ‌آلات سنگین